פריחה באמצע רעננה

לא צריך להרחיק לכת כדי להנות מהפריחה. כאן ברעננה, ממש מתחת לאף בין רחובות העבודה והשריון (מזרח העיר, סמוך לרחוב הטייסים), מצויה שמורת טבע עירונית יפיפיה של טורמוסים וכלניות ובמרכזה עץ השיזף, שפורחת בלב שכונת מגורים

זאב גולדשמיט 27/02/2019
ראובן נחושתן , אחראי על שמורת עץ השיזף
צילום: זאב גולדשמיט

במרכז השמורה צומח כאמור עץ השיזף (דומים, בשמו הערבי), וקשה להאמין אבל הוא בן 211 שנה. גיל העץ נקבע לפני 11 שנים ע"י שני אגרונומים. בעבר נעשה ניסיון לבנות במקום ארבעה קוטג'ים, אבל התושבים ניהלו מאבק להצלת עץ השיזף בעל הערך היסטורי. במהלך השנים ניטעו בשמורה כחמישים עצים, רובם עצים המוגדרים כעצי ארץ ישראל כמו אלון, אלה, תאנה, זית, שקדיה,ער אציל ועוד . בשמורה ישנם למעלה משלושים סוגים של פרחי בר, תורמוס ההרים וארץ ישראל, כלנית, רקפת, חרצית, קרווחן, צנון  הבר, סביון , חצב, חוטמית ועוד .
השמועה על השמורה בלב העיר רעננה פשטה מפה לאוזן וברשתות החברתיות, ולאחרונה מאות אנשים מרעננה והסביבה מגיעים בסופי שבוע לבקר ולהנות מפריחה מרהיבה, ומצלמים את עצמם למזכרת. קשה להשאר אדיש למראה מגוון הצבעים והפרחים בשמורה המטופחת, שממוקמת לצד בתים פרטיים מצד אחד ובית כנסת ומתפללים מצד שני.

כיום ישנה בשמורה פריחה מרהיבה של פרחי הבר לסוגיהם השונים, ותושב השכונה שמטפל בשמורה, ראובן נחושתן, מזמין את תושבי רעננה לבקר במקום.

 "מדובר בעץ אפריקאי עתיק מאוד, שנמצא כאן עוד מהימים שהיו כאן חולות, ורבים מוותיקי רעננה גדלו עם עץ השיזף שליווה את נעוריהם" סיפר נחושתן. "לפני 11 שנים העירייה רצתה לבנות בשמורה זו ארבע יחידות דיור. כמובן שנזעקנו, אספתי חתימות מתושבים והגשנו התנגדות לוועדה לתכנון ובניה. זה הגיע עד למחוזי. העירייה הסכימה לרדת לשלוש יחידות דיור, אבל לא הסכמנו. הבסיס לטענותינו שיש להשאיר את העץ, היה חוות דעת של אגרונום, שהסביר שאי אפשר להעביר את עץ השיזף העתיק על שורשיו מבלי לפגוע בו. הצלחנו במאבק, ומאז פיתחנו את השמורה, הוספנו עצים וצמחים, והמקום שוקק חיים בתקופה זו של הפריחה. גם ראש העיר חיים ברוידא ביקר כאן ביום שישי וממש התרשם".

על מאבק התושבים להצלת עץ השיזף נכתב ספר "הדום הזקן" ע"י הסופרת הרעננית, נורית חליף והמאיירת אווה גרובגלס.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
הטפ-צפה
קיץ בטוח לילדים עם ערכת המגן של יד שרה
אירועי חודש הגאווה בכפר סבא
אירועי חודש הגאווה בכפר סבא
באור הזרקורים
יום עיון מיוחד ללבורנטים
יום עיון מיוחד ללבורנטים
מרכז שירות פנים חדש לעובדי העירייה
אופנוען נפצע קשה בתאונה בת"א
"מחשב נייד לכל מורה"
פרויקט ויטל בפלורנטין
חברת וויי בוקס החלה לבנות את הפרויקט השלישי שלה בפלורנטין