מהם השימושים העיקריים של מצלמה תרמית

כל מי שמתעניין בטכנולוגיה ופיתוחים חדשים, וספציפית מי שפעיל ומעורה בעולם הציוד התעשייתי המתקדם, שומע בשנים האחרונות יותר ויותר את המושג – מצלמה תרמית

כתב לוקאל 19/03/2019
מצלמה תרמית
pixabay

מצלמות תרמיות הפכו נפוצות יותר ויותר בשנים האחרונות, ומשמשות בעלי מקצוע שונים בתחומי עיסוק שונים. מצלמה תרמית היא מצלמה אשר מבוססת על חום, ויודעת למפות את האזור אליו היא מכוונת להציג תמונה מפורטת ומדויקת של כמות החום באזור זה, ברמת רזולוציה גבוהה (מה שמאפשר לזהות גם הפרשים קטנים יחסית בכמות החום). באילו תחומים משמשת מצלמה תרמית ומדוע היא נחשבת כיום לכלי עבודה יעיל ומשתלם כל כך?

זיהוי נזילות באמצעות מצלמה תרמית

אחד התחומים המרכזיים והעיקריים בהם נעשה כיום שימוש נרחב במצלמות תרמיות הוא תחום האינסטלציה, וספציפית – זיהוי נזילות. בהקשר זה נותנת המצלמה התרמית מענה על צורך מהותי בו נתקלו אנשים רבים אשר אחד מקירות ביתם החל להתמלא בכתמי רטיבות. במקרים אלו, בהם כנראה שקיימת נזילה בתוך הקיר או התקרה, על מנת לתקן את הנזילה יש צורך לזהות קודם את מקורה המדויק. בעוד בעבר זה הצריך שבירה של קירות בנקודות רבות עד למציאת הנזילה עצמה, כיום ניתן להשתמש במצלמה תרמית על מנת למפות בצורה מפורטת את האזור, לזהות נקודות בהן קיימים הפרשי טמפרטורות בלתי מוסברים ולהסיק מכך בנוגע למיקומה של הנזילה. שרברבים רבים מצוידים כיום במצלמות תרמיות, פשוט מכיוון שמדובר בדרך הרבה יותר יעילה, מהירה, זולה ונוחה לאתר נזילות ולתקן אותן.

מלבד לאינסטלאטורים, משמשות מצלמות תרמיות לצורך זיהוי נזילות גם בענפים נוספים דוגמת ענפי תעשייה למיניהם, ענף התעופה ועוד.

מערכות בידוד – נעשה כיום שימוש נרחב במצלמות תרמיות לצורך זיהוי נקודות כשל במערכות בידוד, הן בידוד תרמי (דוגמת בידוד הבית לחום ולקור) והן בידוד לקול וכד'. גם כאן מספקת המצלמה התרמית את האפשרות לזהות את נקודת הכשל באופן מהיר, יעיל ובלתי פולשני, מה שחוסך הרבה מאוד בעלויות התיקון הכלליות

מערכות חשמל – במערכות חשמל רבות נוצרים פגמים שונים, אשר אינם ניכרים באופן ברור על פני השטח. פעמים רבות אותם פגמים באים לכדי ביטוי בחום גבוה יותר, אותו ניתן לזהות כאמור באמצעות מצלמה תרמית. בנוסף, מצלמה שכזו מסייעת לאתר עומס יתר של המערכת הנמצא בתהליך התהוות, ומתחיל בעלייה נקודתית או כללית של הטמפרטורה. זיהוי מוקדם מסוג זה מספק יתרון בטיחותי מהותי, כמו גם יתרון כלכלי מובהק (זיהוי ותיקון המערכת בטרם הגעה למצב של עומס יתר חוסך משמעותית בעלויות...)

עולם הרפואה – גם ברפואה אנו עדים לשימוש הולך וגובר במצלמות תרמיות מסוגים שונים. באמצעות מצלמה תרמית רגישה ואיכותית מספיק ניתן לזהות גידולים בגוף (אליהם זורם יותר דם ולכן הטמפרטורה שלהם גבוהה יותר) ובכך לחסוך בדיקות אחרות אשר עלולות להיות פולשניות ו/או יקרות הרבה יותר.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
"ראינו שהמדינה לא עשתה מספיק, עיריית ראשון לציון תעשה יותר"
משלחת אולימפיאדת הילדים
אולימפיאדת הילדים לרשויות מקומיות
אריה פרידמן , יור המועצה הדתית רעננה
נקבע מועד למצעד הגאווה ברעננה
"אל תראה מוגבל, תראה בן אדם"
"אני מרגיש אהדה מטורפת בציבור"
בגלל פיצוץ צינור: תושבים מנותקים מחשמל ומים מס ימים
בגלל פיצוץ צינור: תושבים מנותקים ממים ומחשמל מס' ימים
רוני קידר. עזב לאחר 16 שנים
חילופי תפקידים בנוער
סוכות עם צלילי ילדות