מועצת הדבש מברכת את הדבוראי נועם טור

מועצת הדבש מברכת את הדבוראי נועם טור, על בחירתו לאחד מ- 40 הצעירים המצליחים בתחום החקלאות, מטעם וועידת ישראל לחקלאות ה-9, שהתקיימה ביוזמת קבוצת "משוב".

כתב לוקאל 30/12/2018
צילום - שלמה מנשה

נועם טור, דבוראי בן 35, מתגורר ביישוב חופית בעמק חפר, בן זוגה של הזמרת קרן פלס, להם 2 ילדים, הממשיך את דרכו של אביו, הדבוראי מנחם טור (ז"ל), שהקים את המכוורת לפני 43 שנים.

אביו מנחם טור, נפטר לפני ארבע שנים, ציין בצוואתו שתי אפשרויות, האחת שנועם ימשיך את דרכו אם יהיה מעוניין בכך, או שהמכוורת תימכר והתמורה תתחלק בין האחים. נועם החליט להמשיך בעבודת המכוורת המשפחתית 'משק טור'. 

מתוך דבריו של מנחם טור ז"ל: 'אני מגדל דבורים משנת 1975, בזעת אפי ומתוך מציאות קשה שבה אנחנו מגדלי הדבורים נמצאים מאז ומתמיד, בהתמודדות בלתי אפשרית מול מרעה הולך ונעלם כתוצאה מבינוי ופיתוח מסיבי, כריתת פרדסים, אקלים מדברי ומזיקים הנוגסים בדבורת הדבש. החקלאות תיפגע אנושות ללא קיום של מכוורות המסוגלות לתת מענה לנושא ההאבקה, לכן חשוב לשמור על קיום הצרכים של הענף'.

 

נועם טור: "ענף הדבוראות והמכוורת הייתה יקרה מאוד לליבו של אבי, העולם שלנו הופך לבניינים, והשטחים הפתוחים מצטמצמים, לכן חשוב מאוד לתמוך בחקלאות ולשלב בין חקלאות לטכנולוגיה".

 

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש אמר בוועידה"מועצת הדבש מברכת את נועם טור על בחירתו לאחד מ- 40 הצעירים המצליחים בתחום החקלאות ומייחלת לדבוראים צעירים להיכנס לענף הכה חשוב וקריטי להמשך קיום החקלאות בישראל. מועצת הדבש, שמה לה למטרה לקדם את הדור הבא בענף ונועם טור בהחלט משמש דוגמא למופת בדרך בה בחר, להמשיך את עבודת המכוורת של אביו. לצערנו אין כמעט דור שני לענף החקלאות בכל תחומיו וכך גם בענף הדבש והדבוראות, לכן במועצת הדבש אנו מעודדים את הדור הבא להיכנס לענף, שנחשב לענף קשה לתפעול עם השקעות רבות ולמרות זאת, דבוראים חדשים נכנסים לענף באופן שוטף, בעזרת ליווי ותמיכה ממועצת הדבש". עוד הוסיף מידן: "חשוב לזכור, כי ענף הדבש והדבוראות תלוי בתנאי מזג האוויר ומתמודד בשנים האחרונות עם היעלמות של שליש מכמות הדבורים, תופעה היוצרת חשש גדול לעתיד הענף ובעיקר לעתיד האנושות אשר תלוי בהישרדות דבורי הדבש, האחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. ללא הדבורים לא יהיה מזון מהצומח, קשר שלא תמיד נלקח בחשבון וחייב להיות בראש סדר העדיפויות למען עתיד האנושות".

 

מנתוני מועצת הדבש: בחמש השנים האחרונות נכנסו לענף 38 דבוראים בעידוד המועצה. מדי שנה שולחת מועצת הדבש משלחת של בני נוער מישראל להשתתף בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים- IMYB -International Meeting of Young Beekeepers, שיוזם ארגון הדבוראים העולמי, זאת במטרה לעודד דור שני ושלישי ואת הדור הבא, להצטרף לענף הדבוראות.

כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 110 אלף כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה.

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
 ערב סיום המלגאים
ערב סיום מקבלי המלגות ברמה"ש
לראשונה יחולקו השנה 98 מלגות בסך 10 אלף ₪ כל אחת, בתמורה לשעות התנדבות בקהילה
סטודנטים מכפר סבא נהנים יותר
הולך רגל נפצע בתאונה בהרצליה
עץ נפל ליד ביה"כ המרכזי
דר להבית אקרמן
אילו טיפולים מתאימים לחורף?
דורה אייזנשטיין  הגיבורה הנציגה של ראש העין
החברה העירונית מקום בלב מצדיעה לניצולי שואה
שני פצועים בתאונה בין משאית לרכב פרטי
שני פצועים בתאונה בין משאית לרכב פרטי
נעצר חשוד בדריסה מכוונת של אדם אחר