ההצגות של כל הזמנים

יש בתיאטרון קלאסיקות שלעולם לא יישחקו, הצגות על זמניות שיישארו רלוונטיות בכל תקופה. רק העיבוד והשחקנים משתנים. די להציץ ברפרטואר של התיאטראות השונים כדי למצוא בו את ההצגות הנצחיות הללו. חמש מהן נעלה עכשיו על "הבמה" שלנו

כתב לוקאל 05/03/2019
ההצגות של כל הזמנים
צילום: פרטי

מי מפחד מווירג'יניה וולף

יצירת המופת של אדוארד אולבי, אחד מגדולי המחזאים של הזמן החדש, שבה אל הבמות בישראל, הפעם בהפקה של תיאטרון הבימה. המחזה "מי מפחד מווירג'יניה וולף" הרוויח בכבוד את התואר קלאסיקה מודרנית לאחר שהוא מככב על הבמות מזה יובל שנים ומרתק דורות על גבי דורות של צופים. המחזה מציג חוויה מטלטלת שעוברים שני זוגות במהלך לילה ארוך ומכונן, הכולל שעשועים מסוכנים וחילופי דברים אלימים. המחזה חושף את האמיתות החבויות מתחת למוסכמות החברתיות, מעורר מחשבה, מצליף ומצחיק כאחד.

הדיבוק

אם אתם בעניין של מחזה יהודי, אל תחמיצו את "הדיבוק" שתיאטרון גשר מעלה בימים אלה. מדובר באחת הקלאסיקות החשובות בעולם המחזאות היהודית, שנכתבה על ידי ש. אנ-סקי, וזכתה לעיבוד מודרני ולפרשנות מחודשת. מי שמחפש הצגות בירושליםימצא את הדיבוק ממש עכשיו ברפרטואר ההצגות העולות על במת תיאטרון ירושלים.  המחזה מגולל סיפור אהבה טרגי בין לאה, בת הגביר, לחנן, בחור הישיבה העני. חנן מת לאחר שנודע לו כי אהובתו עומדת להינשא לאיש אחר. ביום חתונתה של לאה, חנן חוזר אל לאה בדמות דיבוק המשתלט עליה.

אותלו - המורי מוונציה

מחזהו הטראגי והאלמותי של ויליאם שייקספיר נכתב בשנת 1603 והועלה לראשונה בארמון ווייטהול בלונדון  בנובמבר 1604.  בימים אלה, הוא מוצג על בימת התיאטרון הקאמרי בגרסה חדשה בכיכובו של עמוס תמם המוכשר. סיפור הטרגדיה המשפחתית של אותלו שנותר רלוונטי מתמיד, מוכיח כי לרגשות ולתופעות אנושיות כמו קנאה, אהבה, בגידה וגזענות, אין תאריך תפוגה. אהבתם הגדולה של אותלו מפקד הצבא שחור העור ודסדמונה הלבנה היא התשתית למזימה זדונית שרקם יאגו, שלישו הבוגדני של אותלו, אשר מובילה את הגיבור לרצוח את אהובתו ולהתאבד.  

המלך ליר

בדומה ל"אותלו", גם המחזה "המלך ליר" המועלה בהפקה מקורית ומרתקת של תיאטרון הבימה, מספק הוכחה ניצחת לרלוונטיות והעל זמניות של שייקספיר, גדול המחזאים. המחזה הוצג לראשונה בשנת 1606. ב-2019, כאן בישראל, מגלמת את דמותו של המלך ליר המלכה הבלתי מעורערת, ליא קניג. המחזה מגולל את סיפור חייו הטראגי של המלך ליר, הרצוף במעשים ברוטאליים, אובדן משפחתי נורא ואפסות אנושית.

העבד

המחזה "העבד" המועלה על ידי תיאטרון גשר מציג גרסה עכשווית להצגה המיתולוגית המבוססת על הרומן הידוע של  יצחק בשביס זינגר. גם את "העבד" תוכלו לפגוש בין מגוון הצגות בירושלים בימים אלה. "העבד" הוא סיפור על אהבה ותשוקה אסורה שמנסות להתעלות על מוסכמות חברתיות, דתיות ואישיות. סיפור האהבה בין "העבד", תלמיד חכם יהודי שנמכר לעבדות לאחר פוגרומים שנערכו ביהודי פולין, לבין בת אדונו הנוצרי, נוגע ומצמרר בכל עת ורלוונטי גם במציאות בת ימינו.

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מתגברים על המוגבלות
מלחמת השלטים
פורסם תחקיר על נחיתת הגחון בשדה"ת בהרצליה
צהרון לאה גולדברג
רגע מתוק עם תושבי הדרום
נפגעים קל בתאונה בכפ"ס
תמר פוריה. עוברת מהרצליה לבאר שבע
שינוי פרסונלי נוסף בעיריית הרצליה
שני פצועים בפיצוץ בלון גז באשדוד
פעילות אכיפה נגד גורמים שהשתלטו על קרקעות של המדינה והעירייה
פעילות אכיפה נגד גורמים שהשתלטו על קרקעות של המדינה והעירייה