עכו

מקומונים, לוחות למכירה
  הפורטל המקומי הגדול בישראל
אתרים מקומיים
חוק ומשפט הקניון העירוני
לוחות מקומיים רישום לעדכונים
עסקים מקומיים מופעים מקומיים
בעלי מקצוע שדרת העסקים
המומלצים אוכל ומסעדות
צור קשר ארכיון עיתונים
אזור הדרום אזור הצפון אזור המרכז אזור השרון
באר שבע אילת
עוטף עזה אשדוד
שדרות אשקלון
נהריה ועכו גולן גליל
  חדרה
  חיפה והקריות
ירושלים תל אביב יפו
פתח תקווה רמת גן-גבעתיים
מודיעין חולון-בת ים
ראשון לציון רחובות
   
נתניה הוד השרון
רמת השרון הרצליה
רעננה כפר סבא
חיפוש Local  
ראשי path delimeter עכו path delimeter חדשות path delimeter מטמון שיש נחשף בחפירה ארכיאולוגית בעכו
חדשות

מטמון שיש נחשף בחפירה ארכיאולוגית בעכו

כתב LOCAL 03.11.2009
הוסף דף לפייסבוק שמור במועדפים
כ-350 פריטי שיש נדירים שנאספו ממבנים קדומים, נטמנו מתחת לרצפת חדר מימי הצלבנים, ומעידים על עושרה של עכו לפני 800 שנה
בחפירה שנערכה לאחרונה כ-100 מ' מצפון לחומת העיר העתיקה של עכו, נתגלה ממצא ייחודי מן התקופה הצלבנית (המאה ה-13) – מטמון של 350 פריטי שיש שנאספו ממבנים שחרבו.

המטמון נמצא במסגרת חפירה ארכיאולוגית שניהלה רשות העתיקות לפני עבודות של עיריית עכו להקמת מבנה כיתות חדש בקריית החינוך על שם חילמי שפעי.

לדברי ד"ר עדנה שטרן, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "מדובר בממצא ייחודי, שלא נמצא כמוהו בתחומי ממלכת ירושלים הצלבנית (שעכו הייתה בירתה). במהלך החפירות הארכיאולוגיות, נתקלנו במרתף חתום על ידי מפולת של אבני בניה וקורות עץ מפוחמות. מתחת לרצפת המרתף, נתגלה מטמון של כ-350 פריטי שיש ואבנים צבעוניות, ובהם שתי מצבות קבורה שבורות משיש עם כתובות בלטינית (האחת של אדם בשם מארטינוס), לוחות שיש שטוחים, אריחי שיש בגדלים ובצבעים שונים, ועוד. כמו כן, נמצאו פריטים יוצא דופן, בהם צלב גדול עשוי מאבן ושבר גדול של אבן פורפיר (אבן נדירה ויקרת ערך בצבע ארגמן, שהיה צבע המלכות למן התקופה הרומית). השיש מעולה באיכותו, ואין ספק כי יובא מעבר לים".

ד"ר שטרן מוסיפה כי " כידוע, עכו הצלבנית הייתה מרכז סחר ימי בינלאומי חשוב, ומטמון השיש משקף את המבנים המפוארים שנבנו בה אך לא שרדו, וכן את המסחר והעושר של תושביה. כמו שהיום יש טרנד של שילוב דלתות עץ מהודו או רעפים ממבנים ישנים באיטליה בווילות מודרניות, כך אז, נהגו לשלב בבנייה פריטים עתיקים מהארכיטקטורה של התקופות הרומית והביזנטית. כמו היום, גם אז היתה כמיהה לקלאסי והאקזוטי. מן המקורות הכתובים ידוע, שנהגו לסחור באבנים כאלה – שערכן הכספי היה רב, לצורך שימוש חוזר במבנים. יש להניח שבעל המטמון, - בין אם היה סוחר או שאסף את האבנים לצורך בנייה בעצמו - הבחין בסכנה המתקרבת, ולכן טמן את האבנים יקרות הערך עד יעבור זעם".

אלא שמטמון האבנים לא נמכר לבסוף ולדברי שטרן, "סביר להניח כי המפולת שמתחתיה נמצא המטמון, היא עדות להרס המבנה בשנת 1291 - אז נכבשה עכו הצלבנית על ידי הממלוכים - והוחרבה כליל".

מטמון השיש הוצא מן השטח והועבר להמשך מחקר ברשות העתיקות.


המטמון הוסתר עד יעבור זעם
 
צילום: הווארד סמיטליין, באדיבות רשות העתיקות
חדשות
ירידה של כ-30% במס' הדוחות שניתנו בגין שימוש בטלפון הסלולארי בזמן נהיגה
כך עולה מנתוני המשטרה שמציגה ''אור ירוק''. עוד עולה מהנתונים כי בירושלים ניתנו בעשרת החודשים הראשונים של 2014 המספר הרב ביותר של דוחות לנהגים שדיברו בסלולארי בזמן נהיגה
העיר שלי
הוכרזו אנשי החינוך זוכי פרס החינוך של מחוז צפון לשנה''ל תשע''ה
מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך: ''הצטיינות היא מנוף, מנוע, אבן ראשה וכלי אסטרטגי שבכוחו להעצים תוצרים ולחולל תמורה, שינוי ומפנה מהותי ומשמעותי בכל הקשור להצלחות, ערכים והישגים. מורה טוב הוא מורה לחיים''
טורים ודעות
פארנואידית?
העבודה לא הייתה קלה, ג'ו היה רגיל ומורגל במעקבים משטרתיים ובשל כך אימץ לעצמו גינוני ''ניעור מעקבים'', גינונים אלה הופנמו באופי נהיגתו ועוקביי מצאו עצמם לא אחת במצב כמו שאומרים ''לא נעים''
פרסום בלוחות מקומיים
 עסקים בעכו
ארמון ביטוחים
ראשי | אודות | תקנון שימוש | לוחות מקומיים | עסקים מקומיים | אינקס עסקים | הפוך לדף הבית
אודות דובדוב | רישום למועדון עסקים | אינדקס עסקים | מפת האתר | כתבו לנו | בניית אתרים | פרסום במקומונים | פרסום באתר
This page was generated in .78 seconds.