כך תשפרו את איכות החיים של סבא וסבתא

עלייה בתוחלת החיים מביאה איתה בעיות חדשות שמשפיעות גם על המשפחה המורחבת. מצד שני, יש דברים שכל אחד ואחת מאתנו יכולים לעשות על מנת להקל על סבא וסבתא. הנה כמה רעיונות

כתב לוקאל 03/04/2019
כך תשפרו את איכות החיים של סבא וסבתא
pixabay

ישראל היא בין המדינות עם תוחלת החיים הגבוהה ביותר בעולם המערבי. יחד עם זאת, עלייה בתוחלת החיים היא כמובן לא תופעה שקיימת רק בארץ וגם באירופה ובארצות הברית מתחילים להבין לעומק את ההשלכות שלה. בין היתר, העלייה המבורכת בתוחלת החיים מחייבת מענה לצרכים חדשים שלא היו קיימים בעבר וגם מעורבות גבוהה של בני המשפחה המורחבת.

כל מי שיש לו קרובי משפחה מבוגרים מכיר היטב את עוגמת הנפש שנגרמת להם בגלל בעיות רפואיות. לצד בעיות שכיחות ובהן דליפת שתן או דמנציה, יש גם בעיות נדירות שנובעות על רקע גנטי, נטילת תרופות או תאונות ומחלות. בנוסף, גברים ונשים כאחד סובלים בגיל מבוגר מירידה קוגניטיבית וחלקם חווים דיכאון לקראת כניסה למוסדות דיור מוגן ובתי אבות.

אז מה עושים? הנה כמה רעיונות שיכולים לעזור לכם לשפר את איכות החיים של סבא וסבתא:

1. שתפו אותם במידע שיש לכם

לצעירים כמוכם יש פריבילגיה לעקוב מקרוב אחר פרסומים בתקשורת שקשורים לאיכות החיים ולמצבם של אנשים מבוגרים. במקרים כאלה, התפקיד שלכם הוא לתווך את המידע לסבא ולסבתא ולשתף אותם. ככל שהם יידעו טוב יותר מול מה הם מתמודדים וככל שיקדימו להבין שהם לא לבד, כך עולה הסיכוי לשפר את איכות החיים שלהם.

2. הקדישו להם זמן

בילוי משותף עם סבא וסבתא הוא לפעמים כל מה שהם זקוקים לו על מנת להרגיש טוב יותר. בין אם קרובי המשפחה המבוגרים שלכם נמצאים בקהילה או בבית אבות, סביר להניח שתוכלו להקדיש להם כמה שעות בשבוע. הזמן הזה יעזור לסבא וסבתא לרענן את השגרה השוחקת, הוא יוכיח להם שהם לא לבד והוא אף יסייע בהתמודדות עם חרדות.

3. השתמשו בפתרונות הקיימים

יש כיום מגוון רחב של פתרונות רפואיים שמיועדים למבוגרים. הבעיה היא שהם עצמם לא תמיד מוכנים להכיר במחלה, אך כאן אתם נכנסים לתמונה. מצאו פתרונות כגון תרופות, מוצרי ספיגה למבוגרים או אביזרי עזר ושלבו אותם בשגרת החיים של סבא וסבתא גם אם הם לא לגמרי מבינים במה מדובר. עם הזמן, יכול להיות שהדברים הקטנים האלה יביאו לשינוי הגדול והחיובי בחייהם.

4. התייעצו עם אנשי מקצוע

רופא גריאטרי מכיר מקרוב את כל התופעות שמהן סובלים גברים ונשים מבוגרים. אם אתם רוצים לשפר את איכות החיים של סבא וסבתא, הקפידו להתייעץ עם אנשי מקצוע אחת לתקופה מסוימת. ייעוץ כזה לא רק יקל עליכם, אלא גם יבטיח שתקבלו חוות דעת חיצונית ואובייקטיבית בנוגע למצב.


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
אנדרטה לזכר חללי "צוק איתן" תוקם בירושלים
הבניה החדשה ברעננה משנה את כללי המשחק
נחנך פארק הספורט החדש בקריית חיים
נחנך פארק הספורט החדש בקריית חיים
האביב בפתח ברשת אירוקה
אביב צבעוני ברשת אירוקה
פיגוע ירי בסמוך לאריאל
הרוג בפיגוע ירי ליד אריאל
כפ"ס השתתפה ביום הלמידה החוץ גנית
מכוונים גבוה
הרב דר מיכאל לייטמן
יש מקום לדאגה אחת