הרשויות המקומיות מעדיפות פינוי בינוי?

עלייה של 60% בהתחלות בנייה של פינוי בינוי וירידה בהתחלות בנייה של פרויקטי תמ"א 38

כתב לוקאל 26/03/2019
יו
צילום: דנה קופל

הרשויות המקומיות בישראל מעדיפות פרויקטים של פינוי בינוי על פני פרוייקטי תמ"א 38. מגמה זו ניכרת בהתחלות הבנייה של התחדשות עירונית, כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס שערכו בלשכת שמאי מקרקעין. על פי הנתונים, בשנת 2018 הוחל בבניית 3,794 יח"ד בפרויקטי פינוי בינוי לעומת 2,364 יח"ד בשנת 2017 – עלייה של 60%. לעומת זאת, בשנה החולפת הוחל בבניית 2,770 יח"ד בפרויקטי תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה) לעומת 3,204 יח"ד – ירידה של 14%. בפרויקטי תמ"א 38/1 (חיזוק ותוספת לבניין קיים) חלה ירידה קלה של 2%.

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, חיים מסילתי "בשנתיים האחרונות יותר ויותר ראשי רשויות הצהירו כי יעודדו פרויקטי פינוי בינוי על פני תמ"א. אנו רואים את יישום מדיניות זו בנתוני הלמ"ס. מבחינת הרשויות המקומיות, פרויקט פינוי בינוי כולל שידרוג כולל של כל התשתיות בשכונה. לעומת זאת פרויקט תמ"א מהווה תוספת של משפחות חדשות על אותן תשתיות, מה שמהווה מעין "טלאי" על הקיים. אנחנו רואים יותר ויותר רשויות שמקפיאות פרויקטי תמ"א. הממשלה הבאה תיאלץ למצוא לכך פתרונות".

לדברי עזרא ערוסי מנכ"ל חברת משהב " כחברה שעושה פרויקטים גם של פינוי בינוי וגם של תמ"א 38/2, אני יכול לומר שלא בכל מקום ניתן ליישם פינוי בינוי. הבירוקרטיה מאד ארוכה, וחילופי השלטון ברשויות המקומיות עצרו הרבה מאד פרויקטים. הרשויות יוצרות חוסר ודאות בהיבט של התכנון, משנות את המדיניות חדשות לבקרים ונמנעות מעמדה ברורה. לעיתים יש מקומות שבהם צריך לקדם גם פרויקטים של תמ"א, היות ויש הרבה בניינים במצב רעוע שלא יחזיקו מעמד במצב של רעידת אדמה ועל מנת למנוע אסון חייבים לקדם התחדשות שלהם"

עוד עולה מהניתוח, כי מחוז ירושלים ממשיך לדשדש בכל הקשור להתחדשות עירונית – רק 8% מכלל התחלות הבנייה בשנה החולפת היו בפרויקטי התחדשות עירונית לעומת 11% אשתקד. לעומת זאת מחוז הדרום הינו המחוז הצומח ביותר בכל הקשור להתחדשות עירונית. 12% מכלל התחלות הבנייה במחוז הדרום בשנת 2018 היו בפרויקטי התחדשות עירונית לעומת 2% בלבד בשנת 2017. גם במחוז חיפה חלה עלייה מ-12% לפני שנה ל-17% בשנת 2018.

מחוז תל אביב ממשיך לרכז שיעור גבוה של התחדשות עירונית. בשנת 2018 כ-45% מכלל התחלות הבנייה במחוז תל אביב היו בפרויקטי התחדשות עירונית. סך הכל 19% מהתחלות הבנייה בישראל בשנת 2018 היו בפרויקטי התחדשות עירונית. כך למשל חברת קרסו נדל"ן בעיר החלה לאחרונה להרוס בנייני רכבת ישנים ברחוב הכנסת בגבעתיים לטובת פרויקט של 56 יח"ד כול דירות קטנות.

לדברי, רו"ח אודי בלום, מנכ"ל מטרופוליס, המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית, "19% מהתחלות הבנייה בישראל ב-2018 היו בפרויקטים של התחדשות עירונית. אילו הממשלה היתה משקיעה יותר משאבים וזמן בתחום זה במקום במחיר למשתכן היינו יכולים אף הגדיל עוד יותר את היצע הדירות במרכז הארץ ובאזורי הביקוש. קיים פער משמעותי בין התכניות וההבטחות הממשלתיות בתחום ההתחדשות העירונית אל מול היישום בשטח. עד היום הממשלה לא הצליחה לגרום לרשויות המקומיות ליישר איתה קו בתחום זה, ולכן אנחנו רואים גרירת רגליים ואישור תכניות רק לאחר שנים של התדיינות במקום לפעול על פי מדיניות מוצהרת וברורה שיכולה לחסוך זמן רב ומשאבים גדולים".


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
העמותות נערכות לחלוקת חבילות מזון לראש השנה
תלמידים בעת הביקור בפלורידה
לגעת בחלל
העירייה החליטה לאחד צהרונים
העירייה החליטה לאחד צהרונים
תוכנית חדשה לעמק ססגון
עוד רינת ברוך. בכוח האהבה והקבלה
"כולנו עם מוגבלות"
סכנה במעלית
הכל זהב
הכל זהב
רוכב אופנוע נהרג בראשון לציון