הבר של דני בר Dany's Bar

ויסקי אירי הוא Uisce-Beatha או מי-החיים של אירלנד. מה הקשר בין הוויסקי האירי, פטריק הקדוש, נחשים, ותלתן ירוק

כתב לוקאל 17/03/2019
דני בר, מדריך טיולים בחו
צילום: דני בר

יום פטריק הקדוש

לכבוד יום פטריק הקדוש- חגם של האירים,שמציין את יום מותו של פטריק הקדוש, 17 למרץ 491, אספר קצת על אירלנד ובעיקר על הוויסקי האירי.

לפטריק הקדוש מיחסים את התנצרות תושבי האי הירוק, גירוש הנחשים מהאי (שעד היום לא תמצאו בו נחשים) ואפילו את סמל התלתן של אירלנד שמסמל את השילוש הקדוש של הנצרות. אבל יותר מכל, כל אירי אוהב את חגו של פטריק בזכות השתייה לרוב באירלנד ובכל הקהילות של מהגרי אירלנד בארה"ב ורחבי תבל.

טולמור Tullamore 
בהגיענו לטולמור, כ-100 ק"מ מערבית לדבלין, פנינו למלון שהזמנו בו חדר. בקבלה תוך כדי מילוי טפסים עניתי שהגענו לטולמור כי מחר יש לנו ביקור במזקקה כאורחי המקום. כששמע מנהל הקבלה כי אנחנו אורחי המזקקה מיד שדרג את חדרינו לסוויטה המיוחדת במלון. כששאלנו במה זכינו, נענינו כי טולמור דיו היא המזקקה שהיא הלב של העיר וכאורחי המזקקה הם מרגישים צורך לארח אותנו בכבוד הראוי למי שהגיע מישראל על למזקקת הוויסקי של טולמור.

טולמור דיו  Tullamore Dew
את פנינו קיבל ג'ון קואין – שגריר המותג ומייצג ערכי המותג בפני העולם. שמענו מהשגריר קואין על וויסקי אירי בכלל אבל השאלה הראשונה שלי היתה מדוע בכלל נקרא המותג, טולמור דיו ? טולמור ברור, אבל למה ומדוע DEW ?

ובכן, מייסד המזקקה היה Daniel Edward Williams , ומכאן, מראשי התיבות של שמו, בא ה- D.E.W. עיקר הביקור היה טעימת הוויסקי של טולמור על סוגיו השונים, במרכז המבקרים ההיסטורי בו הוקמה המזקקה לראשונה בשנת 1829. מרכז המבקרים מספר במצגות ובסרטים את סיפור המזקקה בטולמור, שגם היא מתגאה בזיקוק הרציף שנעשה בשלושה שלבים, וכן מתגאה בשימוש בשעורה רגילה בתערובת עם לתת שעורה.

הוויסקי של טולמור דיו
בטולמור דיו עושים וויסקי בן 4-7 שנים, כמו כן וויסקי רזרב בן 10 שנות יישון בחבית, וגם ספיישל רזרב המיושן 12 שנים בחבית. ג'ון קואין שגריר המותג, הסביר לנו במזקקה מייצרים גם את המאלט וויסקי המיוחד של טולמור, וסדרה שנתית מיוחדת של הריטג' וויסקי. משום מה לא מצאתי את וויסקי טולמור דיו באירלנד, אבל לדברי השגריר קואין, ההסבר הוא כי המותג המקומי של המזקקה הוא פאוורס POWERS, ואילו ליצוא משתמשים במותג

טולמור דיו Tullamore Dew.
טעימות

  • הוויסקי הראשון אותו טעמנו היה טולמור דיו רגיל: צבע ענברי חלק ונאה המועשר ע"י ארומה וריח של הדרים שמקורו בתהליך ההלתתה של המאלט. הטעם נעים עדין וארוך.
  • השני היה וויסקי עם 12 שנות יישון בחבית שרי: צבע הדבש הזהוב המיוחד של וויסקי זה בא מחבית השרי. הטעם חלק, עדין, ויורד ארוך בגרון. ככל שמערסלים את הוויסקי בכוס, כך מתגלים טעמים וארומות חדשים.
  • הוויסקי השלישי אותו טעמנו היה מאלט 10 שנים: תרכיב של ארבעה סוגי וויסקי המיושנים בחביות שונות- חבית ברבן אמריקאי, שרי, פורט ומדרה. לאחר 10 שנים "מחתנים" את ארבעה הסוגים לבלנד אחיד ומיוחד – וויסקי מאלט בן 10 שנים לפחות. הטעם מעט עוקצני, אבל במידה, מעט חומצי בחך אבל משרה כייף, והעיקר – ארוך.

סיכם השגריר ג'ון קואין ואמר, כי הוויסקי האירי הוא סוג של משקה קסם, ומי שמתחיל להכיר אותו נשבע בקסמו ולא חוזר לוויסקי סקוטי או סקוטש אמריקאי. לעומת זה יש מעבר הפוך – ובגדול, של אוהבי הוויסקי הסקוטי הנשבים בקסמי האירי. אני בהחלט נשביתי.

מלון מומלץ בטולמור Tullamore Court Hotel.

עוד פרטים באתר "דני בר – טיולים וסגנון חיים".

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
זה"ב בגן
"עץ הסוכריות של יובי"
גבר נפצע בתאונה בכפ"ס
מסלול קו 1M של הרכבת הקלה
הרכבת הקלה יצאה לדרך, בינתיים לא ברור לאיזו תחנה
אישום: תקף וחנק את אשתו
על המוקד
שרונה מרקט_סדנאות קולינאריות לילדים
שפים קטנים ב"שרונה מרקט"
החלום נקטע