"דווקא במצבי משבר הבסיס הרוחני שלנו לא נשבר"

ענבל ליבר היא לא רק עורכת דין המתמחה בתחום הרפואה ומשפט, רשלנות רפואית וכו', אלא גם מלווה רוחנית אנשים שנקלעו למצבים קשים. "המלווה הרוחני הולך לצידו של האדם במסע שהוא עובר ופותח לו חלון למשאבים הרוחניים שיש בתוכו"

זוהר אליה 11/03/2019
ענבל ליבר  ,
צילום: זוהר אליה

עם כל מה שקורה עכשיו במערכת המשפטית לא פלא שהתדמית של מקצוע עריכת הדין בירידה, אבל יש כאלה שעבורם התחום הזה הוא לא רק פרנסה אלא גם פלטפורמה לשליחות ותרומה. ענבל ליבר (37) היא עורכת דין המתמחה בתחום הרפואה ומשפט, רשלנות רפואית וכו'. במסגרת עבודתה היא מייצגת ילדים בעלי צרכים מיוחדים ומשפחותיהם ומקבלת סיפוק רב מהיכולת לעזור להם לקבל את זכויותיהם. בנוסף לכך, היא גם מלווה רוחנית אנשים שנקלעו למצבים קשים.

"זה יכול להיות משבר רפואי של האדם או ילד שלו, לידת ילד מיוחד, אובדן ילד או תהליך של הפרדות מהעולם. המלווה הרוחני לא נותן טיפול אלא הולך לצידו של האדם במסע שהוא עובר ופותח לו חלון למשאבים הרוחניים שיש בתוכו".

כשאדם כל כך חלש, פיזית ונפשית, מהיכן יש לו כוחות?

"דווקא במצבי משבר, כשכל תפיסות העולם שלנו מתנפצות לרסיסים - הבסיס הרוחני שלנו לא נשבר והמלווה עוזר להציף את החוסן הפנימי שיש לנו. המלווה עושה את זה בעזרת מגוון כלים - דרך שיחות, אומנות, טיול או קריאה משותפת. כל אחד לפי מה שהוא מתחבר אליו".

ענבל, תושבת אלפי מנשה היא גם אמא לשלושה ילדים. מאחורי השם "ליבר את ליבר" לא נמצאים בעל ואישה, אלא דווקא חם וכלתו, שהגיעה לתחום די בזכותו.

"התלבטתי אם ללמוד משפטים או רפואה והחלטתי על משפטים כי בבית של בעלי ראיתי מה זה המקצוע הזה. הבנתי שיש פה  האפשרות לסייע בדרך פעולה, להילחם עבור הזכויות של אנשים, להגיע לתוצאות ולהשפיע עליהם לטובה. חמי הוא עורך דין אזרחי המתמחה בנושאי מסחר, משפחה וירושות, אני מתמחה בתחום רפואה ומשפט ולפני 10 שנים השתלבתי במשרד. יש לנו לקוחות ותיקים כי תיקים של רשלנות רפואית או מקרים של ילדים בעלי צרכים מיוחדים שנאבקים על זכויותיהם יכולים לקחת שנים ובינתיים הילד גדל לנו מול העיניים".

עד כמה יוצא לך לראות את הילדים אותם את מייצגת דרך ההורים?

"בגלל שמדובר לא פעם בילדים במצב מאוד קשה או שאין להם מסגרת מתאימה הרבה פעמים אנחנו מגיעים אליהם לבתים. לפעמים ההורים נאלצים להביא אותם איתם כי הם חייבים השגחה ובייביסיטר רגילה לא יכולה להתמודד. לא מדובר פה בתיקים "טכניים". אנחנו שומעים ומכירים את כל הסיפור על הילד, ההתמודדות שלו ושל המשפחה וזה חלק לא פחות חשוב בעבודה שלנו". 

"חיפשת תחום שידבר אלי"

לפני שלוש שנים נרשמה ליבר ללימודים במכללת רמב"ם ידע במתחם בית החולים רמב"ם שבו עשתה את הסטאז', במחלקות אונקולוגית, נוירולוגית ובקרדיולוגיה. לאחר מכן עשתה קורס נוסף להתמחות לליווי רוחני לילדים ובני משפחותיהם.

"הרגשתי שיש לי את הבשלות הנדרשת וחיפשתי תחום שידבר אלי", היא מספרת. "הליווי מאגד בתוכו את תחומי הפילוסופיה, פסיכולוגיה ודת אבל אינו תהליך טיפולי. לפעמים הוא יהיה פרטני ולפעמים עם בני המשפחה. אני מלווה יהודים וערבים, דתיים ואתאיסטים, מבוגרים וילדים. דווקא לילדים יש ערוץ פתוח לרוחניות, הם נוגעים בזה, לא מפחדים וסקרנים לגבי השאלות הגדולות של החיים".

כאמא לילדים קטנים, איך משפיעה עלייך העבודה עם ילדים במצבים קשים, הן כמלווה והן כעורכת דין?

"יש לי קושי בחוויה שהם חווים ובהתמודדות אבל אני גם רואה המון תעצומות נפש, אהבה וקבלה. אני רואה הורים מסורים שנהנים גם מההורות המיוחדת וזה נותן לי המון. כמובן שתמיד יש חשש לפני הריון ולידה אבל ההסתכלות שלי על החיים היא כזאת שעוברים בהם כל מיני דברים ואין לנו שליטה על הקלפים שאנחנו מקבלים וכל קלף שהייתי מקבלת – הייתי מוצאת את הדרך להתמודד".

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
שכונה חדשה תיבנה בגבעת המורה
עוד ומגשר גילעד ושדי
מהן המגמות בשוק הנדל"ן בתקופת הבחירות
חשד: איים בפייסבוק על ראש עיריית טבריה
סמנכ"ל פיתוח עסקי חדשה לה.ל.ר
פינחס כהנא מצטרף להדר לביא
פינחס כהנא מצטרף להדר לביא
רוכב אופניים חשמליים נפצע בינוני בתל אביב
גן עתידני בשכונת עלייה
חריש: העיר הצומחת ביותר