איתור נזילות

מהן השיטות המקובלות לביצוע איתור נזילות, ומתי מומלץ להשתמש בכל אחת מהן

כתב לוקאל 05/05/2019
איתור נזילות
צילום באדיבות מדי טסט

ככל שהנזילה תאותר ותטופל מהר יותר, כך יפחתו משמעותית היקפי הנזקים ונזקי המשנה הנגרמים על ידה. 

כאשר קיים חשד לנזילה, לדוגמא - מד מים שרץ ללא סיבה, כתמי רטיבות, ריח עובש לא מוסבר או התנפחות ועיוות ריהוט או רצפת פרקט, חשוב לבצע איתור נזילות בהקדם האפשרי עמ"נ לתקן את הנזילה ולצמצם את היקף הנזק.

מהו תהליך איתור נזילות?

תהליך איתור נזילות כמו כן הוא - תהליך במהלכו מתבצע חיפוש אחר מקור הנזילה ללא שבירת קירות ואריחי ריצוף, וזאת בכדי שניתן יהיה לתקן את הליקויים. נשמע פשוט, אולם בפועל המציאות מורכבת בהרבה, שכן מקור הנזילות בחלק גדול מהמקרים מוסתר היטב, בין אם מתחת לריצוף המבנה, בקירות הבית, ולעתים אף בתשתיות צנרת וביוב החיצוניות למבנה עצמו.

כדי לאתר את הנזילה במהירות, וללא שימוש בהרס המבנה לחשיפת הצנרת, התפתחו עם השנים מספר טכניקות לאיתור נזילות:

איתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית

זוהי השיטה הנפוצה ביותר בין השלוש. באמצעות המצלמה התרמית ניתן לסרוק את המבנה ולקבל "מפת טמפרטורה" של האזור הנסרק, כאשר את מקור הנזילה נזהה בד"כ דרך חריגה בטמפרטורה באזור הנזילה - אזור קר במקרה של דליפת מים קרים, או חמים במקרה של דליפה מצנרת המים החמים.
ככל שהפרשי הטמפרטורה בולטים יותר (כמו למשל במקרה של נזילת מים חמים), והנזילה קרובה יותר לפני השטח, כך יהיה קל יותר לאתר אותה באמצעות מצלמה תרמית.

איתור נזילות באמצעות גז - בעיקר לאיתור נזילות חיצוני
איתור נזילות באמצעות גז מתאים בעיקר עבור איתור נזילות בתשתיות חיצוניות למבנה כגון: צנרת עירונית, צנרת ביוב וניקוז, צנרת תשתיות כיבוי אש ועוד. לצורך הבדיקה ממלאים את הצנרת בגז (לא רעיל) ובאמצעות סנסור רגיש במיוחד ניתן לאתר על פני הקרקע, וללא צורך בהרס או חשיפת תשתיות, את המקום ממנו דולף הגז מהצנרת.

איתור נזילות באמצעות צילום פנים צנרת - משמש לצילום צנרת דלוחין , קווי ביוב ומרזבים

איתור נזילות וכשלים בצנרת באמצעות צילום פנים צנרת הינה השיטה היחידה מבין השלוש המאפשרת  גילוי כשלים בצנרת עוד טרם קרות אירוע נזילה או פיצוץ, ובכך ניתן למנוע את  הנזק מבעוד מועד. בדיקה זו מתבצעת באמצעות מצלמת סיב אופטי המוחדרת לצנרת ומאפשרת לבחון באופן ישיר את פנים הצנרת וטיב התקלות הקיימות בה, והיא מומלצת במיוחד כחלק מבדיקות בדק בית ואיתור ליקויים לפני רכישת נכס, או במקרים בהם מעוניינים לקבל חיווי מדוייק לא רק לגבי המיקום, אלא גם לגבי טיב התקלה.

לסיכום

חשוב לדעת כי הציוד, מתקדם ככל שיהיה, הינו אמצעי המשמש ככלי לאיתור הנזילה, אולם יחד עם זאת אין תחליף למקצועיות המאתר ולניסיונו.

בכל מקרה של חשד לנזילה חשוב לקרוא באופן דחוף לחברה מקצועית לביצוע איתור נזילות.

בעל מקצוע מיומן ידע לייעץ לכם מהי השיטה המתאימה ביותר לאיתור הנזילה ויספק שירות מהיר ואיכותי.

אתם מוזמנים לקרוא פרטים נוספים אודות איתור נזילות באתר חברת מדי-טסט, המתמחה בתחום איתור ותיקון נזקי רטיבות, ביקורת מבנים וחוות דעת הנדסיות.

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
ועד הגנים מתנגד לשינויים שמתכננת העירייה בהפעלת גני היול"א
רואים את סוף הפקקים
רואים את סוף הפקקים
רגע לפני הצום- תורמים דם
רגע לפני הצום- תורמים דם
רכבת ישראל מתכוננת למזג האוויר הסוער
אישום: הגיע לתחנת המשטרה ואיים לפגוע בבני משפחתו
לעמוד באתגר האירופי
דר עדי קליין
זהירות! פורים לפנייך
ישנן בנות