פסי האטה ואביזרי בטיחות בדרכים

כיצד תורמים לנו אביזרי בטיחות בדרכים בשמירה על חיינו

כתב לוקאל 01/07/2019
פסי האטה ואביזרי בטיחות בדרכים
צילום באדיבות חברת סימנים בע"מ

אחת הבעיות הגדולות ביותר בארץ ובעולם בעשורים האחרונים היא ללא ספק מפגע תאונות הדרכים, אשר קוטלות מעל למיליון (!!) בני אדם ברחבי העולם מדי שנה. הכבישים מלאים ברכבים יותר מאי פעם בעבר, אורח החיים המהיר והתזזיתי המאפיין את המאה העשרים ואחת גורם לרבים להיות לחוצים ולמהר להגיע ממקום למקום והאופן בו מיליוני כלי רכב המסוגלים להגיע למהירויות עצומות באים באינטראקציה אחד עם השני בכביש מביא לאינספור תאונות קשות, אשר כאמור גובות חיים רבים וגורמות לאינספור פציעות והרס של רכוש. מסיבות אלו פותחו (ועדיין מפותחים) אמצעים יצירתיים שונים אשר מטרתם להילחם בתאונות בדרכים ולהעלות את רמת הבטיחות על הכביש. אחת הדוגמאות הבולטות והמוצלחות ביותר מתחום זה של אביזרי בטיחות בדרכים היא מה שמכונה – "פסי האטה". מהם פסי האטה, כיצד ועד כמה הם תורמים לרמת הבטיחות הכללית על הכביש ומה עוד כולל התחום של אביזרי בטיחות בדרכים?

מאטים אותנו מדי יום וטוב שכך – פסי האטה בשימוש נרחב בכבישים

גם אם לא עולה לכם מיד תמונה לראש כאשר אתם שומעים את המונח "פסי האטה", בפועל לא רק שאתם מכירים אביזר בטיחות בדרכים זה, אלא גם שסביר להניח שאתם נתקלים בו כמעט על בסיס יומיומי. פסי האטה הם אותם פסים מפלסטיק קשיח, לרוב בצבעים צהוב – שחור או צהוב – לבן, פסים המשמשים כ"באמפרים" קטנים ומאטים רכבים באינספור מקומות, דוגמת כניסה לחניונים, רחובות קטנים בהם משחקים לרוב ילדים קטנים, לפני מחסומים למיניהם וכד'.

בדומה לבאמפרים הישנים והמוכרים (אותן גבעות קטנות באמצע הכביש אשר גורמות לנו להאט משמעותית את מהירות נסיעתנו בשטחים בנויים ובתוך ישובים), גם פסי האטה נועדו להאט את מהירות נסיעתם של רכבים בנקודות אסטרטגיות שונות בהן נדרשת מהירות נסיעה נמוכה. בניגוד לבאמפרים הגדולים המהווים חלק מהכביש, פסי האטה הם קטנים וממוקדים, בולטים לעין, גורמים לרכב להגיע למצב של כמעט עצירה מלאה (בחלק מן המקרים – תלוי בסוג פסי ההאטה הספציפי באותו מקום) ואינם פוגעים ברכב עצמו, מה שפעמים רבות קורה עם באמפרים גדולים באמצע הכביש.

אין ספק כי פסי האטה משפרים משמעותית את רמת הבטיחות בכבישים, במקומות רבים ובמיוחד בסביבה עירונית. נקודות מפתח כמו קרבת מעבר חצייה, כניסה לחניונים, אזורים בהם מהירות הנהיגה המותרת יורדת בפתאומיות עקב כניסה לסביבה שונה ועוד – בכל אלו פסי האטה משמשים על מנת להאט את הרכבים בצורה מבוקרת ואפקטיבית, ובאופן אשר אינו מותיר לנהגים יותר מדי מקום לתמרון או להעלמות מחוקי התנועה ומבטיחותם של הולכי רגל ונוסעים ברכבים סמוכים.

ממראות פנורמיות ועד עיני חתול – תחום אביזרי הבטיחות לכבישים שומר על כולנו

פסי האטה מהווים רק דוגמה אחת (גם אם בולטת ומרכזית) לתחום של אביזרי בטיחות בדרכים. תחום זה התפתח משמעותית בעשורים האחרונים, עקב הצורך האקוטי הקיים בהעלאת רמת הבטיחות הכללית בכבישים והורדה משמעותית של מספר תאונות הדרכים והנפגעים מהן.

בתוך תחום זה ניתן למצוא אינספור אביזרי בטיחות מצילי חיים כמו גם כאלו אשר פשוט הופכים את ההתנהלות היומיומית בכביש לנוחה, פשוטה ובטוחה יותר. דוגמאות לכך ניתן למצוא לרוב, דוגמת מראות פנורמיות (המוצבות בצמתים מסוכנות, יציאות מחניונים ומקומות נוספים בהם שדה הראייה של הנהג מוגבל), פסי ואבני בלימה, מגני פינות (למקומות צרים בהם רכבים רבים משתפשפים על הקיר), קונוסים להתרעה, עיני חתול (אותם ריבועי מתכת נוצצים המסמנים את שולי הכביש או את המעבר בין נתיבים וכד') ועוד כהנה וכהנה אביזרים פשוטים ובסיסיים, אך מצילי חיים. כך מעלה תחום זה באופן משמעותי את רמת הבטיחות בכבישים ממנה כולנו נהנים.

למידע נוסף בנוגע לפסי האטה ואביזרי בטיחות נוספים לכבישים, בקרו באתר חברת סימנים – ייבוא ושיווק של אביזרי בטיחות לכבישים באיכות גבוהה https://www.simanimltd.co.il

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
קבלת הפנים החמה לגלעד קלישוב בבניין העירייה
פרחים וברכות למדליסט גלעד קלישוב
יתוש הטיגריס האסיאתי
שני חולים בנגיף הזיקה נדבקו בעודם שוהים בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל
גופת הנעדרת אותרה קבורה ליד ביתה
עוברים למרכזי עבודה
חדש ב"הלל יפה" - מרפאת מטיילים
מגיע עם חגורת נפץ לסניף
"מגיע עם חגורת נפץ לסניף"
מוצרי וישי
מנקים ומנקים את עור הפנים
"אשבור לך את הפנים, תוריד את המצלמה"