סקיילייט - הטרנד הסביבתי החם בעולם האדריכלות

הדבר החם הבא בעולם האדריכלות הוא "ירוק" וידידותי לסביבה

כתב לוקאל 24/03/2019
קיילייט - הטרנד הסביבתי החם בעולם האדריכלות
צילום: סקיירופ

טרנדים ומגמות שונות מייצגים את הלך הרוח הציבורי בשלל תחומים ונושאים, וכך גם בתחומים כמו עיצוב פנים וחוץ, ובעולם האדריכלות. הטרנדים הללו מספקים לנו מושג מסוים בנוגע להלכי הרוח השולטים בחברה בתקופה זו, הערכים והנושאים ה"חמים" העומדים על סדר היום הציבורי. דוגמה מעניינת לכך ניתן למצוא בעולם האדריכלות הישראלי, ובמגמות שונות המאפיינות אותו לאורך השנים. בשנים האחרונות צוברים יותר ויותר פופולאריות מה שמכונה – "גגות זכוכית". מהו גג זכוכית, מדוע הוא מהווה טרנד בעולם האדריכלות הישראלי ומדוע הוא נחשב לפתרון אדריכלי "ירוק" וידידותי לסביבה?

חלקים שלמים מהגג המהווים חלון לשמיים – סקיילייט בישראל

גגות זכוכית מכונים בארץ גם "סקיילייט", וסביר להניח שכולנו נתקלים בכאלו מדי שבוע, גם אם לא היינו מודעים להם בעבר. סקיילייט, או – גג זכוכית, הוא בעצם חלון בממוקם בגג ומשקיף למעלה, לכיוון השמיים. קיימים סוגים שונים של גגות זכוכית, דוגמת גג זכוכית קבוע (חלון קבוע אשר אינו ניתן לפתיחה) או סקיילייט נפתח, כמו גם סוגים רבים ושונים של עיצובים, גדלים, צורות וכו'.

הסיבה לכך שכנראה שכולנו נתקלנו ונתקלים בגגות זכוכית לא מעט, היא מפני שכבר כמה שנים טובות שניתן למצוא סקיילייטים שכאלו במקומות רבים בארץ, וספציפית במרכזי קניות וקניונים, מבנים ציבוריים למיניהם וגם בלא מעט בתים. בקניון עזריאלי בתל אביב ניתן למצוא דוגמה מרשימה לגג זכוכית גדול ומרהיב, המאפשר לצפות אל שלושת הבניינים הגבוהים ממרכז הקניות המחבר בין שלושתם.

גג זכוכית כפתרון אדריכלי ידידותי לסביבה

הסיבה לכך שגגות זכוכית נחשבים לפתרון אדריכלי "ירוק" וידידותי לסביבה, היא מפני שהם מאפשרים חיסכון אנרגטי משמעותי, ככל שהמבנה והחלל הפנימי בו הם ממוקמים גדול ורחב ידיים יותר. סקיילייט מאפשר כניסה של אור טבעי מבחוץ אל תוך החלל הפנימי של המבנה, ובכך מוריד משמעותית את עלויות האנרגיה הנדרשת עבור תאורה, כמו גם עבור חימום בחלק מן המקרים. עבור מי שמודאג מחימום יתר מהשמש הישראלית היוקדת בחודשי השנה, במרבית גגות הזכוכית ניתן להציב גם סוכך פנימי – וילון או סוכך קשיח יותר, אותו ניתן לסגור על מנת לחסום את כניסת קרני השמש, במקרה הצורך. כמובן שבסקיילייט ביתי אין שום בעיה לעשות זאת, וגם עבור גגות זכוכית גדולים יותר הממוקמים במרכזי קניות ומבנים רחבי ידיים אחרים, קיימים פתרונות ייעודיים שונים.

החיסכון המתקבל מכניסתו של אור טבעי לחלל המבנה אינו בטל בשישים – מדובר בהרבה מאוד חשמל ובהוצאה כספית לא מבוטלת, במיוחד כאשר מדובר במבנה רחב ידיים אשר הארתו לאורך כל שעות היום דורשת הרבה מאוד גופי תאורה ותצרוכת חשמל ניכרת.

אך מעבר ליתרונות הסביבתיים, נראה כי גגות הזכוכית הפכו לאלמנט פופולארי במיוחד בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים הישראלי עקב המאפיינים הבסיסיים והברורים ביותר שלהם – חלון גדול ומרהיב בגג המבנה וכניסה של אור שמש טבעי לתוך חלל המבנה – אלו הם אלמנטים אסתטיים ו"נכונים" מבחינות רבות ושונות. המגוון הרחב של גגות זכוכית אופציונאליים לבחור מהם מספק כמעט לכל בית או מבנה את האפשרות להתאים סקיילייט מושלם עבורו, ובכך להכניס אלמנט מרהיב, וגם יעיל מבחינות רבות, אל פנים המבנה.

גלשו לאתר סקיי רופ וצפו בתמונות ובפרויקטים בתחום שלפתרונות הצללה

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מבת ים למיס פרוגרס
עדיין מושלמת
אלפי ביצים הושמדו בצפון
סול צבי. הבחירות שלי היו חריגות
פורצת דרך
מרוץ אייל ה-17
מהו כיול ואילו סוגי כיולים קיימים?
יו"ר חדש להנהגת ההורים בכפר סבא
רוכב אופניים חשמליים נפצע אנוש בתאונה בכביש 471
רוכב אופניים חשמליים נהרג בתאונה בכביש 471