ישראל בעקבות המזרח הרחוק

מערכת היחסים בין ישראל למדינות המזרח הרחוק הולכת ומתהדקת על רקע שורה ארוכה של תהליכים גלובאליים. מה זה אומר וכיצד סחר בינלאומי משפיע גם עלינו? הנה כמה תשובות ופרטים מפתיעים

כתב לוקאל 10/03/2019
ישראל בעקבות המזרח הרחוק
צילום אילוסטרציה

מדינות המזרח הרחוק ובהן מעצמות כמו סין והודו מובילות כיום את התחום של סחר בינלאומי. העידן שבו רק מדינות המערב, אירופה וארצות הברית השפיעו על מאזני המסחר והכלכלה הסתיימו, וכמובן שיש לזה השפעה מהותית על ישראל. חוץ מזה, העולם פועל כיום ככפר גלובאלי שבו לכולם יש אינטרסים ולכן צריך לדעת כיצד למפות אותם.

הבחירה של ישראל ללכת בעקבות המזרח הרחוק מגובה בנימוקים משכנעים. קודם כל, יש סיבות לכך שמדינות המזרח הרחוק הפכו למעצמות. אלו עדיין המקומות שבהם כוח העבודה הוא הזול ביותר, עלויות הייצור נמוכות ועלויות התחזוקה של המפעלים כמעט לא קיימות. במשוואה הזו יש אחוזי רווח גבוהים שמשרתים את השותפות העסקיות של מדינות המזרח הרחוק ואת תושבי המערב – ובהם גם ישראל.

במה סוחרת ישראל מול מדינות המזרח הרחוק?

ישראל מנסה להגדיל את היצוא של חברות ציבוריות ופרטיות ולעודד קשרי סחר בינלאומי מול מדינות המזרח הרחוק. את הניסיונות הללו של ממשלת ישראל והגופים האחראיים על הנושא ניתן לראות במגוון רחב של תחומים, זאת על אף שבציבור הרחב לא תמיד מודעים למשמעות של הדברים.

כך למשל ניתן למנות את התחומים העיקריים שנחשבים לחזקים ביותר מבחינת סחר בינלאומי של ישראל מול מדינות המזרח הרחוק. הרשימה כוללת את תחום הביגוד והצעצועים כפי שהוא בא לידי ביטוי מול מדינות המזרח הקטנות, או את תחום החקלאות. לשם השוואה, ישראל מייצאת ליפן טכנולוגיה מתקדמת והיא גם מייבאת מהודו חומרי גלם. כל אלו יחד מייצרים תשתית טובה יותר גם עבור סוחרים פרטיים וחברות שמתמחות בסחר בינלאומי מול המזרח הרחוק ובכלל.

כך ייראה הסחר עם המזרח הרחוק בעתיד הקרוב

ישראל היא לא המדינה היחידה שמושפעת מקצב ההתפתחות המהיר של מדינות המזרח הרחוק. למעשה, בהשוואה למדינות אירופה או ארצות הברית יש לישראל יתרון יחסי: היא נתפסת כמדינה חזקה מבחינה כלכלית, מתקדמת מבחינה טכנולוגית וגמישה מבחינה רגולטורית. כל אלו תורמים לסחר הבינלאומי של ישראל עם מדינות המזרח הרחוק ולסכומי היבוא והיצוא.

מלבד האמור לעיל, חלק ממדינות המזרח הרחוק ובעיקר סין ויפן מזהות את הפוטנציאל של ישראל כמנוע צמיחה עבור המוצרים והאינטרסים שלהן. אפשר לראות את זה במעורבות הגבוהה של סין בהקמת פרויקטי תשתית אדירים כמו רכבת ישראל או נמל חיפה, וגם במה שקורה מאחורי הקלעים במערכת היחסים של חברות הייטק מישראל עם חברות יפניות. עוד מוקדם לנבא כיצד כל זה ישפיע על ישראל והעולם בעתיד הרחוק, אך בהחלט שווה להמשיך לעקוב ולהישאר עם אצבע על הדופק.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
ממשייכם בהנשגת בית העלמין
ממשיכים בהנגשת בית העלמין
עבודות שירות לתוקף פקח עירוני
השותפה של בר
בת ים נערכת לשנהל
בת ים נערכת לשנה"ל
עיריית מגדל העמק חנכה את מתחם "ילדודס"
פארק גבעות נפתול הקישון ישוקם ויונגש
ילדה ניצלה מחיידק אלים בזכות רופאי מאיר
לשכוח ומהר