חושב להיות פרילאנסר?

איך להתחיל מרגל ימין בתור פרילאנסר שיוצא לדרך עצמאית?

כתב לוקאל 27/03/2019
חושב להיות פרילאנסר?
צילום: יח"צ invoice maven

בעבר ניתן היה לראות חלוקה ברורה בין עצמאים מצד אחד לבין שכירים מצד שני. עם הזמן, ניתן לראות מגמה ברורה שבה גדל חלקו של מגזר שאיננו שכיר אך גם איננו בעל עסק עצמאי גדול. פלח זה ידוע בשם פרילנסרים ומעריכים כי בשנים הקרובות שכירים רבים יהפכו לעצמאים מסוג זה. במידה ואתם רוצים לצאת לדרך עצמאית, נספר לכם איך תתחילו בכך, ברגל ימין.

בחרו הגדרה עסקית מתאימה

דבר ראשון, חשוב לדעת כי פרילנסר יכול להיות מוגדר בכמה דרכים מבחינה חשבונאית. למשל, אם אתם פתחים תיק ברשויות המס בתור עוסקים מורשים, תהיו רשאית להוציא חשבונית דיגיטלית (כאן למשל) ללקוחות ותוכלו לקזז מס תשומות (מבחינת מע"מ). אם תקבלו פטור ממע"מ ותוגדרו כעוסקים פטורים, לא תוכלו להוציא חשבונית דיגיטלית אבל כן תוכלו (למעשה תהיו חייבים) לרשום את העסקאות ולהוציא קבלות (גם זאת ניתן בצורה דיגיטלית, מקוונת). בתחילת הדרך, ניתן להיעזר ביועץ מס או רואה חשבון, אם יש צורך בליווי מקצועי בנושאים כמו רישום עסקאות, ניהול חשבונות, טיפול במקדמות מס וכיוצא בזה.

הכינו תוכנית עסקית יציבה

אם הגדרת סוג העסק או הנפקת חשבונית דיגיטלית אלה הם דברים מעט טכניים, יש היבטים הרבה יותר בסיסיים. אנו יוצאים מתוך נקודת הנחה שבשלב זה יש לכם פחות או יותר כיוון מקצועי. פרילנסרים רבים מענקים שירותים כגון הדרכת מנהלים, פיתוח ארגוני, שירותי תרגום, עריכה, גרפיקה וכיוצא בזה. אך חשוב לדעת שפרילנסרים (כמו חברות גדולות), ולא משנה באיזה תחום, צריכים לפעול בצורה מתוכננת, מסודרת. בעולם העסקי, את ההתמודדות עם אי הוודאות העסקית עושים בעזרת הכנת תוכנית עסקית. בתוכנית זאת פרטו לעצמכם לאילו הכנסות אתם מצפים בתקופה נתונה. חשבו במקביל מהן ההוצאות שאתם צופים. כדאי להכין סדרי עדיפויות והגדרת משימות שיעזרו לכם להשיג את המטרות. מטרות נכונות יכולות להיות השגת לקוחות נוספים בתור פרק זמן מסוים או שיפור ההכנסות בתור פרק זמן אחר.

חשיבות "הכר את הלקוח"

עצמאיים טריים ופרילנסרים רבים מגלים להפתעתם שלא בכל מקרה "הלקוח תמיד צודק". לכל פרילנסר שכבר עבר כברת דרך יש אין ספור סיפורים אודות לקוחות שהתחמקו מתשלום כזה או אחר. סיפורים על לקוחות שנעלמו לאחר מסירת פרויקט גדול או כאלה שהתלוננו על אופי התמורה, מסיבות תלושות מן המציאות. לכן, כדי שתוכלו להתחיל ברגל ימין הקפידו לבדוק בשבע עיניים כל לקוח חדש שאתם מתכננים לעבוד מולו. חפשו סימנים שיעידו על אמינות או לחילופין, על חוסר אמינות. ניתן לבדוק אם אנשים פרטיים או חברות נמצאים ברשימת המוגבלים (כאלה שהוחזרו שיקים מסיבת חוסר כיסוי). תמיד, חשוב לבצע גם ליבון צרכים ולהסדיר את הסיכום בעל פה עם הלקוח בהסכם כתוב או בחוזה.

השקעה בקידום ומיתוג

במציאות התחרותית של ימינו, לכל אחד כדאי להשקיע במיתוג ובקידום. שיווק מקוון, קידום בגוגל, הדפסת כרטיסי ביקור יפים והקמת אתר – כל הדברים הללו יכולים להזניק קדימה כל פרילנסר מתחיל. עשו שימוש נכון ברשתות חברתיות ודאגו להעלות פוסטים בתדירות ראויה. מי שזמנו בידו יכול לבצע לא מעט שיווק בעלות אפסית. לעסוקים, כדאי להשקיע מעט בקידום מקצועי, בתשלום, לפחות בתחילת הדרך.

לא לקפוא על השמרים

גם אם אתם מקצוענים בתחומכם, חשוב לחפש תמיד דרכים לחדש ולהפתיע. לאחר שהעסק שלכם מתחיל להמריא, אין להיתפס לשאננות. חפשו עוד מקורות הכנסה, עוד דרכים להציע שירותים ללקוחות נוספים. נסו לחשוב מחוץ לקופסא וגם חפשו מקורות מידע או קורסים רלוונטיים שיפתחו אתכם. זה חשוב מבחינה אישית אך לא פחות מכך, גם ברמה העסקית.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
רעננה במקום ה-20 בשיעור הולכי הרגל הנפגעים בתאונות דרכים
רעננה במקום ה-20 בהיפגעות הולכי רגל בתאונות
אישום: פרץ לבית וגנב רכוש רב
נפגעים בשריפה בבניין בלוד
שמונה נפגעים בשריפה בלוד
הצגות, מיצג, הרצאה ומפגש העצמה
עומדת לדין
ארבעה הרוגים בתאונה בכביש 443
משרד נסיעות  בתא העלים הכנסות בשווי רבע מיליון שקלים
משרד נסיעות בת"א העלים הכנסות בשווי רבע מיליון שקלים
סוכות בשמורות הטבע