והגדת לבנך וגם לבתך

המשפט "והגדת לבנך" בהגדה הנקראת בפסח נחשבת כחובה ומצווה. לקחנו את המצווה הזו, שאנו חוזרים עליה בכל שנה בפסח כטקסט באוטומט לעיתים, ושאלנו תושבים אילו מסרים, רעיונות, אמונות ומחשבות הם מעבירים לילדיהם

בילי בסרגליק 18/04/2019
דורית פלד הרפז, יוצרת תיאטרון ושחקנית, הרצליה
צילום: אריאל בשור

רון רוזנפלד, מוזיקאי, סולן להקת "פורטרט", הרצליה.

"גם זוגתי וגם אני דוגלים בלהקשיב לילד ולזהות מה עושה לו כיף. מכיוון ששניינו באים מהבמה ומהמקום של המוזיקה, בטבעי חשבנו שילך לשם אך כאשר ראינו שהוא במקום אחר, שחררנו. אמרנו לו ללכת עם הלב ועדין אומרים זאת. מתוך המקום הזה, ישנם הרבה מקומות שאני מאוד שנאתי שהייתי ילד, נאמר: שהיו מכריחים אותי לשבת לאכול כי כולם מתיישבים סביב השולחן. אנחנו באים ממקום של: אם אתה לא רעב, אתה לא חייב לאכול מתי שכולם אוכלים, אתה תאכל כשאתה רעב. המסר הוא שאנחנו לא מכריחים אותו לעשות דברים כנגד רצונו, ועובדה שזה מוכח בשטח. נניח אם יהלי בן ה 12, לא בא לו ללכת באותו יום לבית הספר או שלא בא לו להכין שיעורים, אז פשוט לא. יש לו אישור מלא ללמוד ולעשות את העבודות המוטלות עליו ולא על פי תקנון או לפי הקצבת זמן. המסר הוא תקשיב ללב שלך, תעשה מה שאתה רוצה אך תוך כדי הקפדה שלא יפגע בו או באחרים, וכמו שנאמר: חג הפסח חג החירות, שייקח את החירות שלו באחריות מלאה לידיו. ושייקח בחשבון שלכל מעשה שעושה ישנו מחיר ותוצאה שאיתה יצטרך להתמודד. לדעתנו יד קשה רק ממרידה ועושה אנטי. גם אם אגיד ליהלי אל תלך לבית ספר, הוא ילך, כי אין לו צוריך למרוד כי לא כופים עליו לעשות בצורה לא נעימה או אגרסיבית שום דבר."

מיקי מנור, אשת תוכן ויוצרת, כפר סבא

"לשלוש בנותיי: שירה, נועה וענבל, אני מעבירה מסרים כאלו: שיהיו בעצמאות כלכלית ויגשימו את עצמם. כאישה גרושה, המגדלת אותן לבד, הן מבינות את החשיבות של עצמאות כלכלית כחלק מהחוויה בבית ושל אבא שאינו מעורב. אני אומרת להן, שיעשו רק את מה שהן אוהבות, יגשימו את עצמן דרך האהבות שלהן, כי רק משם לדעתי מגיע השפע האמיתי. הכי חשוב שאני מעבירה להם, והן גם חיות את זה, הוא הקשר האישי בין שלושתן, שיהיו החברות הכי טובות האחת של השנייה ושישמרו האחת על האחרת."

ורד כתר, מומחית לאיזון גוף ורוח, טאי צ'י ודמיון מודרך ויציבה, הרצליה

"כל השנים אמרתי ועדין אומרת לילדיי שיבואו לידי ביטוי בכל מה שהם עושים את המיוחדות, את הביטוי המיוחד רק שלהם וזה יגרום להם להצליח ולהגשים את עצמם בשמחה בעולם. שימו לב איך הדברים באים אליכם, לא הכל בכוח, לפעמים כשאנו מקבלים לא, למרות שעשינו הכל, זה הסמן לשחרר, להאמין גם שההזדמנויות בחיים מגיעות במועד המתאים. לבתי גם אמרתי להאמין בעצמה ובגופה, ובכלל אני מאמינה שהגיע הזמן שנשים יתייחסו לגופם באהבה ויחוו עימו שלום במקום להיאבק בו."

עופר פורטוגלי, מוזיקאי, פסנתרן ומעבד, מרצה למוזיקה בבית הספר רימון, רמת השרון

"שלושת ילדנו: שי (27), גיא (24) ואיתי (19) הם מוזיקאים עם קריירות עצמאיות ואני נשוי לאיריס שהיא מוזיקאית, מתופפת וזמרת, ומנהלת האקדמית של בית הספר רימון. הצלחנו להנחיל להם לא להתבלבל בין חירות וחופש לבין חוסר מעש. נהפוך הוא, חוסר מעש מוביל אותך לשעבוד וחירות אמיתית היא לקום ליום של עשיה עם יעדים וחשובה מאוד החריצות וההתמדה. את הכישרון כנראה הם ירשו מאתנו אך את היכולת להצליח אנחנו אומרים להם היא טמונה בחריצות ובהתמדה."

