מה עושים במקרה של תאונת עבודה?

תאונת עבודה– בדרך לעבודה/בחזרה מהעבודה? את מי תובעים?

כתב לוקאל 26/05/2019
עו
צילום: פרטי

פגיעה בעבודה יכולה להיחשב כתאונת עבודה שהתרחשה תוך כדי ועקב העבודה של הנפגע. תאונת עבודה תוכר גם אם נגרמה במהלך נסיעה למקום העבודה או בדרך חזרה הביתה.

בגין תאונת עבודה ניתן להגיש תביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי ובמקרים מסוימים אף כנגד המעסיק.

התביעה למוסד לביטוח הלאומי- תחילה, יש להגיש תביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה– המוסד לביטוח לאומי ישלם לנפגע "דמי פגיעה" עבור עד 91 ימי היעדרות מהעבודה בכפוף להמצאת "תעודה רפואית לנפגע עבודה" מהרופא.

לאחר מכן, יש להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה. אז, יוזמן הנפגע לועדה רפואית שבה תיבדק חומרת הפגיעה על-ידי רופאים מהביטוח הלאומי ("הנכות"). בהתאם לנכות- ייקבע גם גובה הפיצוי המגיע לנפגע. נכות עד 5% אינה מזכה בפיצוי. נכות  בין 6% ועד 19% תזכה במענק חד פעמי. ואילו נכות של 20% ומעלה- תזכה את הנפגע בגמלה חודשית.

פגיעה בעבודה יכולה להיגרם גם במצב בו לעובד נגרם נזק גופני בגין תנאי עבודה אליהם נחשף במשך זמן ("מחלת מקצוע"). לדוגמא,  צרידות ופגיעה בקול למורה, פריצת דיסק לעובד בעבודה פיזית מאומצת.

תביעה להחמרת מצב- אדם שנפגע לפני מספר שנים בתאונת עבודה שהוכרה על ידי הביטוח לאומי וכעת, מרגיש שחלה החמרה במצבו הרפואי, רשאי לבקש לדון מחדש במצבו הרפואי ככל וחלה החמרה ולצרף מסמכים רפואיים המעידים על ההחמרה.

בנוסף, ישנם מקרים בהם ניתן לתבוע את המעסיק שהתרשל כלפיו עובדו. למשל, מקרה בו לא סופק ציוד מתאים או אמצעי מיגון מתאימים לצורך ביצוע העבודה ובעקבות זה נגרמו נזקים לעובד, ניתן להגיש תביעה כנגד המעסיק וכנגד חברת הביטוח שלו.

אחת מתאונות העבודה הנפוצות הן נפילה מגובה (פועלי בניין, חשמלאים, טייחים) אשר עשויה להותיר נזק קשה. או עובד שתוך כדי התקנה אצל לקוח נחתך בידו מכלי ישן וחלוד.

יש לשים לב- במקרים של תאונת עבודה שהיא גם תאונת דרכים- בנוסף לתביעה לביטוח הלאומי, יש לתבוע גם את חברת ביטוח החובה של הרכב.

** הכותבת היא עו"ד רונית דרשלר. 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
ניר קריסטל
בשל החום, עשרות עובדי עירייה עבדו חצי יום
המשטרה תפסה 1,800 כדורי אקסטזי
שלב ב' של "אזור אוויר נקי" בחיפה יצא לדרך:
חשד: גננת התעללה בפעוטות
חשד: גננת התעללה בפעוטות
סדנאות קיץ חופש גדול - מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
חודש יולי במוזיאון נחום גוטמן לאמנות
תמונה אחת שווה אלף מלים
הרצליה בדרך לשנות את פניה
הרצליה בדרך להתרחבות משמעותית?
מהפכה דיגיטלית בעיריית רמה"ש