מחירי השכירויות ממשיכים לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 2% בממוצע במחירי השכירויות ברבעון האחרון של 2019. מחוז דרום רשם עלייה של 4%, בחיפה עליה של 3% לדירות של עד 2 חדרים, ואילו באזור השרון לא חל כמעט שינוי בהשוואה לשנה שעברה

כתב לוקאל 21/07/2019
יו
צילום: דנה קופל

מחירי השכירות ברחבי הארץ ממשיכים לעלות: המחיר הממוצע לשכירות בישראל במהלך הרבעון השני של שנת 2019 עמד על 3,942 שקל, עלייה של 2% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, כך עולה מנתוני הלמ"ס על פי ניתוח של לשכת שמאי המקרקעין.

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, חיים מסילתי "בשנים האחרונות היצע הדירות שעמד להשכרה ירד בשל מדיניות הממשלה שעודדה חלק מהמשקיעים למכור את דירותיהם על מנת להגדיל את היצע הדירות העומדות למכירה. מצד שני חלה עלייה בביקוש לדירות להשכרה על ידי זוגות צעירים שזכו בהגרלות של מחיר למשתכן ורואים בשכירות שלב ביניים עד כניסתם לדירה בה זכו. לממשלה הבאה קיימת חובה לטפל טיפול עומק בשוק השכירות ולעודד הקמה של יותר פרויקטים להשכרה לטווח ארוך על ידי מתן תמריצים והקלות במיסוי ליזמים וכן במסגרת חברת ״דירה להשכיר״ שצפויה למלא תפקיד חשוב ומרכזי בהתנהלות הנדלנית של המשק.

מניתוח הנתונים לפי אזורים מסתבר כי העלייה המשמעותית ביותר חלה באזור הדרום, שם התייקר שכר הדירה ב-4% כאשר מחיר דירה ממוצע של 5-4.5 חדרים עמד על 4,225 שקל לחודש. גם בתל אביב חלה עלייה גבוהה מהממוצע בישראל ועמדה על 3% לעומת הרבעון השני של שנת 2018. מחיר השכירות הממוצע בעיר לדירה בגודל של 4-3.5 חדרים עמד על 6,864 שקלים לחודש. עלייה דומה נרשמה גם בדירות קטנות בעיר בגודל של 1.5 -2 חדרים, שם עמד שכר הדירה על כ-4,500 שקל בממוצע לחודש.

בחיפה העלייה המשמעותית ביותר חלה בדירות קטנות של 2-1.5 חדרים, שעלו בממוצע ב-3% עם מחיר של 2,067 שקל לחודש, וזאת בהשוואה לממוצע עליית השכירות בעיר שעמד על 2% לעומת הרבעון השני בשנה שעברה. השרון הוא האזור היחיד שלא רשם כמעט עלייה במחירי השכירויות הממוצעים בהשוואה לשנה שעברה.

שרון בן צבי סמנכ"ל השיווק בקבוצת לוינשטין צופה כי מחירי השכירויות ימשיכו ויעלו במיוחד לאחר עצירת תוכניות ההתחדשות העירונית כפי שרבות מהרשויות מתעדות לעשות: "כ- 50 מהתחלות הבנייה במרכז הארץ הן של התחדשות עירונית. עצירת התוכניות תביא למחסור קשה בדירות למכירה והשכרה באזורים אלה, אזורים שמלכתחילה המדינה לא משווקת בהם קרקעות. אם הרשויות לא יגדילו את ההיצע, המחירים ימשיכו לעלות כפי שרואים בנתוני הלמ"ס".

חברת גולדן ארט המשווקת דירות להשכרה ארוכת טווח בחיפה מדווחת שהביקושים להשכרה בפרויקט הם מצד אוכלוסיה מגוונת הכוללת זוגות צעירים, זוגות מבוגרים וגרושים. הסיבה לעליית המחירים היא היצע נמוך ביחס לביקוש של דירות קטנות איכותיות להשכרה, וסימנים ראשונים המעידים על התפרצות מחירים קרבה בשוק הנדל"ן בכללותו על רקע הכשלון המתמשך בסגירת פערי ההיצע והתחלות הבניה. 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חדש בחולון: מינהלת להתחדשות עירונית
חולון: מינהלת להתחדשות עירונית
רוכב אופנוע נפצע בינוני בחולון
קרע בלתי ניתן לאיחוי (טור פרשנות)
"אנחנו לא דורשים כלום, רק חדר"
74שנה למשפטי נירנברג: ישראל צריכה לשבת על דוכן הנאשמים
חנוכת הבית הרביעי לחיילים בודדים
אימוץ חיילים בודדים בהוד"ש
רעיונות מקוריים למתנות יום הנישואין
רעיונות מקוריים למתנות יום הנישואין
קפה רוטשילד רעננה - בנדיבות בנדיבות