מה מצב החופים עם היציאה לחופש הגדול?

נתוני מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה מראים כי 76.57% מהחופים שנמדדו דורגו כנקיים, לעומת 67% במדד הקודם

כתב לוקאל 03/07/2019
מה מצב החופים עם היציאה לחופש הגדול?
צילום אילוסטרציה iclip art

ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה השני בחודש יוני עולה, כי 76.6% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 67% במדד הקודם. בתקופה המקבילה בשנה שעברה נמצאו רק 66.66% מהחופים נקיים עד נקיים מאד.

ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה (השני בחודש יוני) עולה, כי 76.6% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 67% במדד הקודם. בתקופה המקבילה בשנה שעברה נמצאו רק 66.66% מהחופים נקיים עד נקיים מאוד.

מתחילת השנה 71% מהחופים נקיים לפחות 70% מהזמן.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר הן:  אשדוד, אשקלון, תל אביב- יפו, גי'סר א-זרקא, גן רווה, הרצליה, בת ים, נתניה וחוף השרון.

יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לאסוף את האשפה בסיום הבילוי וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

זיכרו! שליש מהפסולת בחופים הוא הכלים החד-פעמיים והאריזות המושארים בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. מוצרים חד-פעמיים מפלסטיק מתפרקים לחתיכות קטנות בים והופכים למיקרו פלסטיק.  בין היתר, הם נאכלים על-ידי בעלי החיים בים, ובהם הדגים שאותם אנו אוכלים. כתוצאה מכך, אנחנו מכניסים לגופנו חלקיקי פלסטיק אשר צוברים מזהמים מהים ונכנסים למארג המזון והשתייה שלנו.

"מדד חוף נקי" הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים לרחצה, בים התיכון ובמפרץ אילת ומהווה חלק מתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. במסגרת זו נשלחים מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד לבדוק את ניקיונן של 66 רצועות חוף לא מוכרזות לאורך כ-153 ק"מ בכלל הרשויות החופיות בים התיכון ובמפרץ אילת.

בשנת 2019 המשרד להגנת הסביבה תומך ברשויות מקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף של 9,307,300 שקל - התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד. הגדלת התקציבים שהעביר המשרד לרשויות לניקיון החופים ולפעילויות הסברה בשנים האחרונות, לצד כניסת חוק השקיות, הביאו להפחתה משמעותית של כמות הפסולת בחופים.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדוע רק בנים הורשו לקחת חלק בפרויקט חוקרים צעירים בחטיבת בר לב?
מדוע רק בנים הורשו לקחת חלק בפרויקט "חוקרים צעירים" בחטיבת בר לב?
ר"ג: שאטלים יופעלו בשבתות
דבוראים מאזור עוטף עזה והדרום אינם יכולים לטפל בכוורות
בדך להתחדשות עירונית
חשד לאירוע שוד בירושלים
סוכות בשמורות הטבע
קולות החיילים לא שינו: הולכים לסיבוב שני
הבלם מדבר