סיימו בכבוד

עליה של מאות אחוזים בקרב אנשים עם מוגבלויות המתנדבים לשירות הלאומי - מדובר בקפיצה דרמתית, מ- 85 ל - 1,500 מתנדבים עם מוגבלות פיזיות וקוגניטיביות, ב - 6 השנים האחרונות

כתב לוקאל 21/07/2019
עליה של מאות אחוזים בקרב אנשים עם מוגבלויות המתנדבים לשירות הלאומי
צילום באדיבות אלווין ישראל

עלייה משמעותית במספר המתנדבים לשירות הלאומי בקרב אנשים עם מוגבלויות פיזיות,  נפשיות וקוגניטיביות בשנים האחרונות. כך נמסר על-ידי עמותת אלווין ישראל המפעילה את תוכנית "פסיפס" המקדמת,  מעודדת ומכינה אנשים עם מוגבלויות לשירות הלאומי.  עד לפני 6 שנים מספר המתנדבים והתקנים עמד על 85 בלבד וכיום עומד על כ-1,300.  יחד עם זאת אומר דוד מרקו,  מנכ"ל אלווין ישראל,  "צריך להמשיך ולפעול להעלאת המודעות והסרת חסמים  בקרב האנשים עם המוגבלויות,  אשר אינם יכולים להתגייס לצה"ל, להתנדב לשירות לאומי משמעותי.  הסיפוק,  לצד רכישת כלים להכנה לחיים העצמאיים, חשובים לשילוב חברתי בהמשך החיים".

כאמור,  בשנים האחרונות עלו תקני השירות הלאומי לאנשים עם מוגבלויות גופניות,  נפשיות וקוגניטיביות ל 1,500. אם לפני 6 שנים מימשו את זכותם רק 85 בעלי צרכים מיוחדים הרי שכיום מנוצלים כ- 1,300 תקנים. "אנו רואים עליה של מאות אחוזים מדי שנה,  מסביר דוד מרקו.   

יותר ויותר בעלי צרכים מיוחדים,  אנשי המקצוע וגורמי ההשמה,  מכירים בערכו של השירות הלאומי ככלי שיקומי וחברתי ואנו צופים את המשך המגמה בעלייה במספר המתנדבים לשירות הלאומי,  מה שיצריך מהמדינה להגדיל את מספר התקנים.  חשוב להדגיש כי רבים ממתנדבי השירות הלאומי ממשיכים,  לאחר סיום השירות הלאומי,  באותו מקצוע אותו רכשו במהלך ההתנדבות וכך פותחים פתח לחיים עצמאיים ומלאי סיפוק.

בין המקומות בהן משולבים המתנדבים בשירות הלאומי ניתן למצוא בין השאר סיוע לילדים ונוער במסגרות החינוך רגיל והמיוחד,  סיוע לאוכלוסייה עם מוגבלויות שונות, כולל שילוב בעבודה סיעודית וחינוכית, התנדבות בפעילויות שונות של הנהלת בתי המשפט, ביצוע תפקידים חיוניים בבתי חולים, קופות חולים ומגן דוד אדום,  פעילות למניעת תאונות דרכים,  סיוע לקשישים, ניצולי שואה ועולים חדשים,  פעילות במסגרת המשרד לבטחון פנים,  משרד הבטחון,  משרד ראש הממשלה ועוד רבים אחרים.

בטקס רב משתתפים שהתקיים השבוע (רביעי 19.7.19),  במרכז הירידים בתל-אביב,  הוענקו תעודות סיום והוקרה לצעירים עם מוגבלות,  המסיימים השנה את השירות הלאומי,  שביצעו בהתנדבות במסגרת תוכנית "פסיפס" - המופעלת על ידי עמותת אלווין ישראל בהובלת עמותות השירות הלאומי שלומית ועמינדב. מבין 262 המסיימים  שנתיים שירות לאומי 45% תושבי תל אביב והמרכז המדורגים במקום הראשון הארצי מבין מסיימי שנתיים שירות לאומי לפני ירושלים ובאר שבע. 

באירוע נכחו מנכ"ל הרשות לשירות לאומי אזרחי, ראובן פינסקי, מנכ"לית קרן הזדמנות אפרת שיפרוט, מנכ"ל עמותת אלווין ישראל, דוד מרקו,  הנהלת עמותת שלומית ועמותת עמינדב. 

"בתחילת השירות הלאומי התלבטתי אם לעשות שירות של שנה או שנתיים. היום, אחרי שסיימתי שנתיים בהצלחה, רכשתי חברים וכלים  חדשים, והתפתחתי בהרבה תחומים שאת חלקם לא הכרתי- אני יודעת שקיבלתי מתנה גדולה". מספרת אושרת, בוגרת תוכנית "פסיפס". 

דוד מרקו,  מנכ"ל עמותת אלווין ישראל אמר באירוע: "המדינה לקחה על עצמה בעשור האחרון כמשימה לשלב כמה שיותר צעירים עם מוגבלות בשירות הלאומי.  הצעירים המתנדבים בשירות הלאומי יוצאים לחברה הישראלית מחוזקים ומשתלבים בצורה משמעותית יותר בעולם העבודה וההשכלה והופכים לחלק בלתי נפרד מהקהילה שיוצאת נשכרת מכך.  תודה לכלל השותפים, לכל אורך השנים- משרד העבודה והרווחה, משרד הבריאות, משרד החינוך, הרשות לשירות לאומי-אזרחי, קרן הזדמנות, הפורום לקידום השירות הלאומי- אזרחי, וכמובן לעמותות שלומית ועמינדב- ולצוותים של אלווין ישראל.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מגרש אימונים ע"ש נפתלי בלס ז"ל
רפי רפאלי
תביעת רפי רפאלי: חסינות לסייר ביטחון – העירייה תצורף כנתבעת
בכמה אחוזים זינקו מחירי הדירות בפרויקט אנדרומדה?
סיעת מרצ רעננה
סיעת מר"צ רעננה יוצאת נגד העלאת הארנונה
שירלי פאר יגרמן: קיבלנו תלונות מתושבים
עיריית רמת השרון תכשיר חניון מיוחד למשאיות ואוטובוסים
נהרס הבניין הראשון בפרוייקט פינוי-בינוי בברוכוב
מחיר למשתכן עתלית
ההגרלה הגדולה של "מחיר למשתכן" יצאה לדרך הבוקר
בוטיקלמן ברמת השרון
"בוטיקלמן" ברמת השרון