מה זה האקינג?

מה זה האקינג והאם אפשר להתגונן מפניו?

כתב לוקאל 23/06/2019
מה זה האקינג?
pixabay

אנו שומעים הרבה על תחום ההאקינג. האקרים שנכנסים למחשב שלנו ומבקשים "כופר" על מנת לשחרר את הקבצים. האקרים אחרים שמשפיעים על תוצאות הבחירות. אבל האם תהיתם פעם מה זה האקינג? האקינג הוא למעשה פיצוח של הגנה בסיסית או מתקדמת של רשת. האקרים יכולים לגרום נזקים עצומים לארגונים, לחברות ואפילו למדינות. במאמר זה נבין מה הם עושים ומה אפשר לעשות כנגד זה.

בעבר הכל היה הרבה יותר פשוט. היו מערכות טלפוניה אנלוגיות ולאט לאט נכנסות רשתות מתקדמות יותר. כבר בתקופה שהיו רשתות של טלפון אנשים שרצו לבצע שיחות טלפון בחינם היו מוצאים כל מיני פרצות ומשתמשים בתכונות של הרשת הטלפונית כדי לקבל שיחת חינם. למשל, בעבר החיוג היה מתבצע על פי טונים וצלילים – הם היו משמיעים למערכת טונים וצלילים אחרים שגורמים לה "לחשוב" שמדובר במפעיל בעל הרשאות לחיוג חינם. זו הייתה התחלת ההאקינג בעבר.

האקרים שגונבים פרטי כרטיס אשראי ומעבירים כספים

אחת הסיבות הנפוצות לכך שהאקרים פורצים למערכות היא על מנת לגנוב פרטי משתמשים, כרטיסי אשראי או לבצע פעולות בנקאיות כמו העברת כספים מחשבון לחשבון. שיטת גניבה נפוצה מאד היא פריצה למאות אלפי חשבונות וגניבה של מספר דולרים מכל אחד מהם. בדרך כל בעלי החשבונות לא שמים לב כאשר נגנב מהם מדי פעם סכום נמוך וההאקרים יכולים בפעולה אחת כזו להרוויח במרמה מיליוני דולרים.

מתקפות כופר

בשנים האחרונות נפוצה מאד מתקפה מסוג אחר לקבלת כספים. המחשב האישי של משתמשים רבים ננעל ואין להם גישה לקבצים עליו. על מנת לחזור ולקבל גישה לקבצים הם נדרשים לשלם לפורץ סכום שיכול להיות גבוה ביותר אם מדובר במחשבים של חברה רגישה. למשל, באפריל האחרון הודיעה חברת האבטחה ורינט לבעלי המניות שלה שהצליחה להתמודד עם התקפת כופר. לו ההתקפה היתה מצליחה היה מדובר בנזק תדמיתי וכלכלי גדול לחברה שחרטה על דגלה את תחום אבטחת המידע.

האקינג למטרת ריגול עסקי

סיבה נוספת לפריצה של רשתות היא על מנת לגנוב מידע עסקי. דמיינו למשל את הנזק שהיה יכול להיות לחברת קוקה קולה אם מישהו היה מסוגל לפרוץ למערכות המחשב שלה ולגלות את המתכון הסודי להפקת המשקה. נזק דומה יכול להגרם אם חברת תקשורת אחת מסוגלת לקבל את כל הפרטים של הלקוחות של חברת תקשורת אחרת ולהציע להם חבילות תקשורת במחיר זול יותר מזה שהם משלמים היום. לכן, ארגונים רבים מעסיקים מומחים שיאבטחו את המידע החשוב של העסק.

האקינג בשביל מעמד חברתי

למרבה הצער בתוך קהילת ההאקרים מי שמצליח לפרוץ לאתרים ומערכות תקשורת מאובטחות יותר זוכה למעמד של כבוד. לכן, חלק מההאקרים אינם פורצים על מנת להרוויח כסף אלא על מנת שהשם שלהם יופיע בעולם הזה כמי שהצליח לפרוץ למערכות רגישות כמו הפנטגון. אנשים אלה משתמשים בכינויים מיוחדים ומוכרים בשמות בדויים. כאשר הם פורצים הם אינם מסתירים את הפריצה אלא משנים את עמוד הבית של האתר או הדף הראשון העולה במחשב לשמם.

מה אפשר לעשות כנגד האקרים?

למרבה המזל יש בכל העולם וגם בארץ קורס סייבר שמלמד את כל סודות ההאקינג. גם איך לפרוץ לרשתות ולמחשבים אחרים (לצרכים חיוביים כמובן כמו להגנה על בטחון המדינה) וגם איך להגן על ארגונים ועל רשתות ומחשבים מפריצות כאלה. בקורס לומדים על תוכנות שעוזרות למנוע פריצות, על חומרה (מכשירים) שאפשר להתקין במקומות שונים ברשת ומה אפשר לעשות אם כבר הייתה פריצה למחשב.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
הופסקו ההליכים המשפטיים נגד תושב כפ"ס שהואשם ברצח אמו
אישום: תקף עובר אורח במרכז רעננה
יוזמה מבורכת בהרצליה לקראת חג הפורים
בזאר תחפושות בהרצליה לקראת חג הפורים המתקרב
גאווה בית ספרית
צעיר נדקר בשכונת קפלן בכפר סבא
טקס יום השואה בהוד השרון
עצרת הזיכרון לשואה ולגבורה בהוד השרון
"ותיקים בתנועה"
הפעלות מיוחדות עם כלבים
הפעלות מיוחדות עם כלבים