באיזה רשות מקומית יש ייצוג הולם לנשים במועצת העיר?

דן אנד ברדסטריט ערכו בדיקה, באיזה רשות מקומית יש ייצוג הולם לנשים במועצת העיר? והיכן אין ייצוג נשי בכלל?

כתב לוקאל 03/03/2019
אפרת שגב סמנכל מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר דן אנד ברדסטריט
צילום:ניב קנתור

נכון להיום 6 ראשות ערים, בהשוואה ל- 3 ראשות ערים מכהנות לפני הבחירות

אחוז הנשים במועצות העירוניות גדל גם הוא השנה ל-20% (לעומת 16% לפני שנה טרם הבחירות

מבין הערים הגדולות באר שבע ממשיכה להוביל עם ייצוג של  37% נשים במועצת העיר, עליה בהשוואה לשנה שעברה (33%), ת"א עם ייצוג נשי במועצה של 32%, עליה בהשוואה לשנה שעברה (26%) נתניה סוגרת את הרשימה עם ייצוג של 19%, פתח תקווה שבשנה שעברה הוצגה בתחתית הדירוג עם ייצוג של 11% בלבד, הכפילה את הייצוג הנשי במועצה ועלתה ל- 21%

מבין הערים הבינוניות, הוד השרון מובילה עם ייצוג נשי של 50%  במועצה העיר אילת ים ייצוג נשי של 6% בלבד , ירידה משמעותית מהתקופה שלפני הבחירות

מבין הערים הקטנות, מובילה מעלה אדומים עם ייצוג נשי של 42% וצפת בתחתית הרשימה עם ייצוג של 7% בלבד

חוסר ייצוג נשים באופן מוחלט בעיריות – אום אל פאחם, בית"ר עילית, בני ברק, מודיעין עילית, רהט, אלעד, באקה אל גרביה, טייבה, טירה, סחנין, קלאנסווה, שפרעם

אפרת שגב, סמנכ"ל פיתוח עסקי בדן אנד ברדסטריט: "אחוז הנשים הממוצע במועצות העירוניות עומד על 20% בלבד. אמנם מדובר בעליה בהשוואה לשנה שעברה,  ואכן אנו רואים שיפור במגמה לאחר שהוכפל כמות ראשות העיר בארץ, אך עדיין אין ייצוג שוויוני לנשים ולגברים.  נוכחות שווה של נשים סביב שולחן מקבלי ההחלטות הינה קריטית לניהול נכון ומקצועי של כל ארגון ורשות מקומית. הדבר בולט בעיקר במועצות הערים – כל החלטה הנוגעת לרמת החיים ולאיכות החיים בעיר הינה רלבנטית לכלל תושביה, ולכן החשיבות של גיוון בדעות ומתן ביטוי וייצוג הולם לאוכלוסייה המהווה מחצית מהתושבים (והבוחרים) צריכה להיות, בראש ובראשונה, אינטרס של ראש הרשות המקומית"

לקראת יום האישה הבינלאומי שיתקיים ב-8.3, דן אנד ברדסטריט ישראל, ערכה בדיקה בנוגע לאחוז הנשים המכהנות במועצות העיר השונות. 

מתוך 77 הערים המדורגות בדירוג ראשי רשויות של דן אנד ברדסטריט, רק ב-6 מהן מכהנת אישה בתפקיד ראש העיר (חיפה, נתניה, בית שמש, אור יהודה, יהוד, כפר יונה). 

ערים ללא ייצוג נשים 

ערים בהן לא מכהנות כלל נשים כחברות מועצה – אום אל פאחם, בית"ר עילית, בני ברק, מודיעין עילית, רהט, אלעד, באקה אל גרביה, טייבה, טירה, סחנין, קלאנסווה ושפרעם.

***בטבלאות הבאות יוצגו אחוז הנשים בקרב חברי המועצה בערים המדורגות לפי החלוקה לערים גדולות, בינוניות וקטנות (הנתונים מעודכנים לסוף שנת 2018). 


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר טבע בת"א
כמה אחוזים מהחופים בארץ נקיים?
אלחנן ולס, תושב רעננה
תושב רעננה מדבר על הדרמה במטוס שנחת בשלום
ידידי החינוך של רחובות
"אמן בוחר אמן"
רכבת ישראל מתכוננת למזג האוויר הסוער
יוצאת לדרך
תלמידה שננשכה תובעת את העירייה ומשרד החינוך