4 מצרכים שחובה בכל מטבח בריא

פירות יבשים, טחינה, שמן זית ולחם מחיטה מלאה הם בדיוק מה שהמטבח שלכם צריך כדי להפוך לבריא ומשביע יותר

כתב לוקאל 28/03/2019
מצרכים שחובה בכל מטבח בריא
pixabay

הדרך להפוך את המטבח לבריא יותר היא להכניס אליו מאכלים עם ערך תזונתי מוכח. מאותו רגע והלאה כבר לא צריך לדאוג מנשנושים לילדים, אלא רק לוודא שיש בבית את הדברים הבאים:

1. פירות יבשים

יש הרבה סיבות שהופכות את ישראל לארץ זבת חלב ודבש, אך אחת הבולטות שבהן היא הזמינות הגבוהה של פירות יבשים לכל אורך השנה. אין כמעט מדינה בעולם שבה אפשר להשיג כזה מגוון של פירות שיובשו, כמו למשל צימוקים, תמרים, תאנים ושזיפים.

מיטיבי לכת בוחרים לייבש פירות נוספים ואקזוטיים כגון תפוח, אפרסק ובננה ויש עונות שבהן כדאי להשקיע בייבוש טבעי של מנגו ואגס. לפירות יבשים בכל מקרה חיי מדף ארוכים והם יהיו האלטרנטיבה שלכם לפירות מחוץ לעונה.

2. טחינה

גברים ונשים בכל הגילאים אוהבים טחינה ולא יכולים לתאר את התפריט התזונתי והיומי שלהם בלעדיה. בין אם מדובר בטחינה רגילה או בטחינה משומשום מלא, התוצאה תהיה מאכל זמין ומשביע שנשמר המון זמן במזווה או במקרר.

את הטחינה אתם יכולים גם להכין לעצמכם בהעדפה אישית. יש כאלה שמכורים להמון לימון ושום בתוך הטחינה, לעומת אחרים שהולכים על הגרסה הסולידית של מים, מלח ופלפל בלבד. בין לבין, הטחינה תשמש אתכם לארוחת צהריים וערב ותוכלו גם להיעזר בה כדי למלא פרוסה או פיתה (מקמח מלא!).

3. שמן זית

שמן זית הוא בין מוצרי המזון שחובה להכניס לכל מטבח גם בלי קשר למודעות לתזונה בריאה. בעזרת שמן זית אפשר לבצע שורה ארוכה של פעולות ויש לו ערכים תזונתיים יוצאים מגדר הרגיל. בנוסף, במדינה כמו ישראל יש היצע גדול של סוגי שמן זית וקל למצוא משהו שהילדים יתחברו אליו.

החיסרון היחיד של שמן זית הוא מחיר גבוה ביחס לשמן רגיל. כאן הפתרון הוא לרכוש פחי שמן גדולים, שבהם המחיר שתשלמו יהיה גבוה יותר אך גם הכמות שתקבלו תהיה בהתאם. במילים אחרות, ככל שפח שמן הזית יגדל – כך המחיר לליטר יירד.

4. לחם מחיטה מלאה

אחד הדברים שאנשים לא יודעים על מטבח בריא הוא שאפשר לתכנן אותו בצורה שתהיה לא פחות משביעה וטעימה. ההוכחה האולטימטיבית לכך היא לחם מחיטה מלאה, כי אחרי שמתרגלים אליו כבר קשה לחזור אחורה. כמו כן, את הלחם אתם יכולים להכין לבד כדי לשלוט ברשימת חומרי הגלם – או לרכוש מוכן מהסופר.

ברכישת לחם מחיטה מלאה רצוי לבחון את רשימת המרכיבים ולבדוק מה היא כוללת. אם מחליטים לבצע מעבר הדרגתי מלחם לבן לחיטה מלאה, כדאי להתחיל עם לחמניות שהילדים יאהבו ולהוסיף בהמשך לחם פרוס.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
 צוות המורות בבית הספר הירוק שהיו שותפות לפיילוט וליישום ופיתוח המשחק בפועל (באמצע מיטל זעפרני)
משחק החיים
מרכז רפואי מאיר. עומדים בזמנים
בית החולים "מאיר" עמד ברוב מדדי האיכות של בתי החולים
נטע אלחימסטר חוגגת במילאנו
נטע אלחימסטר חוגגת עם הוגו בוס
פועל נפצע במודיעין עילית
פועל נפצע במודיעין עילית
מכת פתיחה
מצליחים בגדול
ד"ר יצחק חן ברשימת הליכוד למועצה
"בר ניסן" שופץ ושודרג