מה קורה כאשר הילודה עולה והתחלות הבנייה יורדות?

"לפי נתוני הלמ"ס למרות תכנית מחיר למשתכן ירידה דרמטית בהתחלות הבנייה למרות עלייה משמעותית בילודה"

כתב לוקאל 21/03/2019
ניר שמול מנכ
צילום: תומר פדר

הנתונים שפורסמו היום על הירידה המשמעותית בהתחלות הבנייה למרות מאמצי הממשלה להגדיל את המלאי ותוכנית מחיר למשתכן מובילים למסקנה אחת ברורה מחירי הנדל"ן לקראת נסיקה.

ניר שמול מנכ"ל חברת שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירוניתאומר בנושא: "מדובר בירידה ממוצעת של כ- 20% בהתחלות הבנייה, הכמות הנמוכה ביותר הנבנית בישראל מאז 2012, למרות העובדה שישראל היא המדינה המובילה במדינות ה- OECD בכמות ילדים למשפחה,  נובעת מהחלטה מודעת ומושכלת של הקבלנים לבנות פחות בסביבה של אי ודאות ומלחמת חורמה של הממשלה. בניסיון להוריד את מחירי הנדל"ן המאמירים באמצעות מס על המשקיעים, תכנית מחיר למשתכן למחוסרי דיור, והקטנת המימון הבנקאי לרכישת דירה באמצעות משכנתא".

עוד מוסיף שמול: "צעדים אלו הביאו לחישוב מסלול מחדש של יזמי הנדל"ן העוסקים בתחום המגורים שהקטינו את כניסתם לפרויקטים חדשים. הקטנת המלאי מביאה מידית להתייקרות מחירים כי הביקושים עולים על ההיצע בצורה משמעותית". 

יש צורך לקשור נתון זה לנתונים האחרונים שפרסמה רשות ההגירה והאוכלוסין בנושא הילודה, הגירושין והעלייה לשנה העברית שהסתיימה: נולדו 168 אלף תינוקות, עלו לישראל 25,000 אנשים והתגרשו כ-25,500 זוגות לעומת 41,000 אנשים שנפטרו ו- 47500 אלף דירות שנבנו. כלומר יחס של 1:4 לטובת החיים ו 1:2 לפחות לעומת הצורך בדירות האמתי.

ונשאלת השאלה מה נעשה בעוד 25 שנה שילדינו יהיו זקוקים לדירות? ולאן יגיעו מחירי הדירות  בשנים הקרובות? כמה הם עוד יעלו? ומי בכלל יוכל לקנות דירות בעוד 20 שנה בקצב הזה של עליית המחירים וצמצום המלאים?   

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מטרו הרצליה?
מטרו בהרצליה?
קטע מרחוב הסתיו יהפוך לדו סטרי
קטע מרחוב הסתיו יהפוך לדו סטרי
שמוליק גריידי מתמודד לראשות העירייה
המשטרה חויבה לפצות מפגין שנעצר
המשטרה חויבה לפצות מפגין שנעצר
תושב פרדס חנה נורה למוות
נעצר חשוד בהתפרצויות לעסקים
נעצר חשוד בהתפרצויות לעסקים
בנות מצווה בסימן נתינה
גופת גבר אותרה ברכב שעלה באש בנתניה
גופת גבר אותרה ברכב שעלה באש בנתניה