חופשת קיץ ברגע האחרון? כך תעשו זאת בצורה אחראית

"דילים" של הרגע האחרון יכולים לחסוך עבורכם בעלויות החופשה - הטיסה, המלון או הרכב, אבל הם לא באים על חשבון התנהלות כלכלית נכונה ואחראית. רוצים לדעת כמה תעלה החופשה הבאה ואיך להתכונן אליה? הנה כל הטיפים החשובים

כתב לוקאל 30/07/2019
חופשת קיץ ברגע האחרון?
pixabay

בשנת 2018 נשבר שיא במספר היציאות לחו"ל של ישראלים, עם עלייה של 12% בהשוואה ל-2017 וכ-8.5 מיליון יציאות מנתב"ג סך הכל. לשם השוואה, כבר במחצית הראשונה של 2019 נרשמו 3.8 מיליון יציאות וזה כמובן לפני החופש הגדול והחגים. המשמעות היא ש-2019 כנראה תשבור שוב את השיא.

מחיר אטרקטיבי של דיל לחופשה הכולל לרוב טיסה ומלון אמנם מסייע לנו להקטין את ההוצאה הכוללת על החופשה, אך צריך לזכור שהוא לא בא על חשבון הצורך לגלות אחריות אישית ותקציבית ולקחת בחשבון את יתר ההוצאות שאנחנו צפויים להוציא במהלך החופשה.

מה מרכיב את עלות החופשה שלכם?

בשביל לתכנן חופשת קיץ בצורה אחראית צריך להגדיר את מסגרת התקציב ולבדוק מהם פתרונות המימון הרלוונטיים. הדרך הנכונה היא לפתוח תכנית חיסכון ייעודית על שם החופשה השנתית הצפויה, להפריש אליה סכומי כסף מסוימים מדי חודש ולהמריא רק אחרי שמגיעים אל היעד. אם זה לא מספיק, ניתן להשלים את הפער באמצעות הלוואה בתנאים נוחים ולקרוא היטב את האותיות הקטנות כדי למנוע הפתעות.

על בסיס התקציב מתכננים את ההתנהלות בחופשה עצמה. חשוב לקבוע מראש סדר עדיפויות, להחליט על מה מוותרים ולמצוא את המסלול שיתאים לגילאים השונים של הילדים במשפחה. הטעות הנפוצה היא לחשב רק את המזומן ולהתחיל לחפש מבצעים והנחות ביעד, בעוד בפועל הכרטיסים לאטרקציות השוות יהיו ברוב המקרים זולים יותר אם מזמינים אותם מראש.

הנטייה לחשב בחסר בעלויות ובהוצאות הכרוכות בחופשה משותפות לגברים ונשים בכל הגילאים ומייצגת תכונה אנושית לגיטימית. הבעיה היא שלקראת החופשה השנתית זה עלול לעלות ביוקר, בעיקר אם מזניחים את הדברים הקטנים שמצטברים להוצאה גדולה: החל מהנסיעה לנתב"ג, דרך הפסקות קפה ואוכל ועד טיפים לנותני שירותים. ברור שאי אפשר להימנע לחלוטין מהוצאות כאלה, אבל כן צריך להכניס אותן לתקציב בצורה מסודרת ושקופה.

ארזתם מזוודה? זה הזמן לפתוח אקסל

עלויות ישירות וידועות מראש כגון טיסה ונסיעות למלון לא תלויות באורך הטיול. לעומתן, ישנן עלויות לכל יום שאותן מחשבים בנפרד ובהן לינה, רכב, אוכל, תחבורה ציבורית, כניסה לאתרים, ביטוח, תקשורת וכאמור טיפים  ושונות. מבחינת עלויות כלליות, רצוי גם לחשב הוצאות על דרכונים, ויזה, מזוודות, תיקים וביגוד מיוחד או ציוד טיולים במידה ויש בהם צורך.

מבחינה פרקטית, אפשר לתכנן את ההוצאה הכלכלית לפי מקטעים שונים בטיול ולזכור להגדיר לכל אזור היערכות נפרדת. כך למשל מתכננים תקציב לימים הראשונים של ההתאקלמות, תקציב אחר לימים שמוקדשים לאטרקציות וטיולים ותקציב שונה לקניות, שופינג ומזכרות. זה אולי נראה מסובך, אך לאחר חופשה אחת שבה תעשו את זה כבר לא תוכלו לחזור לאחור.

חוץ מזה, יש כיום כלים שעומדים לרשותכם בחינם כדי לתכנן את ההוצאה והחופשה. אפשר למשל לפתוח קובץ אקסל ייעודי ולהזין אליו את הנתונים, או להוריד אפליקציה שתלווה אתכם משלב האריזות ולכל אורך החופשה. כל עוד נשארים עם אצבע על הדופק ומתאימים את היקף ההוצאות לתקציב שהוגדר מראש, לא צריך לחשוש וניתן לבלות את חופשת הקיץ בראש שקט.

* אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני. 

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
כיצד לבחור ולעשות קעקועים מוצלחים?
שיגעון הקעקועים
כדורגל בצבעי הקשת
משחק ידידות בין נבחרת שחקנים מהרצליה לשחקני הנבחרת הגאה "ריינבול"
רפי סער דורש מהדר לביא התנצלות ופיצוי
למדנו אותנו להיות הורים סמכותיים
למדנו אותנו להיות הורים סמכותיים
גבר כבן 60 נהרג לאחר שנפגע מחפץ כבד במוסך
גבר כבן 60 נהרג לאחר שנפגע מחפץ כבד במוסך
סכסוך שכנים הסתיים בתקיפה
סכסוך שכנים הסתיים בתקיפה
תלמיד תקף מורה ושבר את אפה
מאות רקטות נורו לעבר דרום הארץ