רוב הקבלנים צופים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות

ע"פ סקר שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi עולה כי 71% מהקבלנים צופים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות גם השנה בשיעור ממוצע של 5.4% זאת בניגוד לשנה קודמת בה רק 36% מקבלנים צפו עלייה במחירי הדירות , רווחיות הקבלנים הגדולים והקטנים בירידה

כתב לוקאל 15/05/2019
אייל ינאי
צילום: צביקה גולדשטיין וכפיר סיון

71% מהקבלנים צופים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות גם השנה. 4% מתוכם צופים שמחירים יעלו בשיעור ניכר. כך עולה מסקר ציפיות הקבלנים שעשתה חברת המידע העסקי CofaceBdiלקראת המפגש השנתי של התאחדות בוני הארץ המתקיים באילת. בהשוואה לסקר שנערך אשתקד ניתן לראות כי הצפי לעליית מחירי הדיור עלה שכן בשנה שעברה רק 36% מהקבלנים צפו שמחירי הדיור יעלו. צפי הקבלנים הוא לעלייה בשיעור ממוצע של       כ- 5.4% במחירי הדירות. מבחינת היקפי הפעילות בענף 63% מהקבלנים צופים גידול בפעילות הענף בשנת 2020 ו- 91% צופים גידול בפעילות החברה שלהם בשנה הבאה.

בנושא היכולת להשיג מימון בענף  56% מהקבלנים חושבים שהיכולת להשיג אשראי השתפרה זאת לעומת 34% בלבד מהקבלנים שהעריכו שהיכולת להשיג אשראי השתפרה בשנה קודמת. כמו כן הסקר מראה על מגמת קיטון בשיעור המשיבים הסבורים שעלות המימון התייקרה מ 27% לפני שנה ל – 17% השנה.

צניחה נוספת במספר הקבלנים הפעילים בענף

לצד האופטימיות של הקבלנים לגבי הגידול בפעילות הענף ועליית מחירי הדיור. נתוני CofaceBdi מעידים על ירידה נוספת במספר הקבלנים בענף. על פי נתוני החברה בשנת 2018 נגרעו מהענף 478 קבלנים ונוספו 87 בלבד כך שמספר הקבלנים שירד נטו עומד על 391, המספר הגבוה ביותר מאז 2011. כיום פעילים בישראל כ- 5,500 קבלנים – כאשר בתחילת 2011 עמד מספרם על כ- 7,100 – כלומר, צניחה של כ- 20% בתקופה של 7 שנים.

 

בענף הבנייה סיכון גבוה יחסית לממוצע במשק – תת ענף התשתיות המסוכן ביותר

את הירידה במספר הקבלנים ניתן להסביר בעלייה בסיכון בענף הבנייה. על פי מדד הסיכון אותו עורכת CofaceBdi עולה כי הסיכון בקרב הקבלנים הפועלים בענפי הבנייה השונים הולך וגדל ברבעונים האחרונים, זאת דווקא על רקע ירידה קטנה של הסיכון במשק כולו.

המשמעות היא שיותר חברות בענף הבניה נקלעות לחדלות פירעון ולהליכים של הקפאה הליכים, ואף לסגירת חברות. מהנתונים עולה כי תת ענף התשתית הוא המסוכן ביותר והוא נמצא ברבעון הראשון של 2019 ברמת סיכון של 7.43. קבלני הבניה נמצאים ברמת סיכון ממוצעת של 7.27 בענף, עלייה חדה יחסית לעומת 7.18 ברבעון הרביעי של 2018. גם בענף תשומות הבנייה, ענף הנדלן המניב וענף אחזקות הבנייה נרשמה עלייה בסיכון ברבעון הראשון של 2019.

 

שיפור במוסר התשלומים בענף

מוסר התשלומים בענף הבנייה עומד על 97 ימי אשראי בפועל  לעומת 93 ימי אשראי בכלל המשק. אמנם מוסר התשלומים בענף ממשיך להיות גבוה אך בהשוואה לתקופות קודמות מדובר בירידה, כך לדוגמא בסוף שנת 2018 עמדו ימי האשראי בפועל בענף הבנייה על 102.

 

ירדה ברווחיות הקבלנים הן בתחום הנדל"ן המניב והן בתחום הנדל"ן למגורים

נתוני CofaceBdi מראים כי בשנת 2018 חלה ירידה ברווחיות הקבלנים. שיעור הרווח הגולמי הן בקרב הקבלנים הגדולים והן בקרב הקבלים הבינוניים והקטנים ירד ירידה קלה ועומד על 19% ו- 11.9% בהתאמה. עוד עולה מהנתונים כי קבלני הבניין הגדולים הצליחו להגדיל את שיעור ההון העצמי שלהם מסך המאזן לרמה של 30.6% בשנת 2018 לעומת 25.4% בשנת 2017. כמו כן, ישנה ירידה בשיעור הרווח הנקי, שיעור הרווח התפעולי ושיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות. מגמות אלו הן גם בקרב קבלנים בסדר גודל קטן ובינוני.

אייל ינאי מנכ"ל משותף בחברת המידע העסקי CofaceBdi מציין כי: "הקבלנים עברו תקופה לא פשוטה של קיפאון בענף וירידה במכירות בשנת 2018 אולם בחודשים האחרונים ניכרת התאוששות בענף גם במכירות וגם בנטילת משכנתאות וזה ההסבר לאופטימיות של הקבלנים לגבי היקפי הפעילות ועליית מחירים בשנה הקרובה. הירידה הנוספת בהתחלות הבנייה מעידה כי הממשלה לא הצליחה להגדיל את היצע הדירות באזורי הביקוש, מכרזי מחיר למשתכן שפורסמו לאחרונה בפריפריה לא זכו לביקושים מצד הקבלנים ומצד הזכאים ולכן הקבלנים צופים כי הביקושים לדירות באזורי הביקוש יעלו ואיתם גם מחירי הדירות".

 

 

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
יריד דיגיטלי בקניון שרונים
לזכרו של הדר גולדין
לזכרו של הדר גולדין
חשד להתפרצות מחלת החזרת במודיעין
חשד להתפרצות מחלת החזרת
צביקה צרפתי, כמה עולה כל ישיבת מועצה?
מהי עלותה של כל ישיבת מועצה חודשית?
חנוכה בגן החיות התנ"כי ובאקווריום ישראל בירושלים
מיזם השבת פרחי הבר לרעננה
זוכרים את ג'ורג גוטלמן
בטכניון חזרו ללימודים
בטכניון חזרו ללימודים