דליות ברגליים

מהן שיטות הטיפול היעילות ביותר במקרה של דליות ברגליים?

כתב לוקאל 29/07/2019
ד
צילום: פרטי

דליות הן מחלת ורידים ופגם אסתטי שגורם לוורידים ולנימים ברגליים להיראות נפוחים , בולטים ומשתרגים . ב90%- מהמקרים מדובר בתופעה תורשתית, בשל פגם גנטי שאופייני לנשים.

לדברי הפלבולוג (מומחה לכלי דם ברגליים) ד"ר רוברט כהן, דליות הרגליים נוצרות כשמנגנון המסתמים , אלה שנמצאים לאורך הוורידים ואמורים לדאוג לכך שהדם יזרום לכיוון הלב, נפגם ונוצר פקק של דם שזורם משני הכיוונים.

למה יש דליות דווקא ברגליים?

המחלה  יכולה לפרוץ בכל מקום, אבל היא נפוצה יותר ברגליים.

האם גם גברים סובלים מדליות ברגליים?

כן, אבל באחוז יותר נמוך, כי הם לא סובלים מתנודות הורמונליות קיצוניות כמו נשים. אגב, אצל גברים אפשר למצוא דליות בוורידי האשכים. מדובר בהתרחבות הוורידים באשכים, לרוב אצל נערים מתבגרים, שגורמת לתחושה שכיס האשכים מלא תולעים. גם שם יש קלקול במערכת המסתמים. הבעיה הזו, שעלולה לגרום לעקרות, נפתרת במהירות ובקלות באמצעות צנתור כלי הדם.

מתי מתחילה הבעיה אצל נשים?

אישה שיש לה בעיה גנטית לדליות יכולה לפתח את המחלה בארבע תקופות בחייה: בגיל ההתבגרות, כשהיא מקבלת את הווסת הראשונה ורמת ההורמונים בגוף עולה, כשהיא מתחילה לקחת גלולות נגד הריון, וגם אז יש עלייה ברמת ההורמונים בגוף, כשהיא נכנסת להריון ורמת ההורמונים בגוף עולה, ובגיל מעבר , כששוב יש שינויים הורמונליים.

איזה נזק בריאותי גורמות דליות הרגליים?

פקק הדם שנוצר בדליות לא זורם לשום כיוון. הפקק עלול לגרום לפיגמנטציה, דלקת בוורידים, דלקת בעור, קרישי דם וכיב בעור. הדם שתקוע בדליות נשאר שם ללא חמצן, ולכן דליות מקבלות צבע ירוק וסגול כהה, עד שהאישה שוכבת ומרימה את הרגליים וכך משנה את כיוון זרימת הדם. הדם מתפנה מהדליות, ולמחרת כשהיא קמה מהמיטה שוב מתמלאות הדליות דם שנשאר שם יום שלם, עד שהאישה שוב מרימה רגליים בערב.

מהן שיטות הטיפול?

תלוי במידת ההתפתחות של המחלה. לכל שלב יש שיטת טיפול אחרת:

-        הטיפול הקלאסי, סטריפינג ניתוח בהרדמה מלאה או אפידורלית, שבמהלכו עוקרים את הווריד כולו, בלי להבחין בין חלקיו הטובים והרעים. אין בתהליך סכנה, פרט לכך שבמהלך הניתוח עלולים להתפוצץ נימים שצריך לטפל בהמשך גם בהם. בנוסף, אחרי הוצאת הווריד הפגוע, עלול לצוץ וריד פגוע אחר. וקיימת אפשרות נוספת, שאחרי הניתוח הגוף ייצר וריד חדש, וגם הוא ייחלה בעתיד וייפגע. 

-        הטיפול המועדף, פלפקטומיה, לפי שיטת דר' מולר, ניתוח אמבולטורי בהרדמה מקומית, שבמהלכו מטפלים בווריד רק באזור שנפגע . המטפל מנקב חורים קטנים בעור לאורך הוריד בקטע הפגוע, ושולף דרכם בעדינות את הווריד. הניתוח לא מותיר צלקת ואינו מסוכן. תוך שעה המטופלת הולכת הביתה עם תחבושת סביב הווריד שטופל ושבה מיד לפעילות. ההחלמה נמשכת שבוע עד עשרה ימים. הניתוח כלול בסל הבריאות של קופת חולים מאוחדת. חברי קופות חולים אחרים משלמים 6000-4500 שקל לווריד גדול.

-        הקפאת הוורידים הפגועים - שיטה מיושנת שאינה נפוצה עוד, שבמהלכה מחדירים לווריד זונדה קפואה כדי לגרום להקפאת הווריד וסגירתו באופן עצמי.

-        הזרקות, סקלרותרפיה, - מזריקים לווריד חומר אלכוהולי שגורם לצלקת מלאכותית בדליה, ובתגובה היא הולכת ומתעבה פנימה, עד שהווריד נעשה סיבי ונסגר, והגוף מסלק אותו בהדרגה מהמקום. השיטה בטוחה ומגרעתה היחידה בכך שהחומר האלכוהולי יוצר לעיתים כתמים חומים במקום ההזרקה, במיוחד אצל נשים כהות עם נטייה לפיגמנטציה. הכתמים נעלמים כעבור שנה וחצי.

-        לייזר לא מטפל בדליות הרגליים, והוכיח את עצמו רק בטיפול בנימים שאינם קשורים לדליות.

ויש גם טיפול תרופתי?

כן, אבל התרופות לוורידים כמו ורידוטין ונורטון לא מטפלות בבעיה אלא רק בכאבים ובלחץ בתוך המערכת, ולכן הן טובות במניעת התפוצצות נימים.

האם מותר לעשות ספורט?

יותר מזה, אפילו מומלץ מאוד לעשות ספורט, כי הוא ממריץ את הדם וגורם להזרמת דם במקום שבו הוא תקוע.

 

*** ד"ר רוברט כהן עוסק ברפואה אסתטית, בעל מרפאה פרטית בתל אביב, סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת ניס בצרפת. ד"ר כהן הינו ממייסדי הרפואה האסתטית בישראל ובצרפת לפני למעלה מ- 30 שנה. כמו כן חיבר מאמרים רבים וכתבות בתחום.

 

 


עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
רשת קפה גרג בפעילות למען הקהילה
פינוי בינוי ברחוב הנשיא בחדרה
"שוברים שיגרע"
מודיעין בטוחה לקשישים בדרכים
כדורי אורז מטוגנים במילוי בשר ותירס
ליסינג פרטי בחירה חכמה?
חשד: נורתה למוות ע"י בעלה
עם ניסים פרץ מנכל נתיבי ישראל
גשר עילי מתחנת הרכבת