דברים שחייבים לדעת על תרגום סימולטני

מהי חשיבותו של התרגום הסימולטני?

כתב לוקאל 27/03/2019
תרגום סימולטני
pixabay

מי שעוסק בתחום של תרגום יודע שיש תחומים רבים ומגוונים בעולם של התרגום. יש תרגום לפי תחומי ידע שונים כמו תרגום שיווקי או תרגום אקדמי או תרגום רפואי. ויש גם תרגום סימולטני לעומתו יש גם תרגום עוקב. מה הוא תרגום סימולטני? מה הוא תרגום עוקב? באיזה שירות תרגום עדיף להשתמש כאשר יש צורך בתרגום מיידי? בשאלות אלה ונוספות נדון כאן.

חשיבות תחום התרגום

עבודת התרגום היא חשובה ומרכזית בחיי העסקים האקדמיה ועוד. תרגום שובר את מחסום השפה בין אנשים, לא רק בתכתובת או בחליפת מסרים כתובים אלא גם בתרגום של מסר קולי בזמן שהוא נוצר. יש טכניקות שונות של תרגום יש תרגום שמגיע דרך ציוד טכנולוגי ויש תרגום שנישמע ישירות על ידי מתרגם שיושב ליד המדברים. ניתן לבחור בתרגום סימולטני או תרגום עוקב לפי הצורך ולפי מה שמתאים יותר ללקוח אשר מזמין את התרגום הספציפי.

מה משמעותו של התרגום הסימולטני?

המילה סימולטני פירושה "באותו זמן" כלומר בזמן שהמילים בשפת המקור נאמרות גם התרגום נאמר או מוצג במקביל. תרגום סימולטני נוצר בזמן שהדיבור בשפת המקור נוצר וזאת לרוב בעל פה אך היום ניתן לעשות תרגום סימולטני גם בכתב. יש תוכנות שמאפשרות למתרגם שמתרגם ומקליד במהירות לתרגם בו זמנית את השידור נניח לצופים בטלוויזיה של טקס או משחק או ישיבה ממש באותו זמן שהם קורים. אבל בדרך כלל תרגום סימולטני הוא תרגום בעל פה או תרגום בשפת הסימנים ולא תרגום מודפס או כתוב באמצעים אלקטרוניים.

מה מייחד את התרגום הסימולטני?

בתרגום סימולטני אין הפסקה או עיכוב בין המילים בשפת המקור לבין התרגום. בתרגום סימולטני המתרגם עובד בזמן אמת ומתרגם את שפת המקור (למשל תרגום מגרמנית לעברית). מתרגם סימולטני מקצועי לומד לתרגם את המילים של הדובר בשפת המקור במהירות. תוך כמה שניות הוא צריך לתרגם לשפת היעד את המילים של הדובר בשפת המקור. מתרגמים סימולטניים טובים מקבלים חומר רקע לפני התרגום כמו עותק של הנאום שהם מתרגמים והם מומחים גם בתחומי תרגום מקצועי שונים כמו שיווק, חוק, משפט או רפואה.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
במיוחד בפורים - אם שותים לא נוהגים
גם בפורים - אם שותים לא נוהגים
רואים את סוף הפקקים
רואים את סוף הפקקים
לבדוק את נושא חשבונות המים המופרזים
טיפים לבחירת מנשא נכון לתינוק
טיפים לבחירת מנשא נכון לתינוק
עראיס בשוק מחנה יהודה בירושלים
'עראיס' מגיע לתל אביב
תנו לקרוא בשקט
פיילוט התחדשות עירונית במגדל העמק
קמחא דפסחא במגדל העמק
מכרו "סליים" כדי לרכוש סלי מזון לחג