יום הכליה הבינלאומי

השבוע יציינו בכל העולם את יום הכליה העולמי. מחלת אי ספיקת כליות מוגדרת כאחת מ 5 המחלות הקשות בעולם ובישראל ולמרות זאת – אין מספיק מודעות כלפיה

כתב לוקאל 07/03/2019
מחלת אי ספיקת כליות מוגדרת כאחת מ 5 המחלות הקשות בעולם
צילום אילוסטרציה

בישראל בלבד יש כ- 7000 חולים מדי שנה וכל שנה יש עלייה של בין 5-7 אחוזים. מחברת פרזניוס, שמפעילה בישראל 30 מכוני דיאליזה בכל הארץ, כולל באיזור השרון, מוסרים : "כולנו מכירים את המונחים הרפואיים "אי ספיקת כליות", "טיפול דיאליזה", אבל לא ממש מבינים מה המשמעות. מי שחולה באי ספיקת כליות חולה במחלה כרונית, המשנה לו את חייו כפי שהכיר עד כה. מדובר באחת מחמשת המחלות הקשות והנפוצות ביותר בעולם, כאשר חולים אלו נזקקים לטיפולי דיאליזה כשלוש פעמים בשבוע. אורח חיים זה הוא תובעני וקשה מאד הן לחולה והן למשפחתו." 

"חשוב מאד לעודד לאורח חיים בריא, שבהחלט מאפשר לעיתים את מניעת המחלה או האטת התפתחותה". מסביר אריאל איקן מנכ"ל פרזניוס, "לאלו אשר חלו חשוב לספק מידע שיסייע להם להתמודד. השלבים הראשוניים של מחלת הכליות הם ללא סימפטומים נראים לעין ולכן חשוב לבצע בדיקות שגרתיות כולל תפקודי כליות במיוחד באנשים בקבוצת סיכון : סכרת ,השמנת יתר ,עישון ,יתר לחץ דם. בנוסף, לאור העלייה בכמות החולים בארץ, הוכנסו לכל מכוני הדיאליזה טכנולוגיות חדשות מהמתקדמות בעולם וציוד רפואי מוביל.  לצערנו , הוא אומר, "חוסר המידע הציבורי נובע מהעובדה שלא כל המחלות "זוכות" להרבה יחסי ציבור, כגון מחלות הסרטן למיניהן, סכרת, מחלות לב. ישנן מחלות שלא זוכות להתייחסות הן מצד התקשורת והן מצד המדינה, והבעיה היא שחוסר מודעות מובילה לעלייה בתחלואה של המחלה. אחוז גבוה מהאוכלוסייה המבוגרת בעיקר מיועד סטטיסטית לחלות במחלה, שהינה מחלה מאד קשה ודרך הטיפול בה אינה נעימה כלל לא לחולה ולא לסביבתו הקרובה. מדובר במחלה המצריכה טיפול תכוף, לרוב מחוץ לביתו של החולה, כך שגם החולה וגם בן משפחה נאלצים להקדיש מספר לא מבוטל של שעות בשבוע לתהליך הטיפול, נסיעות הלוך ושוב ועוד. למרות שהטכנולוגיות אפשרו להקל על תהליכי הטיפול עדיין מדובר במחלה מאד לא נעימה ובטיפול מורכב ומעיק.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חלוקת מחשבים נייחים
50 מחשבים חולקו לתלמידי מגדל העמק
הצלצול הוא בשבילם
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא
קטין נעצר בחשד לשוד מזוין בפיצוצייה
נתלשו שלטים של סיעת באמונה
נתלשו שלטים של סיעת "באמונה"
פתקית הכסף
חלוקת הפרסים בטורניר הסטריטבול
הצלחה לטורניר הסטריטבול בהרצליה
פסטיבל בת-ים לתאטרון ואמנות רחוב