אנגלית – החוט המקשר

מה אתם יודעים על השפה הכי שימושית בעולם? כמה אנשים דוברים את השפה האנגלית? מהיכן היא הגיעה ולמה כל כך חשוב לדעת אותה בימינו? כל מה שצריך לדעת על אנגלית ולא העזתם לשאול

כתב לוקאל 30/04/2019
זמנהוף שירותי תרגום
צילום באדיבות זמנהוף שירותי תרגום - החברה המובילה בישראל לשירותי תרגום

נכון לשנת 2019 אנגלית היא השפה המדוברת ביותר בעולם. מדובר בשפה המהווה שפה רשמית בעשרות מדינות בעולם ושפה שנייה בעוד עשרות מדינות נוספות. למעשה, משמשת האנגלית כשפה מקשרת (לינגואה פרנקה) בין דוברי שפות שונות ששפת האם שלהן היא לא אנגלית. האנגלית היא אחת מהשפות הגרמאניות (של השבטים הגרמניים שהתיישבו בארצות אירופה הצפונית בתקופת האימפריה הרומית. מיותר לציין (ובכל זאת..) כי מקור השפה האנגלית הוא באנגליה.

על פי אומדנים די מבוססים עומדת אוכלוסיית דוברי השפה האנגלית נכון לתחילת שנת 2019 על טווח של כחצי מיליארד עד 2 מיליארד הדוברים את השפה ברמה כזו או אחרת. עוד עובדה מעניינת על השפה האנגלית היא אוצר המילים העצום שלה. למעשה, מדובר בשפה בעלת אוצר המילים הרחב ביותר מבין השפות המדוברות הרשמיות על כדור הארץ שלנו, בסביבות 200,000 מילים בהערכה גסה. לשם הייחוס השפה העברית מבוססת על כ- 75,000 מילים.

ניתן לומר כי האנגלית נוצרה על בסיס של כמה שפות קדומות אשר התמהיל ביניהן הביא להיותה מה שהיא כיום. מקורן של מרבית המילים באנגלית (מעל מחצית מאוצר המילים של השפה) הוא בשפה הלטינית. רבע מאוצר המילים נשאב מהשפות הגרמאניות (גרמנית, הולנדית ושפות סקנדינביות), כאשר יתרת אוצר המילים באנגלית הגיע מיוונית, מקורות לא ידועים ושפות אחרות.

אחד מיתרונותיה של השפה האנגלית הוא בדיאלקטים שבה הקרובים זה לזה, לעומת שפות פופולאריות אחרות כגון סינית ופורטוגזית אשר בהן הדיאלקטים רחוקים אחד מהשני – דבר המקשה על דוברי שפות שונות ליצור שיח ביניהם באמצעות שפה שלישית ומקשרת.   

נראה אפוא כי בעולם המודרני של ימינו, אנגלית היא החוט המקשר בין תרבויות ואוכלוסיות שונות על גבי הגלובוס וכי מעין מכנה משותף מוסכם לכל מי שרוצה שפרי עטו ו/או עמלו יהיה מובן וקריא לכולי עלמא.

מקריאת האמור למדים אנו כי תרגום של טקסטים מעברית לאנגלית (או מכל שפה אחרת בעצם) היא מטלה שמוטב כי תהיה בידי אלו הדוברים את השפה האנגלית כשפת אם וכאלה המחזיקים בידיעת 2 השפות שתרגומן מבוקש. כמובן, שעל מנת להגיע לאיכות התרגום הגבוהה ביותר לשפה האנגלית נדרש ניסיון מגוון ורב שנים של עיסוק קונקרטי במלאכה זו וכן קריאת טקסטים שונים משכבות שונות באוכלוסיה, מתרבויות שונות ומחתכים דמוגרפיים שונים (סלנג, אנגלית מדוברת, אנגלית אקדמית וכיו"ב).

נכון לכתיבת שורות אלו ומסקירת מצב שוק התרגום בישראל נראה כי קיימות מעטחברות תרגום המעסיקות מתרגמים לשפה האנגלית בעלי כישורים גבוהים המחזיקים ארגז כלים כאמור לעיל. מבין הבולטות שבחברות התרגום ניתן למצוא את חברת זמנהוף שירותי תרגום מקצועי, שמתרגמיה בעלי רקורד מוכח ורב שנים בתרגום לשפה האנגלית, עם דגש על תרגום מעברית לאנגלית.

 

***המאמר באדיבות זמנהוף שירותי תרגום – חברת שירותי התרגום המובילה בישראל.

 

 

 


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: זייפו כרטיסי אשראי ומשכו מאות אלפי שקלים
מאסר בפועל לגנב סדרתי ממתקני ספורט
מאסר בפועל לגנב סדרתי ממתקני ספורט
נבחרת הרובוטיקה של אביב אלופת אסיה
אלופים גם בסין
מתכוננים לסיבוב השני
אבא גנוב
הצעה לסדר: הצטרפות גני ילדים 3-0 לתכנית "מחוסגן"
"ניהלתי מערכת בחירות נקייה"
התנדבות חוצה גבולות בראש העין
התנדבות חוצה גבולות בראש העין