Local העיר שלי
פסטיבל דרום אופקים 2017
פסטיבל דרום בעבר
צילום: דנה בר און

'פסטיבל מדרום' 2017 - תרבות רב תחומית

המחלקה לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר מציגה (17-19 במאי): חוויה של תרבות רב תחומית באופקים. הכניסה חופשית

עשרות אירועי תרבות יתקיימו בימים רביעי-שישי (17-19 במאי) באופקים במסגרת 'פסטיבל מדרום' 2017, המתקיים זו השנה השביעית ברציפות. בין האירועים - אירוע חתונות נוסטלגי ברחבת אולמי "גני הדר" המיתולוגיים, לילה אלטרנטיבי לצעירים במרכז הצעירים, סדנאות והפעלות למשפחות וילדים ברחבי העיר, מופע הוקרה של הזמר אמיל זריהן ולהקתו. בנוסף, יציע הפסטיבל, תערוכות צילום ופורטרטים, ערב "פואטיפרה"- שירה מדוברת, מגוון פעילויות לבני הנוער, לילה אלטרנטיבי לצעירים, מיצגי ומיצבי אמנות, הופעה מחשמלת של KARMA SHE אמנית החושים, מסיבת ריקודים עם די ג'יי דור קריספל, תערוכות אמנות, סדנת ברייקדאנס, מיצג אורות לילי, יצירת ציור קיר ענק ומגוון רחב של פעילויות לכל המשפחה. הכניסה לכל הפעילויות חופשית.

פסטיבל "מדרום" הוא פסטיבל קהילה ותרבות רב-תחומי המתקיים זו השנה השביעית באופקים בשיתוף פעולה בין הסטודנטים לתרבות - יצירה והפקה במכללת ספיר לבין עיריית אופקים. צוות ההפקה של פסטיבל מִדרום מורכב מסטודנטים בשנה ג' במסלול ניהול תרבות במחלקה לתרבות – יצירה והפקה, המפיקים את הפסטיבל כפרויקט גמר מעשי. הפסטיבל הוא מודל לפיתוח וקידום עשייה חברתית ותרבותית באמצעות שיתוף פעולה של גופים וקהילות שונות בדרום הארץ ובשותפות עם גופי תרבות וחינוך באופקים, שהמרכזיים שבהם הם: מתנ"ס אופקים, מרכז צעירים אופקים, עירית אופקים ועמותת "אופקימה".

קיום הפסטיבל מעודד חשיפה של יצירה מקומית-מקורית של העיר אופקים ויצירת חיבורים בין קהילות בדרום. בשנה שעברה אירח הפסטיבל "מדרום" כ-3,500 מבקרים.

אירועי הפסטיבל:

יום רביעי 17 מאי

"הזמנה לחתונה" 19.00-22.00: אירוע הפתיחה של פסטיבל מדרום, מזמין אתכם לחתונות העבר של זוגות מאופקים שנישאו באולמי "גני הדר" המיתולוגיים. נחגוג את המאורע בתערוכת צילום המתחקה אחר רגעי השמחה, יוקרנו קטעי ווידאו מליל הכלולות, ונמשיך אל חפלה מסורתית עם אמיל זריהן ולהקתו בערב מלא נוסטלגיה והוקרה לעושר הקהילתי והתרבותי של אופקים.

ב- 20.30 מופע מרכזי, אמיל זריהן ולהקתו. אולמי גני הדר לשעבר (מכבי שירותי בריאות), רחוב הרצל 36

יום חמישי 18 מאי

"תמונה משפחתית" – מרחב יצירה לכל המשפחה. החל מ- 16.00. מתחם יצירה ברוח אופקימית לכל המשפחה. מגוון סדנאות יצירה להורים ולילדים, פינת ליטוף ואימוץ כלבים, השקת ספריית רחוב קהילתית (מומלץ להביא ספרים להחלפה) ומופעי רחוב. מוזמנים להגיע עם חולצות ישנות וחלקות לסדנת הדפס. שביל גן הבנים - בצמוד לחניון בית ספר הגבעה - רחוב כצנלסון פינת משה שרת

"אופקים דרך העיניים שלי"- 18.00-20.30. רחבת מרכז צעירים הופכת למרחב שבו הנוער הוא הכוכב הראשי.
במרכז הרחבה תוצג תערוכת צילומים של גל חרמוני המורכבת מפורטרטים אישיים של בנות ובני נוער תושבי העיר שלקחו חלק בסדנת צילום שהתקיימה לקראת הפסטיבל. בנוסף יתקיימו רצף מופעים וסדנאות מגניבות של ריקוד, מוזיקה, צילום ואמנות. רחבה מעל גן הבנים, צמוד למפעל הפיס (מרכז צעירים). רחוב אליהו גולומב 9.

"הפרעת שינה" – לילה אלטרנטיבי לצעירים 19.00-23.00. מרכז הצעירים משנה את פניו למרחב לילה מהפנט! מוזמנים לשוטט יחד אתנו בין מתחם למתחם ולראות את המרכז במצב לילה: מיצבי ומיצגי אמנות של צלילים, צללים ואורות מרצדים, סרט משנות ה-80, הופעה מחשמלת של KARMA SHE אמנית החושים ומסיבת ריקודים עם די ג'יי דור קריספל! הכניסה מעל גיל 18. המקום נגיש לבעלי מוגבלויות. מרכז צעירים אופקים, רחוב אליהו גולומב 9

ארכיון אינטראקטיבי במרחב הציבורי באופקים 16.30-18.30. מזה מספר חודשים, סטודנטים מבית הספר לאמנות במכללת ספיר, נפגשים עם תושבי אופקים, משוחחים ומצלמים אותם. מהמפגשים הללו צומח ארכיון ראשוני המתעד את שלל גווניה של אוכלוסיית העיר, וותיקים וצעירים. הפרויקט יוצג בתחנות האוטובוס ברחוב הרצל באופקים. סיור מודרך בין התחנות יועבר על ידי האמנים אייל אסולין ואורית ישי בהשתתפות דרורית גור אריה, מנהלת מוזיאון פתח תקווה לאמנות. ניתן לסייר באופן עצמאי בין התחנות ולפגוש את האנשים מאחורי הקלעים. נקודת מפגש לסיור: תחנת האוטובוס ברחוב הרצל 36, בשעה 16:30.


יום שישי 19 במאי

"פואטיפריה עושה שכונה" – אירוע נעילה 12.00-14.00. אירוע "פואטיפריה: עושה שכונה" מפגיש יצירה בתחום השירה עם אנשי המקום בלב ליבה של העיר אופקים. האירוע יתקיים בשכונת מישור הגפן בעיר וישים את העשייה המקומית במרכז השכונתי בשיתוף פרויקט "שירה על המפה" של "הליקון – העמותה לקידום השירה בישראל". הצופה במופע ייהנה מהכתיבה המקומית שנרקמת בקבוצת השירה בהנחיית יונתן קונדה, ויזכה לקחת חלק בהשקת ספרה של קבוצת השירה. רחבה מחוץ מתחם להבה, מול קניונית מישור הגפן. הצטלבות רחובות פרי מגדים וגולומב.