1 בעקבות 300

לראשונה: תכנית מתאר אחת שמאחדת 300 תוכניות

כתב לוקאל 04/06/2019
יו
צילום: דנה קופל

לאחר שבע שנים, המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את תמ"א 1 – תכנית מתאר המאחדת מעל 300 תוכנית מתאר לתכנית אחת בלבד. במסגרת התכנית הוקדש חלק נרחב לשמירה על שמורות טבע וחופי הים.

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, חיים מסילתי מדובר בתוכנית חשובה שמסנכרנת בין מגוון עצום של תוכניות מתאר, בעיקר תוכניות מתאר מקומיות לתוכנית מתאר ארצית אחת. מדובר במהלך לו צפויות השפעות משמעותיות על השוק. אני מעריך שההחלטה שהתקבלה במנהל התכנון תביא להסרת חסמים תכנוניים רבים ואני מאמין שחודשים ספורים לאחר שתאושר סופית, נראה את השפעותיה שתתבטאנה בין היתר בעלייה בהתחלות הבנייה. נוסף על כך התוכנית שומרת על מרקמי הטבע והנוף השונים בכך שהיא מגדירה מפורשות שטחים מוגנים.

לדברי עו"ד אילנית ציבין, שמאית מקרקעין וראש תחום תכנון ובנייה במשרד עוה"ד גינדי-כספי: אין ספק שתוכנית המתאר הארצית "אחת" הינה יוזמה מבורכת ומושכלת של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ושל מינהל התכנון הארצי. תוכנית זו באה לעולם על מנת לייעל את הליכי התכנון הגלובאלי במדינת ישראל, ובאופן זה למקסם באופן מקצועי יותר את תכנונה של הארץ ובנייתה לדורות.

מעבר לכך שתוכנית אחת תשמש, עבור אנשי המקצוע העוסקים בתחום, כלי עבודה סדור ופחות מורכב מהמצב התכנוני הקיים, התוכנית נועדה לאפשר ראייה כוללת, ותפיסה בו זמנית של השלכות תכנוניות במספר רב של מישורי תכנון. חקיקה תכנונית זו מהווה צעד ענק מאין כמוהו של הפיכת החקיקה הארצית ל"חוקה" תכנונית המאחדת את כלל הנושאים התכנוניים ברמה הארצית לחקיקה תכנונית אחת.

עם זאת, רק חלוף הזמן ויישומה בפועל של התוכנית יעידו על יעילותה. יש לזכור, כי נושאים כלל ארציים הינם מורכבים מעצם טבעם גם כאשר נדון כל נושא לגופו ובפני עצמו. יתכן כי הראייה הגלובאלית של כל נושא בו זמנית וביחס לנושאים תכנוניים נוספים, תביא להתמשכות הליכים ולסירבול קבלת ההחלטות, לא רק ברמת התכנון הארצית, כי אם גם ברמה היומיומית של הליכי התכנון המקומיים והמחוזיים.  

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
רווח קל
עוד אבנר פרידמן
ייפוי כוח מתמשך וצוואה הדדית: האם יש ביניהם כפילות?
להקים פסי האטה וכיכר
פרויקט פסגת דן ברמת גן
הייטקיסטים נהנים יותר ברמת גן
אושר מתחם מחיר למשתכן בר"ג
המהפך של דודי
שכונה חדשה בבאר שבע
נבחרת תלי. אלופת מאמאנט הוד השרון
הגביע של תל"י