ולנטיין דיי באופרה הישראלית

משולש רומנטי- מכתבי אהבה קונצרט המוקדש למשולש האהבה של יוהאנס ברהמס, קלרה שומאן ורוברט שומאן מסיפורי הרומנטיקה הגרמנית המרתקים ביותר שרב הנסתר בהם על הגלוי במסגרת הסדרה הקאמרית בשיתוף תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון.

כתב לוקאל 12/02/2019
 ולנטיין דיי באופרה הישראלית
צילום באדיבות האופרה הישראלית

"אני לא יכול לחשוב על דבר מלבדך... מה עוללת לי? הסירי מעלי את הכישוף שהטלת עלי.."

כך כתב יוהאנס ברהמס לפסנתרנית והמלחינה קלרה ויק-שומאן בשנת 1855 בקריאתו הנואשת לאהבתה. קלרה היתה בת 35 וברהמס רק בן 21, היא מפורסמת והוא אנונימי. היא היתה נשואה למלחין הנודע רוברט שומאן ולזוג היו 7 ילדים. קלרה היא ללא כל ספק אחת המלחינות החשובות ביותר של המאה ה-19 שיצירותיה לא בוצעו מספיק בימי חייה וגם לאחר מותה די נשכחו בצילן של היצירות שהלחין בעלה.

משולש האהבה המוזר בין קלרה ורוברט שומאן ובהמשך בין קלרה לברהמס וכן הידידות העזה בין רוברט שומאן ליוהאנס ברהמס הם אחד מסיפורי הרומנטיקה הגרמנית המרתקים ביותר שרב הנסתר בהם על הגלוי.

לסיפור אהבה זה של השלושה שכל אחד מהם בנפרד הטביע חותמו על המוסיקה - יוקדש הקונצרט הבא של הסדרה הקאמרית של האופרה הישראלית והוא יתקיים בחג האהבה (ולנטיין דיי)  ביום חמישי ה-.19 14.2 בשעה 20:30 .

השומאנים היו משפחה מוסיקלית תוססת וזוג אוהב עד מאוד. ברהמס היה בן טיפוחיו ותגליתו של שומאן ורגע לפני שניסה לשים קץ לחייו בקפיצה לנהר הריין, הפך שומאן את ברהמס למפורסם בכל רחבי אירופה והכריז על תלמידו כמושיעה הבא של המוסיקה הגרמנית.

רוברט שומאן אושפז בבית חולים פסיכיאטרי לאחר נסיון ההתאבדות למשך כשנתיים. באותו זמן, גר ברהמס בביתו עם קלרה וילדיו של רוברט כאשר אמנם חדר השינה שלו בקומה נפרדת, אך למעשה בילה את מרבית זמנו עם קלרה, מנחם אותה ועוזר לה עם ילדיה.

בקונצרט יוקראו קטעים ממכתבי האהבה של קלרה שומאן לרוברט שומאן ולברהמס ויבוצעו יצירות קאמריות שנכתבו על ידי שלושת גיבורי המשולש הרומנטי: קלרה שומאן, רוברט שומאן ויוהאנס ברהמס:

קלרה ויק-שומאן - שלוש רומנסות לכינור ופסנתר אופוס 22

רוברט שומאן - שירים מתוך אהבת המשורר

ברהמס - שלישיית פסנתר מספר 3 בדו מינור אופוס 101

קטעים ממכתבי האהבה

משתתפים: עודד רייך, בריטון | אנה קייסרמן, פסנתר / אסי מתתיאס, כינור | יוני גוטליבוביץ', צ'לו / דנה מיינרט, קריאת מכתבי אהבה.

משולש רומנטי- מכתבי אהבה

במסגרת הסדרה הקאמרית

יום חמישי 14.2 האולם הקטן – הכניסה רח' לאונרדו דה וינצ'י 28

מחירי כרטיסים:100 ₪

יום שישי 01.03 היכל התרבות ע"ש מאיר ניצן, ראשון לציון

מחיר כרטיסים: 100-70 ₪

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
דר גלאל אשקר מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהלל יפה
זהירות- מדוזה לפניך
בשם הבן
בשם הבן
חשד: נהג במהירות של 156 קמ"ש
מנציחים את "מר תיירות"
רווח קל
סיגריות במסווה של אטריות
סיגריות במסווה של אטריות
הדמיית פרויקט נורוק טהון
בנתניה פותרים את מצוקת הדיור
הוצגה רשימת הירוקים בהוד השרון למועצת העיר
הוצגה רשימת 'הירוקים בהוד השרון' למועצת העיר