מהן הסכנות בללמוד פיתוח קול לבדכם מול יוטיוב

"הדרך אל הקול" – כלים וטיפים לקול בריא וצלול

כתב לוקאל 18/07/2019
אוריה דהישראלי
צילום: מיק גורדון

בעידן הנוכחי, בעקבות הבאז והחשיפה הרבה שיש לתכניות הריאליטי לשירה ולזמרים חדשים בטלוויזיה, יש נטיה הולכת וגוברת, בקרב בני נוער בעיקר, לתפוש יוזמה ולהתחיל ללמוד עם "המורה האולטימטיבי", הלוא הוא יוטיוב. זה נכון, שבכל וידאו ביוטיוב, שנעשה על ידי איש מקצוע, יש הרבה מידע טוב ובעל ערך, ובדיוק מהסיבה הזו, יוטיוב ועוד אתרים המפיצים תוכן בפורמט וידאו, הפכו למורה הכי זמין שלנו למיומנויות חיים.

אז עם מה להתחיל ביוטיוב? ואיזה מורה הכי מתאים לכם? ואיזה וידאו ייתן לכם את הפתרון הכי טוב לאתגר הקולי שמולו אתם ניצבים? האם חשבתם על כך?. לרוב היוטיוב כספק תוכן מוצף באלפי קטעים שכולם נותנים מענה לבעיה ספציפית אחת !!!

רק כאשר זה מגיע אל הגוף שלנו, לבריאות שלנו, יש הרבה משתנים שחייבים לקחת בחשבון: כאשר הדברים מורכבים יותר ונתונים לפירוש, במיוחד אם אינכם אנשי מקצוע ואין לכם רקע בנושא, ולא העמקתם ולמדתם את המנגנונים המורכבים הפועלים בהפקת הקול, אז הנה משהו שאולי לא ידעתם על הקול שלכם, שייתן לכם קצת רקע ומידע חיוני: המנגנון בגוף שאחראי להפקת הקול נמצא בתוך בית הבליעה – מה שאומר שהשרירים האחראיים על הפקת הקול, הם בעלי מספר תפקידים:

סדר החשיבות לחיי הגוף:

1.     שמירה על קנה הנשימה פתוח לאוויר

2.     שמירה על מנגנון בליעת מזון – כדי שקנה הנשימה ימשיך להישאר פתוח גם לאחר שאנחנו בולעים מזון...

3.     ורק בסוף – התפקיד האחרון בסדר העדיפויות של הגוף הוא – להפיק קול, ולייצר תקשורת עם הסביבה בדיבור\שירה.

כך שתכלס – אפשר לומר, כי אלו הם שרירים הפועלים באופן אוטומאטי, והשליטה שלנו במנגנונים האוטומטיים היא אפסית.

 

*אז מה קורה לנו, כשאנחנו מנסים לעבוד עם וידאו, שלא לוקח את כל המשתנים בחשבון?

אנחנו עשויים לתרגל תרגילי קול שאינם מתאימים למצב השרירים המיוחד שלנו, עלולים לתרגל מנעד צלילי שמותאם למי שמופיע בוידאו, ולא בהכרח למי שלומד מהוידאו, ועצוב לי לומר ולשתף אתכם בעובדה, שיש כאלו שהחליטו על דעת עצמם ללמוד עם "יוטיוב" וגרמו לעצמם נזקים של ממש לקול.

לימוד השליטה בקול כרוך בעבודה עדינה ומדוייקת מאד, ונדרש איש מקצוע מיומן, כדי לכוון את העבודה. מורה מיומן לפיתוח קול, לומד להעביר את קולו של התלמיד תהליך איבחון, בו הוא בודק באופן שמיעתי את מערך השרירים, ויידע להבחין מי שריר חלש שצריך לעבור חיזוק, ומי השריר שפועל באופן מיותר, שצריך לעבור הרפיה. האפשרויות והמשתנים המשפיעים על היכולת הקולית שלנו, הם כמעט אינסופיים, דהיינו יש אינסוף אפשרויות לאתגרים בקול, וכך גם נכון לגבי הדרך לשיפור היכולות. עלינו להבין איך להפעיל ולחזק את הקול תוך כדי הקפדה ושמירה על בריאותו, ז"א: שלא ייתעייף, שלא ייצטרד, שלא יכאב, ולמרות האימון האינטנסיבי לשרירים, שהקול עובר במהלך פגישת אימון קולי, זאת עבור תוצאה חיובית של התפתחות, הגדלת המנעד הצלילי ושליטה ביציבות הצליל, כך שהתלמיד יוכל להנות בהדרגה ממה שבית הקול שלו מפיק. הוראת קול היא עניין מקצועי גרידא, מדעי ומדוייק.

לימודי הקול ואימוני השירה, הם עניין מתמשך לאורך שנים, לא רק על מנת להגיע להישגים בטווח הקולי, בהגמשה וחיזוק מערך השרירים בבית הבליעה, אלא כדי להגיע לשליטה ויכולת ביצוע וירטואוזית, בהגשת שיר, בעמידה מול קהל, בהפגנת ידע מוזיקלי, עבודה עם מוזיקאים וכל הנדרש מאמן העוסק בתחום המוזיקה.

אז עכשיו אני מקווה...שאתם קצת יותר מבינים, שמי שאומר לכם: "בשביל מה צריך מורה לפיתוח קול? תעשו לעצמכם שיעור קול עם וידאו מיוטיוב", אינו בקיא ברזי המקצוע. הוא בטוח לא מבין באנטומיה של השרירים הסובבים את בית הקול, ועל אחת כמה וכמה, אין לו שמץ של מושג באתגר שלכם באופן אישי. ישנם רק זמרים בודדים, אחדים מתוך מיליונים, שיש להם קול ענק מבלי שהצטרכו ללמוד אפילו יום אחד. הרוב הגדול חייב מורה כדי להגיע לתוצאות !!!

*** הכותבת היא אוריה דהישראלי, מורה מוסמכת לפיתוח קול ומנטורית לזמרים.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: נהג ב - 206 קמ"ש בכביש 6
ראש עיריית הרצליה , משה פדלון
ההתחדשות העירונית לא מוותרת על הרצליה
תנו לקרוא בשקט
נערה נפצעה בתאונה בהרצליה
נערה נפצעה בתאונה בהרצליה
יום עיון מיוחד של עמותת אנוש ברמה"ש
"אושר הוא המתנה הכי גדולה של חיי"
תחנת רכבת
האוטובוס לא בא (גם לא הרכבת)
מצרכים שחובה בכל מטבח בריא
4 מצרכים שחובה בכל מטבח בריא