עלייה בהתחלות בנייה של משרדים ומסחר ב- 2018

איזה ערים מובילות בבנייה למשרדים , בבנייה למסחר ובבנייה למגורים ?

כתב לוקאל 14/04/2019
הדמיית דיזיין סיטי מישור אדומים של קס גרופ
צילום: מורן ויזל ואדריכל שלמה גרטנר

בעוד שבשנת 2018 חלה ירידה בהתחלות בנייה לתחום המגורים, שטח התחלות הבנייה בתחום המשרדים והמסחר עלה בשיעור ניכר. כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס של שביצע משרד שמאות המקרקעין של ישראל יעקב.

על פי הנתונים המתייחסים לשטח בנייה על פי ייעוד למ"ר, בשנת 2018 החלה בנייתם של

כ- 8.5 מיליארד מ"ר למגורים, ירידה של 9% ביחס ל 2017. בתחום המשרדים החלה בנייתם של 985 אלף מ"ר, עלייה של כ- 30% ביחס ל- 2017 ואילו בתחום המסחר החלה בנייתם של 785 אלף מ"ר, עלייה של כ- 100% ביחס לשנת 2017. ( יצויין כי נתוני 2018 עדיין לא סופיים וצפויים להתעדכן בהמשך השנה )

שמאי המקרקעין ישראל יעקב מציין כי את הגידול בבניית משרדים ומסחר ניתן לייחס למספר מגמות. הראשונה, ראשי ערים מעוניינים בבנייה של נכסים לייעוד תעסוקה ומסחר שמניבים להם הכנסות גבוהות יותר מארנונה. לצד זאת, גם יזמים לאור הקיפאון בשוק המגורים רואים היום בבנייה של משרדים ומסחר הזדמנות להרחבת פעילות החברות שלא רק בתחום המגורים וגם הזדמנות לייצר לעצמם פרוטפוליו של נכסים מניבים. עם זאת, לצד הרצון של ראשי הערים והיזמים להרחבת הפעילות בתחומים אלו יש לבחון שאכן הבנייה תואמת את הביקושים וכי אותם שטחים שנבנים היום יזכו לביקושים בשוק.

ניתוח הנתונים התייחס גם להתחלות בנייה לפי ערים. מהניתוח עולה כי הערים המובילות בבנייה למגורים הן: ירושלים, הרצליה, ראשון לציון, תל אביב והישובים הישראלים ביו"ש הכוללים עד 10,000 תושבים (בהתאמה) .

הערים המובילות בבנייה למשרדים הן: פתח תקוה, ירושלים, חולון, תל אביב והוד השרון (בהתאמה).

רו"ח עדי דנה, מנכל אלדר השקעות מקבוצת אלדר, מסביר כי "התחלות הבנייה למשרדים בערים מלבד תל אביב ובני ברק נובעות מכך שכיום יוצאות לדרך תכניות פיתוח של מרכזי תעסוקה שתוכננו שנים רבות קודם לכן. היום, למשל, אנחנו רואים את פירות התכנון של עיריית חולון שהחל לפני 20 שנה. פארק העסקים בחולון הוא בחזית הפריחה".

רו"ח דנה הוסיף כי בשנתיים האחרונות יש גם נכונות של חברות ענק להעתיק את משרדי ההנהלה ממרכז תל אביב לפאתי גוש דן. מגמה זו מאפשרת לתזוזה של חברות רבות נוספות, מעבר של חברות רבות, למרכז בחולון הגיעו למעלה מ-150 חברות בעקבות עזריאלי, ולכן אנו רואים גם היתכנות כלכלית להתחלות בנייה בתחום המשרדים גם מחוץ לתל אביב ובני ברק".

שרון בן צבי, סמנכ"לית השיווק של קבוצת משולם לוינשטין מציינת, כי "תמצית ההצלחה של עיר היא אינטגרציה מוחלטת של אזורי תעסוקה, תשתיות לנגישות ומגורים. כחברה שמקימה בנייני משרדים הן בתל אביב והן בפריפריה אני יכולה לומר שבשנים האחרונות דווקא יש צמיחה כלשהי בשטח בבניית בנייני משרדים לא בתל אביב, אבל לא מספיק. בשטח המציאות מראה שלא קל להביא את החברות הגדולות לפריפריה והמפתח הוא פיתוח התחבורה ועידוד השקעות הון ותמריצים מצד המדינה. מעבר לכך, חשוב שהמדינה תמשיך להכריז על אזורים בעלי עדיפות על מנת לעודד יזמים לבנות גם במקומות המרוחקים ממרכז הארץ על ידי מתן הטבות מהמדינה".

הערים המובילות בבנייה למסחר הן: חולון, בני ברק, ראשון לציון, מעלה אדומים ובאר שבע.

חנוך קס, מיזמי דיזיין סיטי באיזור התעשייה של מעלה אדומים: "את התחלות הבנייה במישור אדומים ניתן לייחס להקמת פרוייקט דיזיין סיטי – מתחם לעיצוב הבית בשטח של 90 אלף מ"ר שבנייתו החלה השנה . אזור התעשייה מישור אדומים צפוי עוד לגדול - כבר כיום משרד העבודה והרווחה מקדם תוכנית להרחבתו, ב-1,400 דונם. בעקבות התוכנית צפוי אזור התעשייה להפוך לאחד המתחמים הגדולים לתעסוקה ומסחר במטרופולין ירושלים.

מה שצריך להעלות סימני שאלה מציין שמאי ישראל יעקב הם אותן ערים גדולות שנבנים בהם בעיקר פרויקטים למגורים ללא בניה לתעסוקה, שכן המשמעות של המגמה לאורך זמן היא שהעיר תהפוך לעיר שינה ותגדיל את נפח הפקקים.

כך לדוגמא מניתוח הנתונים ניתן לראות שבערים כמו ראש העין, רמת גן, קרית אונו, יבנה ונתניה לא החלה השנה בנייה של שטחי משרדים בכלל לצד היקפי בנייה גדולים בתחום המגורים.


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
הקו החום של הרכבת הקלה יוארך ללנתבג
הקו החום של הרכבת הקלה יוארך לנתב"ג
ילדי הקונסרבטיון ישתתפו במיזם
עפולה שרה
חשד: ביצע עבירות מין בחסרת ישע
הולך רגל נפצע בתאונת דרכים בירושלים
הולך רגל נפצע בתאונת דרכים בירושלים
ארוחת ניצחון
הואשמו בתקיפה של חשוד כנוכל- וזוכו
הואשמו בתקיפה של חשוד כנוכל- וזוכו
בניגוד לחוק: הקלפי בבית רני לא הייתה מונגשת
45 פולשים בנגב התפנו עצמאית