דורית פלד הרפז, יוצרת תיאטרון ושחקנית, הרצליה

"לילדות שלי אני אומרת שהאופי שלהם זה הגורל שלהם, אז אם תהיו עצלות, הגורל יהיה של אנשים עצלים, אבל אם תלמדו להכיר את החזקים שלכן והחולשות שלכן, תוכלו להיעזר בחזקים כדי להתגבר על החולשות וכך להתקדם. אני גם נוהגת לומר להן שהחיים הם תיאטרון, לכל אחד יש תפקיד, טקסט, לכל אחד את המחזה שהוא יוצר, והשאלה אם הן רוצה להיות הבמאיות או רק שחקניות מבצעות. "

מיטל להב, יזמית, עוסקת בשיקום ועיצוב הליכה, כפר סבא

"לשני בניי דותן בן ה 12 ותמיר בן ה 8 , אני מעבירה את אהבת האדם. לאהוב את עצמם, לתת בנדיבות, כאילו אתם נותנים לעצמכם, כי אני הוא האחר והאחר הוא אניאלו מסרים חשובים שאני מלמדת אותם."

גלית גורה עיני, שדרנית רדיו "מהות החיים" והקול של הווייז לשעבר, הרצליה

"הדבר הכי חזק זה שאני מעבירה פמיניזם לשני בניי: איתמר בן התשע ואימרי בן השש. אני מעבירה להם שאין תפקידים מוגדרים לאישה או לגבר. כל אחד יכול לעשות מה שהוא בוחר. כל אחד יכול לבחור באיזה בת או בן זוג שהוא רוצה, ולבחור לו את המשפחה שהוא רוצה, שנשים יכולות לעשות כל מה שגברים יכולים לעשות. אומרת להם שמראה חיצוני זה רק מראה חיצוני, ומה שחשוב זה מה שבפנים בלב. בכל מה שקשור לחיצוניות, הם יכולים ללבוש ולהתאפר ולהתקשט ולגדל שיער איך שהם רוצים. אני תמיד אומרת: לק זה למי שאוהב לק, ולא: לק זה רק לבנות ובנים לא שמים לק. ורוד ונצנצים זה למי שאוהב ורוד ונצנצים, וזה לא קשור למגדר. שורה תחתונה אני מעבירה להם את המסר שמה שחשוב זה הנשמה של כולנו ואם אנחנו טובי לב ומועילים לעולם."

שלי בן דור, קוסמטיקאית פארה רפואית, רעננה

"יש לי בנים: בני 8 ו 11, והמסר המרכזי שאני מעבירה להם הוא ואהבת לרעך כמוך, ושאנחנו תמיד נכבד את האחר לא משנה מה גילו, מעמדו והשכלתו, תמיד ניתן יד ונסייע ונדבר בכבוד, סליחה, תודה ובבקשה. נתייחס אליו בדיוק כמו שהיינו רוצים שיתייחסו אלינו, בין אם זה מישהו שקרוב ואנחנו מכירים אותו לבין אם זה מישהו שפגשנו זה עתה ברחוב. אני נותנת להם דוגמה אישית: בין אם זה לעזור לאישה עם סלים ברחוב וללוות אותה עד ביתה, ובין אם כל מי שמבקש מאיתנו כסף ברחוב, גם אם זה כמה שקלים. אם הבן שלי מספר לי על עוולה שנעשתה בבית הספר שלו: החרימו את אחד הילדים או דיברו לא יפה, אני תמיד אסביר לו שאנחנו מתנהגים אחרת, ושאנחנו מגנים על החלשים. חג שמח, אושר ואהבה  והלוואי וכולם ינהגו כך לעולם יפה יותר."

ד"ר ארי קטורזה, מרצה למוזיקה ומפיק מוזיקלי, הוד השרון

"לשני ילדי יהונתן בן ה 21 ורותם בת 14 וחצי, אני מעביר להם שכאשר הם יגדלו המדינה הזו תישאר בריאה ושלמה, חופשית כי כרגע היא עומדת בסכנה, ואומר להם שיגלו את הכוח ושיהיה להם המזל לחיות במדינה דמוקרטית כי לפעמים אנו לוקחים זאת כמובן מאיליו. שישמרו על מחשבה חופשית, עיניים פקוחות ושיגשימו את עצמם בהצלחה, ואני נותן להם טיפים להצלחה: לדעת מה הם רוצים מהר ככל האפשר, להיות עקבי במה שהם רוצים ולא לוותר."

billie@netvision.net.il

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
המסע האישי של נועם
דן פנורמה חיפה
נבחרות אוסטריה וסלובניה יתארחו במלון דן פנורמה בחיפה
חבר המועצה ומחזיק תיק הרווחה איתי כהן בפגישתו עם השר חיים כץ
התכנית "כנפיים של קרמבו" תיכנס לעפולה
אות רשות מעודדת עלייה הוענק לעיר אילת
אות רשות מעודדת עלייה הוענק לעיר אילת
אישום: הטריד עובדים בלשכת סגן שר הבריאות
אישום: הטריד עובדים בלשכת סגן שר הבריאות
פתרון לבעיית תחנות האוטובוסים
שוטרים הותקפו במועדון בהרצליה
ניצחון על הדאבליסטית