הפעלות מיוחדות עם כלבים

הצעות לפעילויות ילדים עם ידידו הטוב ביותר של האדם

כתב לוקאל 01/05/2019
הפעלות מיוחדות עם כלבים
צילום: Depositphotos

הורים רבים מחפשים ללא הרף אחר רעיונות שונים ומקוריים להפעלות עם ילדים, הן עבור ימי הולדת ואירועים חגיגיים אחרים והן עבור שגרת השבוע, אליה מנסים להכניס עניין ופעילויות אשר יעשירו את עולמם של הילדים בכיוונים חיוביים ורצויים. אחד הרעיונות המתבקשים בהקשר זה מגיע מתחום בעלי החיים ותופס פופולאריות רבה בישראל בשנים האחרונות. הכוונה היא להפעלות שונות עם בעלי חיים, דוגמת יום הולדת עם כלבים – אולי בעל החיים המתבקש וה"נכון" ביותר עבור הפעלות עם ילדים. מדוע כלבים מתאימים כל כך עבור פעילויות לימי הולדת ועל מה חשוב ביותר לשים דגש כאשר מתכננים הפעלה מסוג זה?

היכרות ידידותית לילדים עם חברו הטוב ביותר של האדם

אחת הסיבות המרכזיות והברורות ביותר לכך שהכלב הוא אולי בעל החיים המתאים והמתבקש ביותר עבור פעילויות לימי הולדת או סתם הפעלות מהנות עם הילדים, היא אותה עובדה אשר הופכת את הכלב לידידו הטוב ביותר של האדם, פחות או יותר משחר ההיסטוריה. מכיוון שבאופן כמעט ייחודי לחלוטין הכלב הוא בעל חיים אשר בוית בתהליך הדדי, ולא חד צדדי בדומה לחיות המשק השונות (כלומר, ביות הזאב נעשה באופן הדדי, כזה אשר היטיב גם עם הזאב/כלב וגם עם האדם, ולא רק עם האדם), הכלב הוא בעל חיים אשר התפתח להיות בחברת בני אדם, ליהנות מחברתם ולספק להם חבר של ממש, באופן אשר אינו מתקבל מאף בעל חיים אחר. הפעלות עם כלבים מספקות לנו, ההורים, אפשרות אטרקטיבית להכיר לילדים שלנו מקרוב את בעל החיים הקסום הזה, לסייע להם להתמודד עם פחדים שונים במידה וישנם כאלו ולספק להם את ההזדמנות לרכוש חיבה כלפי היצורים החביבים והאוהבים הללו, כבר מגיל צעיר. אינספור מחקרים הוכיחו כי אנשים אשר גדלו מגיל צעיר בסביבת כלבים, או עם חיבה ברורה לכלבים, הרוויחו מכך הרבה מאוד, ולא רק חברים חדשים – החיבה לכלבים והמחייה בקרבתם גורמת לנו לסגל תכונות אופי רצויות שונות, דוגמת סבלנות וקבלה של האחר, חיבור חזק יותר לעולם הטבע, חמלה, רגישות ועוד.

בנוסף לכל זה, ברור שילדים בדרך כלל מתרגשים מאוד מכלבים ואוהבים ללטף אותם ולנסות לתקשר עימם. מהסיבה הזו ומהסיבות שצוינו לעיל, מהווים כלבים מועמדים מתבקשים ומובילים להשתתף באירועים אנושיים, החל מהפעלות לימי הולדת ועד למפגשים שגרתיים.

לבחון בשבע עיניים ממי מזמינים יום הולדת עם חיות

נניח כי הבנו והשתכנענו בכך שהפעלות או יום הולדת עם כלבים הוא אכן מאורע אטרקטיבי ורצוי עבור ילדינו – מה חשוב לקחת בחשבון ועל מה חשוב להקפיד בעת שמזמינים שירות מסוג זה, כמו גם כל סוג אחר של הפעלות או ימי הולדת עם חיות?

הדבר הראשון שחשוב תמיד לזכור ולשים לנגד עינינו הוא שבניגוד לחפצים או צמחים, כלבים ובעלי חיים בכלל הם גם צד משמעותי במשוואה ורווחתם צריכה להיות לנגד עינינו לא פחות מאשר רווחתם של כלל הילדים המשתתפים באירוע. כאשר אנחנו מחפשים אחר אדם או חברה המתמחים בהפעלות עם כלבים, חשוב לוודא כי מדובר באנשי מקצוע אשר יותר מכל אוהבים כלבים ובעלי חיים ודואגים בחומרה לרווחתם. רק אדם המטפל בצורה טובה בכלבים ובבעלי החיים אותם הוא מגדל גם יוכל להעביר הפעלה או יום הולדת לילדים שלנו הם באמת ילמדו כיצד לתקשר עם בעל החיים וכיצד באמת לאהוב אותם ולטפל בהם.

כיום, ניתן למצוא בישראל ובמדינות נוספות בעולם מקצועות דוגמת כלבנות טיפולית, במסגרתם מטפלים באנשים באמצעות אינטראקציה עם כלבים. מטפלים אלו לרוב דואגים בצורה ראויה לרווחתם של הכלבים ולעיתים גם עורכים הפעלות וימי הולדת עם כלבים, אך גם במקרה זה כדאי לתחקר אותם קצת, לבחון כיצד הם מטפלים בכלבים שלהם, מאיזה כיוון הם מגיעים לתחום וכו'. במידה ועולה חשש קל שבקלים כי אותו אדם אינו דואג כמו שצריך לכלבים ולבעלי החיים שברשותו – אל תעבדו איתו ואל תזמינו אותו ליום ההולדת של הילדים שלכם!

ומה בנוגע לבעלי חיים אחרים? ניתן למצוא הפעלות לימי הולדת אשר כוללות גם ארנבים, זוחלים למיניהם ועוד, אך במרבית המקרים מדובר בסיטואציות בהן האינטרסים של בעלי החיים אינם תמיד נשמרים במלואם. הם משמשים כמשאב וכחלק יצרני מהעסק, וכך לעיתים רווחתם אינה מושמת בראש סדר העדיפויות.  במקרה של כלבים קל יותר למצוא "עסקים" מסוג זה אשר באמת דואגים לרווחתם של הכלבים, מפאת ייחודו של בעל חיים זה, אשר רגיל לחיות יחד עם בני אדם יותר מכל בעל חיים אחר בעולם.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
ההצגה ארבעה אבות תגיע לרעננה
ההצגה "ארבעה אבות" תגיע לרעננה
הקרקס מגיע לכפר סבא
לראשונה - הקרקס מגיע לכפר סבא
מאות שתילי סם נתפסו בקרית אתא
אושר פיני-בינוי ברח' בר יוחאי
אירוע האומנות חוזר לבאר שבע
שר"ב חורפי
הצילום הזוכה בתחרות
תלמידת כיתה ה' במודיעין זכתה בתחרות צילום בעיר
כל אחד הוא אור גדול
תוכנית התחדשות עירונית בכפר סבא יוצאת לדרך