פרשת "הגננת המתעללת": מה הופך אותנו מפלצות?

מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן

כתב לוקאל 16/07/2019
הרב ד
צילום: טים נוקס

אני צופה בתמונות של אלפי ההורים שהפגינו בשבוע שעבר בצמתים בעקבות פרשת הגננת המתעללת, חש את כאבם הרב ומצטער יחד איתם. דמו של כל הורה רתח למראה צילומי ההתעללות בפעוטון. מה שמצער אף יותר הוא שזה לא הולך להיגמר. למה זה בכלל קורה? מאין מגיעה ההפקרות?

לפי חכמת הקבלה, בכל אדם קיימת ''מפלצת'', והיא נקראת אגו. היא הכוח הרע שקיים בבני האדם, כוח שלא ניתן להגבילו באמצעים חיצוניים. כל אחד מאיתנו מסוגל להחזיק את עצמו בקור רוח עד לנקודה מסוימת, אבל ממנה והלאה הוא מאבד עשתונות. הסבלנות פוקעת והוא משולהב מהיצר האגואיסטי שהוא עצמו אינו יודע כיצד לשלוט בו.

שורש הבעיה הוא הכוח הרע הטבעי שפועל בנו, לכן גם הפתרון חייב להיות באותה רמה, רק להיפך. כשם שיש בנו כוח רע שמתפתח ומתעורר בנו בצורה טבעית, כך יש בטבע גם כוח טוב, חיובי. רק בהשפעתו נוכל להתגבר על האגו, לאזן את הכוח השלילי ולהתייחס יפה לכולם. באיזון הדדי בין שני הכוחות בוודאי שלא נוכל לפגוע ולהרע לאחר, מכל שכן לפעוט חסר ישע.

חכמת הקבלה מסבירה כיצד אנחנו יכולים לקבל מהטבע כוח טוב, כוח של חיבור. לשם כך דרוש חינוך לכולנו, מגיל אפס עד מאה; חינוך שמטרתו לא פחות מאשר תיקון טבע האדם, ובמסגרתו נלמד איך להתקרב זה לזה, איך להתקרב לילדים, איך לפתוח את עצמנו לקבלת הכוח הטוב שנמצא בינינו. את זה בלבד אני ממליץ להורים לדרוש, כי חינוך להתחשבות בזולת, לחיבור ולהדדיות, הוא הפתרון כנגד כל תחלואות החברה, וחינוך בלבד הוא שיבטיח את העתיד הטוב של ילדינו ושלנו, הן העתיד הקרוב והן הרחוק.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר "קבלה לעם kab.co.il -  "

למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
למעלה מ-10,000 צופים הבטיחו מקומם בטדי
למעלה מ-10,000 צופים הבטיחו מקומם בטדי
נערות לדוגמה
נערות לדוגמה
מניב למען הקהילה:
מניב למען הקהילה:
זבולון מחכה למנהיגות עם יכולות אישיות
"נחזק את זבולון ונשמור על נכסיה"
אייל ינאי
רוב הקבלנים צופים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות
בית המרקחת הוותיק והראשון בכפר סבא חוגג יום הולדת 80
בית מרקחת כנרת חוגג יום הולדת 80
הראו הצטיינות
מגוואטמלה לכפר סבא