Local חדשות
ילד לבד
ההורים לא חשים שילדיהם בטוחים בדרך (תמונה להמחשה)
צילום: clipart

חוששים לילדיהם בדרך לבית ספר

סקר אור ירוק לרגל פתיחת הלימודים: ההורים נתנו ציון נמוך של 5.8 לבטיחות הדרך, כל הורה שני מסיע את הילד ברכב הפרטי

ב-1 בספטמבר החלה שנת הלימודים ובצמוד לרכישת התיקים והמחברות, הורים רבים הביעו חשש לשלומם של ילדיהם בדרך אל בית הספר. מסקר חדש (אוגוסט 2017) שערכה עמותת "אור ירוק" באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" לרגל פתיחת שנת הלימודים, עולה כי ההורים העניקו את הציון הממוצע 5.8 (בין 0-10) לבטיחות הדרך כאשר ילדם הולך לבד. בנוסף, כל הורה שני (48%) יסיע את ילדו ברכב הפרטי – מדובר בזינוק חד ביחס לתוצאות סקר דומה שנערך בשנה שעברה ממנו עולה כי 29% מהנשאלים דיווחו כי הם יסיעו את הילד אל בית הספר/גן.

כשנשאלו מהי הדרך העיקרית שהילד מגיע אל בית הספר או הגן, מהסקר עולה כי בשל החשש מהסכנות שהילדים נאלצים להתמודד איתם בדרך אל בית הספר, הורים רבים בוחרים להסיע את הילדים ברכב הפרטי או ללוות אותו ברגל:
- 48% (אחד מכל שניים) טענו כי הילד מגיע אל בית הספר/גן ברכב הפרטי של אחד ההורים.
- 23% (אחד מכל ארבעה) מגיע אל בית הספר/גן ברגל בליווי מבוגר.
- 8% מהילדים מגיעים אל בית הספר /גן לבדם ברגל.
- 8% מהילדים מגיעים אל בית הספר/גן באוטובוס.
- 7% מהילדים מגיעים אל בית הספר/גן בהסעה מאורגנת.
- 3% מהילדים מגיעים אל בית הספר/גן ברגל בליווי אח גדול.
- 2% מהתלמידים מגיעים אל בית הספר ברכב של התלמיד.
- 1% מהתלמידים מגיעים אל בית הספר באופניים חשמליים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "אין דבר שחשוב לנו יותר מאשר מהילדים שלנו. אנחנו שולחים אותם בבוקר למערכת החינוך ומצפים שהם ישובו בסוף היום בריאים ושלמים. הורים רבים מביעים אי אמון מהדרך אל בית הספר, ובוחרים להסיע או ללוות את הילדים בעצמם. הרשויות המקומיות חייבות לדאוג שהדרך אל בית הספר תהיה סטרילית ובטוחה עבור הילדים. חייבים לוודא כי המדרכות תהיינה תקינות, מעברי החציה יהיו צבועים לכל אורך השנה ובעיקר חשוב שיהיו פסי האטה לריסון מהירות הנסיעה בסביבת מוסד החינוך. מדובר בפעולות פשוטות וזולות שעשויות לעשות את ההבדל בין חיים ומוות. חייבים לעשות הכול כדי לוודא שכל ילד שהתחיל את שנת הלימודים גם יסיים אותה בריא".


ציון נמוך גם בהסעות התלמידים: על פי הסקר, כשנשלו ההורים על מידת הבטיחות בהסעות התלמידים, גם אם ילדם לא נוסע בהסעות, ההורים העניקו את הציון 5.8 למידת הבטיחות בהסעות. מדובר בעליה קלה בהערכת ציון הבטיחות ביחס לסקר דומה שנערך בשנה שעברה שבה העניקו ההורים את הציון הממוצע 5.5. עלייה זו מגיעה לאחר 3 שנים ברצף בהן הייתה שחיקה בציון זה.

מעל 1,500 ילדים נפגעו בשנת הלימודים תשע"ז בתאונות דרכים

מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בשנת הלימודים הקודמת תשע"ז (ספטמבר 2016-יוני 2017) נפגעו בתאונות דרכים 1,545 ילדים בגילאי 5-14. מהנתונים עלה כי 15 ילדים נהרגו, 106 ילדים נפצעו קשה ו-1,424 נפצעו קל.
פילוח על פי נתונים מראה כי:
- 997 ילדים נפגעו כשנסעו ברכב.
- 453 ילדים נפגעו כהולכי רגל.
- 47 ילדים נפגעו לאחר שרכבו על אופניים.

כדי להבטיח של שלומם של התלמידים בדרכם אל בית הספר ובחזרה, מפעילה עמותת "אור ירוק" מספר תוכניות במטרה להגביר את המודעות בקרב הילדים ולצמצם את מספר הנפגעים הגבוה בתאונות דרכים.
- תוכנית "רישיון להולכי רגל", שבמסגרתה עוברים תלמידי כיתות ג'-ד' הדרכות מעשיות לחציית כביש באופן בטוח, ופעילויות הדרכה לתלמידי בתי הספר היסודיים בנושאי זהירות בדרכים.

- בנוסף, מפעילה עמותת אור ירוק "ניידת אור ירוק לילדים" שמגיעה בכל יום אל בית ספר אחר ומופעלת על ידי פעילי תנועת הצופים במסגרת שנת השירות שלהם ובסיוע בנק מזרחי-טפחות. תלמידי בית הספר מתנסים בדרך חווייתית ברכביה על אופניים עם קסדה, חציית כבי שנכונה ובטוחה, חגירת חגורת בטיחות בנסיעה ברכב ועוד.

10 טיפים להגעה בטוחה אל בית הספר ובחזרה- אור ירוק:
- הורים, תרגלו עם הילדים לפני תחילת הלימודים, את ההליכה במסלול הבטוח ביותר אל בית הספר, לאו דווקא הקצר.
- בוחרים מסלול שיש לאורכו מדרכות או שבילי הליכה, גם אם הוא ארוך יותר.
- מספר הכבישים שיש לחצות לאורך המסלול צריך להיות מינימאלי.
- להימנע ככל האפשר מהליכה בכבישים סואנים ומכבישים ראשיים.
- ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד.
- ילדים, הניחו את הטלפון הנייד בתיק כדי להימנע מהיסחי דעת.
- לא חוצים בין כלי רכב חונים.
- מגיעים עם אופניים או אופניים חשמליים (מעל גיל 16)? רק מעל גיל 16 ורק עם קסדה רכוסה היטב ומגנים.
-מהרכב יורדים רק מהצד של המדרכה.
- לא נוסעים לפני שכולם חגורים בחגורת בטיחות.
- סקר אינטרנטי שנערך בחודש אוגוסט 2017 על ידי מכון הסקרים "מאגר מוחות" בקרב 204 הורים לילדים בגילאי 4-18 בפיזור ארצי מיצג. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 6.9%