איך לשמור על קול בריא וצלול בגיל השלישי?

כלים וטיפים לשמירה על קול בריא וצלול

כתב לוקאל 24/07/2019
אוריה דהישראלי
צילום: מיק גורדון

במאמר זה אתמקד על התופעות המשפיעות על הקול, ועל המערכות הקשורות אליו. לטענתי הכל מתחיל במיינד ובמערכת האמונות הפנימיות (בנושא זה ארחיב במאמר אחר).

בגיל השלישי, לאחר שאנו חוצים את גיל 65-60, מתחילות תופעות שונות להתחולל בגוף. חלק מהתופעות קשורות בשינוי במערכת ההורמונאלית, המשפיעה על מערכת העיכול, העצבים, השרירים, ועל תהליכי חילוף חומרים, האטת הצמיחה, והשפעת כוח הכבידה.

במידה שאנו מתייחסים אל התופעות, יש אפשרות לשמר ולטפל ואפילו להתפתח ולהשתפר...

אצל גברים מתרחשות תופעות שונות שמקבילות לתופעות אצל הנשים, למעט תופעת המונופאוזה (תופעות גיל המעבר), לכן כל מה שאכתוב על התופעות הכלליות, מתאים גם לגברים. אצל נשים שחוצות את תקופת המונופאוזה, מתחילים שינויים הורמונליים גדולים מאד לקחת חלק במערכות הגוף: ההורמון הנשי אסטרוגן, שהיה מופרש מבלוטת השחלה, מפסיק להיות מופרש מהשחלה, והתפקיד עובר לבלוטת האדרנל הנמצאת בכליות, התופעה הזו כשלעצמה, משפיעה באופן ישיר על מיתרי/שפתות הקול, שכתוצאה ישירה מכך, עוברות במהלך מספר שנים תהליך של התעבות, וזה משפיע על ירידת הקול.

למה כוונה "ירידת הקול"?

ראשית, קול האישה הופך לנמוך יותר, והוא מקבל גוון יותר עמוק, על סף גברי במקרים מסויימים. בנוסף, הטווח הקולי מתחיל להצטמצם, וזה בא לידי ביטוי בכך שהאפשרות להפיק צלילים גבוהים יורדת בהדרגה. יתרה מזאת, מתפתחת תופעה של 'צניחה' מועטה של בית הקול, כך שכל המערכת שמפיקה את הקול, קצת יורדת כלפי מטה, וזה גם משפיע ישירות על יכולת הפקת הקול לכשעצמה. וככל שהאדם משתמש פחות בקולו, כתוצאה מדילול במערכות יחסים חברתיות והמעטה בצורך להפיק קול בעבודה, גורם בהדרגה להתנוונות של שרירים האחראיים להפקת הקול, ולירידת תפקוד הקול באופן כללי. במקרים יוצאי דופן, מתחילים עיוותים שונים לקרות בפעולת השרירים הסובבים את מערכת הקול, וזה אלמנט שעלול לגרום לשינוי משמעותי באיכות הקול, עד כדי כך שהקול מתעוות לגמרי, והדיבור היומיומי הופך למעייף מאד, ואז מתחילות להופיע צרידויות ועוד תופעות הקשורות בהתנפחות שפתות הקול, ואי נוחות כללית בהפקת קול ודיבור.

אז מה הפתרון שאני מציעה?

פתרון כוללני - הקשור בשמירה קפדנית על אורח חיים בריא, הכולל ארוחות מסודרות, עם כמה שיותר עלים ירוקים וחלבונים באיכות גבוהה. ללא מזון מעובד ותעשייתי!  בנוסף, שמירה על כושר גופני שמשפיע גם על כל מערכות ההורמונים.

על מנת להתייחס לתופעות בקול מומלץ מאד:

לשמור על הצורך להפיק קול במהלך היומיום, דהיינו לשמור על מערכות יחסים חברתיות, בילוי ושיחה, התנדבות במערך שמחייב להשתמש בקול לצורך תקשורת, ואף לשקול להצטרף לשיר במקהלה, חבורת זמר או הרכב קולי. אם אין לכם רקע מוזיקלי, קצת תתקשו להתחיל מאפס ללמוד תווים וקריאה מוזיקלית בגיל מאוחר. זה כמובן אפשרי, אם יש לכם מוטיבציה גבוהה ותשוקה חזקה! במידה ויש לכם רקע, ושרתם בעברכם בכל פורמט של הרכב קולי/מקהלה, אני בטוחה שתוכלו למצוא הרכב חובבני באזורכם, כדי להתחיל לגעת בקול באופן קבוע. יש כמובן יתרונות לעבודה במקהלה, כמו יצירת קשרים חדשים, והצורך לבטא את עצמכם במסגרת השירה, יציאה להופעות במסגרת ההרכב, וכניסה למשמעת של אימוני קול כדי להצליח לעמוד במטלות השירה.

החסרון היחיד שאני רואה בעבודה בהרכב קולי, הוא חוסר משאבי הזמן ותשומת הלב של המנצח, להתייחס אל כל אדם והאתגרים הקוליים הספציפיים שלו. כך שהאדם נבלע בתוך הקבוצה, ולא זוכה לטיפול יחידני בבעיות הקוליות.רוב האנשים לא מודעים לעובדה שהשירה בקבוצה קולית, עלולה אפילו להחמיר את המצב הקולי, זאת במידה ויש כבר בעיות קלות בקול, בדיוק מהסיבה שציינתי, של חוסר משאבי זמן ואפילו חוסר בידע של מנצח ההרכב, איך לטפל בבעיות קוליות ספציפיות.

בעיות קוליות אלו ניתנות בדרך כלל לפתרון מהיר, של מספר חודשי עבודה פרטנית בליווי איש מקצוע דוגמת קלינאי תקשורת או מורה לפיתוח קול. לכן ההמלצה שלי, אם אתם מחליטים להצטרף להרכב קולי, עשו זאת בתבונה, והעזרו  בתמיכה מקצועית, כדי להבטיח שקולכם יישתפר!

לסיכום:

שמירה על קשרי חברה, יציאה לבילוי ושיחה, ושמירה על הצורך לביטוי קולי במהלך היומיום.

שמירה קפדנית על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, בריאה ואיכותית.

שמירה על כושר גופני טוב.

הצטרפות למקהלה\קבוצה והתחלת אימוני קול, תוך כדי התייחסות פרטנית לבעיות הקוליות עמן אתם מתמודדים באופן אישי.

הכותבת היא אוריה דהישראלי, מורה מוסמכת לפיתוח קול ומנטורית לזמרים.

 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
אבי גרובר, הקדנציה הנוכחית היא הזדמנות
מחשב מסלול מחדש
זכייה בתעודת הצטיינות
תעודת הצטיינות לאגף תקשוב בהרצליה
למי עיצבה דורין סגול חליפה לחתונה?
הקבלה של התושב. 60 שקלים לשעה
"לא ייתכן ששעת חניה תעלה 60 שקלים"
רוני קידר. עזב לאחר 16 שנים
חילופי תפקידים בנוער
מרחב למידה חדשני
מרחב למידה חדשני
מחכות לצלצול
מחכות לצלצול
סדנאות קיץ חופש גדול - מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
חודש יולי במוזיאון נחום גוטמן לאמנות