בתי הספר בישראל יחגגו את יום הניקיון הלאומי

מנקים את מדינת ישראל לכבוד חגיגות ה-70 למדינה - בתי הספר בישראל יחגגו את יום הניקיון הלאומי: המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך תומכים בפעילויות לכיתות ד'-ו' בשטחים הפתוחים בהיקף של עד 13 מיליון שקל

כתב לוקאל 04/03/2019
יום הניקיון הלאומי
iclipart

השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין: "אנו גאים לעשות היסטוריה במדינת ישראל ולראשונה להוציא לפועל את יום הניקיון הלאומי במערכת החינוך. עקב בקשת תלמידים מבית הספר ״מעלה צביה״ לתת מתנה למדינה לכבוד יום הולדתה ה-70, נרתמנו לעניין והחלטנו לסיים את חגיגות שנת ה-70 למדינת ישראל ביום שיראה את אהבתנו לארץ ואת חשיבות שמירת הניקיון במדינה. ביום זה יצאו ילדי ישראל לפארקים, ליערות ולחופים וילמדו על מעורבות חברתית ואחריות סביבתית״

שר החינוך, נפתלי בנט: ״החיבור העמוק לסביבה, לקהילה ולארץ הוא אחד מהנדבכים הערכיים החשובים שאנו מנחילים לילדינו. אלו ערכים שמושרשים בעשייה, דרך הרגליים והידיים. ביום הניקיון הלאומי אנו נראה מראה מופלא - אלפי תלמידים שעושים למען הסביבה בה הם חיים, לוקחים אחריות ומנקים את הארץ לטובתם ולטובת החברה הישראלית כולה. הנתינה והמעורבות החברתית הם הבסיס לחברה חזקה, והם מה שמייחד ובונה אותנו. אני גאה בתלמידי ישראל הנפלאים ומברך את הפרויקט כולו. יישר כוח״.

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "מדינת ישראל נמצאת בפער משמעותי בתחום הניקיון ביחס לכל מדינה מערבית מודרנית. סגירת הפער ושיפור רמת הניקיון בישראל יכולים להתבצע באמצעות הרשויות, אבל גם על-ידי חינוך והסברה, לצד לקיחת אחריות אישית של אזרחים במדינה. יום הניקיון הוא הזדמנות מצוינת להטמיע ערכים של שמירה על הסביבה וניקיונה באמצעות התלמידים, שיעבירו זאת הלאה וכך נוביל לשיפור מהותי ברמת הניקיון במדינת ישראל"

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "מערכת החינוך מגויסת לטיפוח ערך הסביבה והמחויבות הקהילתית בקרב תלמידיה. החינוך לקיימות הוא חינוך לסקרנות, ליוזמה, לנתינה ולערכים של אחריות כלפי הסביבה. במסגרת יום הניקיון, נחזה באלפי תלמידים ששוטפים את ארצנו, מנקים את שביליה ולוקחים אחריות על הסביבה, הקהילה והחברה. אני מברך את תלמידנו היקרים שמשתתפים בתכנית"

המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך מקדמים יוזמה חינוכית לבתי-הספר היסודיים לכבוד יום הניקיון הלאומי, שייערך השנה ב-2 באפריל. הפעילות מתוקצבת על-ידי המשרד להגנת הסביבה בהיקף של עד 13 מיליון שקל, ומיועדת לממן טיולים ופעילויות חינוכיות. כוונת המשרדים היא להתחיל מסורת של קיום יום הניקיון הלאומי במערכת החינוך בשנים הקרובות. השנה צפויים להשתתף ביוזמה כ-1,200 בתי ספר בכל רחבי הארץ.

קיומו של יום הניקיון הלאומי נקבע בחוק שמירת הניקיון ביום שלישי האחרון של חודש אדר, במטרה להגביר את המודעות בקרב הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה. ביום הניקיון מתקיימות פעולות חינוך והסברה במוסדות החינוך, ברשויות המקומיות ובצה"ל בנושא שמירת הניקיון וההגנה על הסביבה.

בבתי-הספר היסודיים יוקדש החודש בו חל יום הניקיון לביצוע פעולות חינוכיות, כגון: רכישת ידע בנושא, למידת ערך הנתינה וביצוע יוזמות של מעורבות חברתית בביה"ס ובקהילה. מטרות הפעילות הן עידוד מעורבות חברתית של ילדים ונתינה לסביבה בסימן איכות וניקיון הסביבה. 

במסגרת יוזמת המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, ייערכו סיורים חינוכיים לתלמידי כיתות ד' עד ו' בהם ישולבו פעולות שונות, הקשורות לניקיון ולטיפוח האזור. כמו-כן, תיערך פעילות למידה מקדימה בכיתות, בדגש על מעורבות חברתית ואחריות סביבתית. לכל בית-ספר תינתן תמיכה של עד 8,000 שקל. 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חברת ניקיון בתים
הקרב על הקאנטרי: שלב העצומה
קרוב למחצית מתושבי השרון הודו כי ניקרו השנה במהלך נהיגה
"מנקרים" בזמן הנסיעה? אתם לא לבד
נלחמים בשחיתות
תחנת האוטובוס לא בשימוש. התושבים דורשים חניה
מדוע זועמים תושבי רחוב הדר בהרצליה?
גילו הצטיינות
"ביום אני לכלוכית ובלילה סינדרלה"
עמותת גדולים מהחיים למען ילדים חולי סרטן
ערב התרמה של עמותת גדולים מהחיים למען ילדים חולי סרטן