המדריך למניעת עובש במזגן

כיצד ניתן להימנע מהיווצרות והצטברות של עובש במזגן, מה ניתן ומומלץ לעשות במידה וכבר נוצר עובש והאם מקרים אלו מצריכים ביקור של טכנאי מזגנים?

כתב לוקאל 11/02/2019
איך למנוע עובש במזגן
pixabay

מזגן הוא ללא ספק אחד ממכשירי החשמל הביתיים הבסיסיים והנפוצים ביותר בישראל. קשה לצלוח את הקיץ הישראלי בלי מזגן לפחות בכמה מחדרי הבית, ורבים משתמשים במזגן גם על מנת לחמם את הדירה, או חדרים מסוימים בה, במהלך חודשי החורף. במקרים רבים, לאחר כמה שנים של שימוש אינטנסיבי ויומיומי מתחיל המזגן להפיץ ריח לא נעים. במקרים רבים הגורם הישיר לריחות בלתי נעימים אלו הוא עובש אשר מצטבר במזגן, לרוב מאזור מגש הניקוז אשר נמצא מתחת לרדיאטור.

כיצד ניתן להימנע מהיווצרות והצטברות של עובש במזגן, מה ניתן ומומלץ לעשות במידה וכבר נוצר עובש והאם מקרים אלו מצריכים ביקור של טכנאי מזגנים?

לנסות ולהימנע מהבעיה מראש

כמובן שדרך ההתמודדות הטובה ביותר עם בעיה של עובש במזגן היא לנסות ולהימנע מלהגיע למצב זה מלכתחילה. על מנת לעשות זאת יש לעשות מספר פעולות קטנות, אך בעלות השפעה גדולה.

אחת הדרכים לנסות ולהימנע מראש ממצב בו ייווצר ויצטבר עובש במזגן היא על ידי העברת המזגן למצב של אוורור, כמה דקות לפני שמכבים אותו. זאת מפני שלאורך הזמן בו המזגן פועל מצטברת בתוכו לחות אשר קיימת בחלל בו הוא מוצב (בישראל כמעט תמיד ישנם כמה עשרות אחוזי לחות באוויר...), ועל ידי הפעלתו במצב של אוורור כמה דקות טובות לפני שאנו מכבים אותו אנו דואגים לכך שלפחות רובה המכריע של הלחות שהצטברה ייפלט החוצה, ולא ייאגר בתוך המזגן.

במקרים רבים סיבה נוספת להיווצרות עובש במזגן היא בעיה בניקוז המים. ניקוז לקוי גורם להצטברות של מים במקומות מסוימים במזגן, מה שכמובן מוביל להיווצרות של עובש לאחר תקופה מסוימת. הפתרון לכך הוא כמובן בדיקה מקדימה, אשר מטרתה היא לבחון את קווי הניקוז של המזגן ולוודא שהם תקינים, שהשיפועים אכן מספיקים על מנת שהמים יזרמו ויתנקזו וכו'. במידה והבעיה היא אכן בניקוז, תיקון זה אמור להיות פשוט וקל, ולרוב ניתן לעשותו לבד. גם במידה ולא, טכנאי מזגנים טוב לא אמור לגבות על תיקון מסוג זה סכום גבוה במיוחד.

בנוסף, כמובן שגם ניקיון תקופתי יכול לסייע להימנע ממצב בו ייווצר עובש במזגן – ניקוי של הפילטרים של המזגן מדי כמה שבועות יבטיח כי גם אם יצטברו מים במזגן, הכמות תהיה קטנה הרבה יותר והזמן שיידרש להיווצרות עובש יהיה ארוך הרבה יותר.

מתי ניתן לתקן בעצמנו?

מתי, אם כן, נוכל לטפל בבעיה בעצמנו, ומתי ניאלץ לקרוא לטכנאי מזגנים שיטפל עבורנו בבעיה?

כבר הזכרנו כי במקרה של בעיות קלות בניקוז, לרוב ניתן לטפל בבעיה בעצמנו. תיקום השיפוע של צינור הניקוז, למשל, היא מטלה שרבים לא יתקשו לבצעה בעצמם. עם זאת, יש כאן צורך בסבלנות, הקדשה של זמן ותשומת לב לבחינת מערכת הניקוז מקרוב על מנת להבין בדיוק מהי הבעיה והאם זוהי אכן הבעיה היחידה בגינה נוצר עובש וכו'. אנשים רבים אינם מעוניינים להקדיש מזמנם ותשומת ליבם לבדיקה ותיקון של בעיות במזגן, גם אם מדובר בבעיות קלות בלבד, ולכן מעדיפים לקרוא לאיש מקצוע במקום זאת.

גם במקרים מסוימים בהם כבר הצטבר עובש והמזגן כבר מוציא ריחות לא נעימים, לעיתים ניתן לפתור את הבעיה לבד, ללא צורך בזימון אנשי מקצוע. דרך טיפול אפשרית היא רכישה של תרסיסים שונים (תרסיסים על בסיס אלכוהול המיועדים להתמודדות עם עובש). יש לפתוח את המזגן, להוציא החוצה את הפילטרים שלו ולרסס את החומר המיוחד על גבי הרדיאטור. לאחר ריסוס, ניקיון הפילטרים וכו', החזירו את הכל למקום ונסו להבחין האם הבעיה נפתרה לאורך כמה השעות/הימים הקרובים. חשוב מאוד – יש לוודא כי אתם מחזירים את הפילטרים למזגן רק לאחר שהם נוקו ויובשו כהלכה. אחרת, אתם בעצם מכניסים לחות לפנים המזגן, מה שישיג כמובן בדיוק את התוצאה ההפוכה מזו בה אתם מעוניינים...

לפעמים כדאי להזמין טכנאי מזגנים טוב

וכמובן שבמקרים רבים בהם לא הצלחנו למנוע את היווצרות הבעיה ולא הצלחנו לטפל בבעיה בעצמנו, יגיע הזמן לקרוא לטכנאי מזגנים מקצועי. במקרים רבים יכול טכנאי מזגנים לבצע ניקיון מקצועי ויסודי של הרדיאטור, אמבטיית הניקוז וחלקים רלבנטיים נוספים במזגן. פתרון זה עובד במקרים בהם לא הצטברה כמות גדולה במיוחד של עובש, אז ניקיון מקצועי מסוג זה יכול להעניק למזגן עוד כמה שנים טובות של עבודה ללא כל ריחות רעים.

במקרים קיצוניים יותר יש צורך לפרק את היחידה הפנימית של המכשיר ולשלוח אותה למעבדה, שם תעבור ניקיון מקצועי ויסודי. כאן העלות כבר גבוהה יותר (לפחות כ 600 או 700 ₪), ולכן פתרון זה משתלם בעיקר כאשר המזגן עדיין חדש יחסית, ואמור לתפקד עוד שנים רבות.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
אנטישמיות חמורה באוסטרליה: האיחוד בין היהודים הוא מקום המפלט היחיד
חברת קצא"א נאלצה להעמיד סכום של יותר מ-100 מיליון ש"ח
בית הכנסת הגדול
התכנית העירונית לשימור אתרים
שיפוצים בגן באמצע הקייטנה
פעילויות הקיץ במדיטק חולון
פעילויות הקיץ במדיטק חולון
גוטמן. ממלא מצברים
הבוגר האחראי
נזק של עשרות אלפי שקלים ביערות קק"ל
הדרים על הגובה