אבות יכולים להפחית את תשלום דמי המזונות לפי ההלכה החדשה

הרצון לשיוויון בין המינים מכיוונם של הנשים, מביא גם לשיוויון בנטל הכלכלי במזונות הילדים

כתב לוקאל 25/02/2019
אלפי אליהו שאולי, עו
צילום: פרטי

לפני יותר משנה קבע בית המשפט העליון הלכה לפיה כלכלת ילדים מעל גיל 6, כשהוריהם גרושים, תוטל על שני ההורים ותחולק בין הוריהם לפי שני פרמטרים: זמני השהות אצל ההורה ויחס ההכנסה בין ההורה האחד להורה השני.

הלכה זאת באה לאחר עשרות שנים שבהם הייתה נהוגה בישראל מציאות אי שוויונית לפיה כלכלת ילדים שהוריהם ניפרדו מוטלת על אבות, גם כאשר הם מעורבים בגידול הילדים, גם כשגידלו את הילדים באופן שווה מבחינת זמני השהות ואפילו ששכרם היה דומה או אפילו נמוך מגרושתם. בניגוד לכותרות העיתונים, לפי ההלכה החדשה, נשיאת תשלום המזונות על כתיפיהן של אמהות אינה שמורה רק למשמורת משותפת, אלא חולשת על כל סוגי המשמורת כאשר הילדים הם מעל גיל 6. שאלה זאת אף באה לאחרונה לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב שהבהיר את הדברים. בכך, פתח בית המשפט העליון את הדלת לתיקון העיוות לרבבות אבות גרושים ואיפשר להם לתבוע הפחתת מזונות. בתי המשפט השונים עדיין חלוקים האם ניתן לפתוח באופן אוטומטי תיקים בשל ההלכה החדשה, אך אין מחלוקת כי נסיבות שהשתנו מאפשרים לאבות לפתוח את תיקי המזונות לבחינה מחודשת.

מה גובה המזונות הנהוג בישראל?

דמי המזונות הנהוגים מתחלקים לשלושה רכיבים: האחד, רכיב מזונות הבסיס הכולל בעיקר את המזון, הלבוש, ההנעלה וההגיינה של הילד. רכיב זה עומד על 1,200-1,600 שקל לילד. השני, רכיב המדור ואחזקת המדור. רכיב זה עומד על בין 30% מעלות שכ"ד וחשבונות האחזקה לילד אחד ועד ל- 50% מהעלות כאשר מדובר בשלושה ילדים ומעלה. הרכיב האחרון הוא הוצאות החינוך והוצאות הרפואה החריגות ואותו נהוג לכנות "מחציות".

בכך יצא איפוא כי, גם כאשר שני ההורים היו מפרנסים דומיננטים במשפחה בטרם הפירוד, שילם האב סביב כ- 3,000 שקל מזונות בעבוד ילד אחד, כ- 5,000 שקל מזונות בעבוד 2 ילדים והעלות טיפסה באלפי שקלים מעלה כשמדובר היה במספר ילדים גדול יותר.

במצב החדש, לפי בית המשפט העליון, קיים "עיוורון מגדרי" המחלק את הנטל כלכלת הילדים על שני ההורים. במקרים רבים, תשלום חודשי זה יכול להתייתר לחלוטין או לפחות להפחית משמעותית את הנטל המזונות. תוצאה מבורכת נוספת שכבר מתחילה לקרום עוד וגידים היא רצון אבות להיות מעורבים יותר בגידול ילדיהם, המתבטאת בהפחתת עול גידול הילדים על אמהות ובילדים שזוכים לשני הורים דומיננטים בחיי ילדיהם.  alfi.shauly@gmail.com + חפשו אותי בפייסבוק: אלפי אליהו שאולי - עורך דין נדל"ן ומשפחה.
https://www.facebook.com/alfiadv

הכותב הוא אלפי אליהו שאולי, עו"ד  ומגשר.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
תוכנית יבוא וסחר בינלאומי למגזר החרדי
טרגדיה: לקה בליבו תוך כדי נהיגתו - ומת
סיום קורס חובשים מתנדבים בתחנת מדא בגן יבנה
סיום קורס חובשים מתנדבים בתחנת מד"א בגן יבנה
עיריית רמת השרון תומכת במחאת הנשים נגד האלימות
צעיר נורה בחיפה
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
פועל נפצע בתאונת עבודה ברמת השרון
פורים מגיע לאופרה הישראלית
פורים מגיע לאופרה הישראלית