גל רודף גל: חודש של שנאת יהודים

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

כתב לוקאל 04/03/2019
הרב ד
צילום: טים נוקס

חודש של שנאה נחת על יהודי העולם: צלבי קרס וכתובות נאצה ברחבי ארה"ב, קריאות אנטישמיות בכל עיר באירופה, קברים מחוללים במזרח אירופה, והשיא: תקיפת הרב הראשי של ארגנטינה. אלה רק קומץ מעשרות המקרים שמדווחים בעיתונות. איך ייתכן שבשנת 2019 גועשת האנטישמיות בכל פינה ובכל שפה? איך ייתכן שהיהודים עדיין העם הכי נרדף בעולם?

מאז ומעולם הצביעו המקובלים על שורש התופעה ועל הפיתרון לה. לדבריהם, העוינות האנטישמית כלפי היהודים היא ביטוי של רגש ותביעה בלתי מובנים שטבועים באנושות, ולכן לא פלא ש"היהודים אשמים בכל הרע שבעולם". אנחנו היהודים בטוחים שהשנאה נובעת מתוך קנאה בנו. אבל כל זה לא יותר מאשר צידוק שטחי, שגם אנחנו וגם שונאינו משתמשים בו, כדי להניח את הדעת.

על כך בדיוק כותב הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם" – גדול המקובלים של המאה הקודמת: "ישראל שנואים מכל האומות, אם מטעם דת, אם מטעם גזע, אם מטעם קפיטליזם, אם מטעם קומוניזם, אם מטעם קוסמופוליטיזם וכו'. כי השנאה קודמת לכל הטעמים. אלא שכל אחד פותר שנאתו לפי הפסיכולוגיה שלו".

המקובלים מתארים את האנטישמיות כחוק טבע. היא נובעת מהקשר הפנימי וההדוק שמתקיים בין ישראל לאומות העולם. העם היהודי מחויב מתוקף תפקידו לסלול לעולם את הדרך לאחדות מעל כל ההבדלים. האחדות האנושית היא הפתרון היחיד לכל הרעות החולות שבעולם. אליה הטבע מנתב את האנושות.

מכאן ברורה התחזית: האנטישמיות תימשך ותגבר עד שנפנים וניישם את ייעודנו בעולם – לשמש דוגמה לאחדות עבור יתר חלקי האנושות המפורדים. בכך נהיה "אור לגויים" – דוגמה לחברת מופת שתאיר לעולם את הדרך לאחדות. כי "האומה הישראלית נתקנה ונעשתה כמין מעבר, שעל ידה יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו, עד שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת הזולת" ("בעל הסולם", מאמר "הערבות").

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב HOT ובאתר "קבלה לעםkab.co.il .

כדי להתרשם ממפגש מבוא בחכמת הקבלה, צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
הישרדות משפחתית
רואה שש שש
פעילות אכיפה למוצרי המזון
עיריית כפר סבא שומרת על בריאות התושבים
גלי פידל וסתיו גרטי מראיינות את ענת חן ודן דיוקאס
כתבות צעירות
מירב סקר, נסרין קדרי, מוטי אזולאי
הזמרת נסרין קדרי משלבת ביזנס עם פלז'ר
משכן חדש לשירות הפסיכולוגי
מחאת יתומי צה"ל יוצאת לדרך
ראש השנה באנושופ מרקט - 100% קניה חברתית