פסטיבל ערבסק עכו 2019

הפסטיבל הבין-לאומי למוסיקה ערבית קלאסית ואנדלוסית, בניהולו האמנותי של תום כהן יתקיים זו השנה השנייה, במצודה הצלבנית בעכו העתיקה וברחבי העיר

כתב לוקאל 27/05/2019
התזמורת האנדלוסית ירושלים
צילום באדיבות פסטיבל ערבסק עכו

פסטיבל ערבסק, פסטיבל עכו הבין-לאומי למוסיקה ערבית קלאסית ואנדלוסית, יתקיים זו השנה השנייה ברציפות בנופי העיר היוצרים תפאורה מגוונת והיסטורית בת אלפי שנים לצד נוף מודרני וחדש. במשך חמישה ימים, 11-15 ביוני, יציג הפסטיבל מוסיקה ערבית ואנדלוסית אותנטית ויאפשר לקהל הצצה לשורשיה ולמקורותיה לצד סיפורה של עכו ותושביה – יהודים וערבים, חילוניים ודתיים, עולים חדשים וותיקים שחיים יחד בקיום משותף.

הפסטיבל, בניהולו האמנותי של מאסטרו תום כהן, יארח במצודה הצלבנית בעכו העתיקה אמנים מובילים מהארץ ומהעולם, עם מוסיקה מגוונת המגשרת על חילוקי דעות וקונפליקטים ונותנת מקום לשיח פורה ומעשיר המתמקד בשכבה התרבותית ובשורשים המשותפים.

התזמורת הירושלמית "פירקת אל נור", המורכבת מחרדים וערבים, תארח בערב הראשון של הפסטיבל (שלישי, 11.6, 20:00) את הדיווה הגדולה של השירה המרוקאית בישראל, ריימונד אבקסיס, הזוכה להערצה גדולה במרוקו ובקהילות המרוקאיות ברחבי העולם, את מייק קרוצ'י, מגדולי הזמר המרוקאי בישראל, שזכה לאות הוקרה ממלך מרוקו ואת הפייטן משה לוק שעושה חיל ברחבי העולם. ביחד יבצעו ממיטב הזמר העממי ממרוקו.

תזמורת "אלמאסיה" בת 20 הנגנים מנצרת, בניצוחו של הכנר הוירטואוז כמיל שג'ראווי, המנגנת עיבודים חדשניים למוסיקה ערבית קלאסית עם אלמנטים מעולם הפופ והרוק, תקיים בערב השני של הפסטיבל (רביעי, 12.6, 20:00) מופע מחווה לגדולי הזמר הלבנוני והסורי עם הזמרים הפופולאריים במגזר הערבי– אליאס ג'וליאנוס, לואי סארוג'י, ווידא טבר, היית'ם ג'ישי וננסי חווא.

תזמורת ירושלים מזרח ומערב בניצוחו של תום כהן תארח בערב השלישי של הפסטיבל (חמישי, 13.6, 20:00) מופע שירת נשים עם שרית חדד, מירי מסיקה, ויולט סלאמה – מהמבצעות הנחשבות של אום כולתום בעולם הערבי כיום, והזמרת המרוקנית האהודה סנעה מחראטי שתגיע במיוחד לפסטיבל. ארבע כוכבות הענק ישירו כולן בעברית, ערבית קלאסית, ערבית מרוקאית ועוד.

עוד תתקיים במסגרת הפסטיבל כיתת אמן לילדי הקונסרבטוריון העירוני בעכו עם אמן הקמנז'ה הבינלאומי אלעד לוי, נגן הכינור הבכיר פאדל מנאע והצ'לנית מאיו שבירו. כמו כן, יתקיים סימפוזיון תחת הכותרת ״מוסיקה ותרבות משותפת״ בהנחיית תום כהן ובהשתתפות פרופ' תייסיר אליאס, פרופ' יוסף שטריתופול דהאן. בכל אחד מערבי הפסטיבל יתקיימו מופעי רחוב של הרכב מוסיקה ברברית אותנטי ממרקש, ובשבת קבלת שבת מפוארת ושבת של תפילות ופיוטים עם הפייטנים ליאור אלמליח, יניב מדאר,סיני אדרי, מרדכי אלחרר ומשה לוק בבתי הכנסת השונים בעיר.

ראש העיר עכו ויו"ר פסטיבל ערבסק, שמעון לנקרי: "אנו גאים לקיים שנה שנייה ברציפות את הפסטיבל, אותו אנחנו הופכים למסורת. עכו היא סמל של דו קיום ואין ראויה ממנה להיות המקום שמציג את התרומה העשירה של המוסיקה הערבית הקלאסית והאנדלוסית לתרבות בישראל. הקהל שיגיע לפסטיבל ייהנה מאד מנופי העיר, מהאווירה המדהימה ומכמויות הרגש והנשמה שהאמנים המשתתפים יציגו בהופעות, במופעי הרחוב ובפעילויות הנוספות".

מנכ"ל הפסטיבל – אלברט בן שלוש : "פסטיבל ערבסק השני המתקיים במצודה הצלבנית בעכו ומאחד שוב את כולם לחגיגת מוסיקה וצלילים אותנטית השוזרת בתוכה רבדים של תרבות עשירה בכל מרכיביה.

הצלילים שיבקעו בעכו בחמשת ימי הפסטיבל, הם תוצאה של עבודה אמנותית ייחודית, הטווה את דרכה בין כל צלילי המוסיקה הערבית והאנדלוסית לנעימה אחת גדולה שיכולה להתקיים אך ורק בעכו. כולנו תקווה שחגיגה זו תמשיך לתרום לקירוב לבבות ואחווה בין כולם, כי איך דרך אחרת."

תום כהן, המנהל האמנותי של ערבסק: "אנחנו גאים להכריז על המהדורה השנייה של הפסטיבל הכל כך חשוב הזה, אמנותית ותרבותית. גם השנה נחגוג כולנו ביחד – תושבי העיר עכו ביחד עם כל תושבי המדינה ואורחים יקרים מחו"ל – את התרבות והמסורות המשותפות לכולנו ולכל השכנים מסביב, חגיגה שכל כך מתבקש שתתקיים בעיר היפהפייה וההיסטורית הזו. חג שמח!".

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
עבודה עברית
חג המוזיקה הישראלית
דבורת התבור
ארץ זבת חלב ודבש
חברת ניקיון בתים
"שישי ייחודי"
תורמים ומקבלים
שלושה פצועים בתאונה בכביש 411
שלושה פצועים בתאונה בכביש 411
בת 16 עישנה נרגילה ונזקקה לטיפול בתא לחץ
עישנה נרגילה ונזקקה לטיפול בתא לחץ