מה יעלה בגורל התמ"א 38 ?

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בתגובה להמלצת מנהל התכנון לביטול תמ"א 38

כתב לוקאל 03/07/2019
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
צילום: כפיר סיון

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בתגובה להמלצת מנהל התכנון לביטול תמ"א 38:

"ביטול תמ"א 38 ללא פתרון חלופי מהווה הפקרה של חיי תושבי מדינת ישראל. נוסדה ב-2005 כתוכנית להצלת חיי אדם ולא כתוכנית להתחדשות עירונית. התוכנית נוסדה כתוצאה של המלצת הוועדה הבינמשרדית להיערכות לרעידות אדמה מתוך מחשבה שהפתרון היצירתי של מתן זכויות בנייה יוביל לחיזוק בנייני מגורים, ללא השקעה תקציבית של המדינה. לקח זמן ומספר תיקונים עד שהמגזר העסקי וחברות הבניה בשיתוף המתכננים, השמאים ועורכי הדין הרימו את הכפפה והתייצבו לצד המדינה במאמציה לפתור את חיזוק הבניינים.

השאלה כיום איננה: האם תתרחש רעידת אדמה שתמוטט אלפי בתים ותותיר עשרות אלפי אזרחים ללא קורת גג, תוך גרימת נזק של מאות מיליארדי שקלים למשק - אלה מתי זה יקרה.

הבעייתיות שקיימת בתמ"א 38 בהיבט התכנוני מוכרת וידועה, ובהחלט ישנם מקומות בהם פתרונות של בניית מתחמים שלמים בפינוי בינוי שיענו על צרכי הציבור, הם יעילים יותר, אך זה לא פתרון של הכל או כלום – ולא צריך לשפוך את התינוק עם המים. גורמי התכנון, ממנהל התכנון ועד לוועדות המקומיות יכולים גם לתכנן מתחמים כאלה אך, באותה עת, להוציא לפועל פרויקטים של תמ"א 38 ואין בכך סתירה.

מעבר לסכנה המוחשי בחי אדם של ביטול התמ"א החלטה זו תוביל לקיטון משמעותי של 12 אלף יחידות דיור בשנה מהתחלות הבניה באיזורי הביקוש ולעליית מחירים מטורפת.

אני קורא למועצה הארצית לתכנון והבניה, לא לקבל את ההמלצה חסרת האחריות של מנהל התכנון, שלא ברור מדוע פורסמה כעת – כשנה לפני מועד פקיעת התוכנית שגורמת לאי וודאות מוחלטת בתחום. יש ענף שלם של חברות בניה, יזמים, עורכי דין, שמאים ואחרים שמתפרנסים רק מתמ"א 38, ביטולה יביא כאמור להקטנת היצע הדירות, לפיטורי עובדים וחלילה לפשיטות רגל ולהאטה בצמיחה של הענף והכלכלה הישראלית. במקום לחסל אותה אפשר וצריך לתקן את תיקון מספר 4 לתמ"א שיתקן את אותם כשלים תכנוניים, בד בבד עם המשך קיומה, כי בסופו של דבר הא מצילת חיים. בכל תהליך ההתחדשות העירונית יש מקום לפרויקטי פינוי בינוי וגם לפרויקטים של חיזוק מבנים בתמ"א 38".     

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מפגש פיסגה
"לרעננה יש פוטנציאל להיות עיר עוד יותר נהדרת"
ראש עיריית כפר סבא עם המשלחת מסין
חינוך חובק עולם
המתנדבים שמשתייכים לאיחוד הצלה
בצפת מתאמנים בשגרה ומוכנים לחירום
תלונות על הזנחה בסמטה ברח אבן גבריול
תלונות על הזנחה בסמטה ברח' אבן גבירול
עלייה במס' המאובחנים כחולי איידס
התחדשות עירונית בפרדס חנה - כרכור
רו"ח הואשם במרמה והונאה