מס על הבר

הנחות פיקטיביות ו"שיטת הביטולים" – אלו רק חלק משורת הליקויים החמורים שנחשפו במבצע מע"מ ארצי בענף הפאבים וחיי הלילה

כתב לוקאל 31/07/2019
צילום באדיבות דוברות רשות המיסים

 בנוף חיי הלילה, בסוף השבוע האחרון השתלבו מאות מבקרי וחוקרי מע"מ מכל רחבי הארץ כשהם פוקדים את הפאבים, הברים, המועדונים והמסעדות, במבצע ביקורת רחב היקף, שזכה לכינוי "מס על הבר". גם עשרות שוטרים של משטרת ישראל נטלו חלק בפעילות הלילית. הביקורות נערכו החל מהשעות הקטנות של הלילה ועד עלות השחר, בהתאם לשעות השיא של הפעילות בענף. לאחר תדרוך לילי כל אחד באזורו,  נפרשו הצוותים בשטח , ונכנסו בו זמנית לעסקים השונים בכל רחבי הארץ. במהלך המבצע נבדקו 215 בתי עסק - וברובם המוחץ נמצאו ליקויים. על אף הביקורת המעמיקה הקפידו המבקרים שלא להפריע לפעילות העסק ולהנאת המבלים. בימים אלה ממשיכה הרשות להעמיק בביקורות.

למבצע קדמו פעולות איסוף מודיעין שכללו תצפיות, קניות מקדימות, איתור והצלבת מידע באינטרנט וברשתות החברתיות, והוצאת צווי חיפוש באישור בית משפט.

במהלך הביקורות נתקלו המבקרים בשורת ליקויים חמורים. כך לדוגמה, בביקורת בפאב ברחוב מרכזי בקריות, עלה כי בעל הפאב לא מדווח על הכנסותיו מסוף שנת 2018. מבדיקת ספרי העסק נמצא כי לא דווחו עסקאות בסך 1,716,381 ₪. בחקירתו טען בעל העסק כי הוא ישן במהלך היום ועובד בלילה, בזמן שרואה החשבון שלו עובד ביום וישן בלילה, ולפיכך לא הצליח ליצור קשר עם רואה החשבון ולהעביר לו את חומר הנהלת החשבונות. החשוד הועבר להמשך טיפול במישור הפלילי.

במקומות בילוי רבים נמצא שימוש ב"שיטת הביטולים"לצורך התחמקות מדיווח ומתשלום מס. המבקרים באזור תל אביב מצאו שכל העסקים שנבדקו באזור תל-אביב ונמצאו אצלם ליקויים, משתמשי בתוכנת הנהלת חשבונות זהה, המאפשרת להם לרשום במדויק את כל ההכנסות, אבל גם מאפשרת להם, בסוף יום הפעילות לבצע תיקונים ומחיקות של הכנסות כאוות נפשם.

השימוש ב"שיטת הביטולים" לא היה ייחודי לאזור תל-אביב ומסתבר כי משתמשים בשיטה גם במקומות בילוי נוספים, לדוגמה בביקורת בפאב בנצרת נמצאו מחיקת קניות וביטולים רבים בהיקף של כחצי מיליון ₪, בחצי השנה האחרונה, למרות שדווח על מחזור של כ- 390,000 ש"ח. מנהל העסק נחקר וזומן להמשך חקירה במשרדי מע"מ נצרת. גם בעסק בעכו, נמצאו ביטולים וזיכויים של מנות בסכומים של כ-75,000 ₪. כמו כן נמצאו ליקויים בניהול הספרים ואי דיווח על טיפים למלצרים, המתקבלים בכרטיסי אשראי. בעל העסק זומן להמשך חקירה מקיפה. בעסק אחר, גם הוא בעכו, נמצאו ליקויים דומים בניהול הספרים, בהנחות ובביטולים. בעל העסק הסביר כי הביטולים הרבים נובעים מכך ש"הלקוחות בורחים". גם בפאב בחיפה נמצאו עשרות מחיקות. לטענת בעל הפאב, המחיקות נעשו במסגרת "התלמדות" של עובדים חדשים על הקופה הרושמת.

בביקורת במסעדה באזור נצרת נמצא כי היא ריקה מאדם. במהלך חיפוש במקום מצאו המבקרים חדר המכיל כספת ומסמכי חברות לא פעילות, וכן מסמכים המעידים על הלוואות וחשד לביצוע עבירות מס. בנוסף, נמצאו אי רישומי הכנסות על סך כ- 1,000,000 ₪ מפעילות החברות "הלא פעילות". ממצאים נלקחו להמשך חקירה במשרדי מע"מ נצרת.

במסעדה באשדוד, שהייתה מלאה עד אפס מקום עם תור ארוך של ממתינים, נמצאו על הדלפק ערימות של מזומנים וספחי אשראי ואם לא די בכך, בכיסיו של הבעלים נמצאו לא פחות מ-50,000 ₪, והתברר שכל הכספים לא תועדו. בעל המסעדה הגיב ואמר: "ארשום כשאתפנה". בפאב בעיר העתיקה בבאר שבע גילו המבקרים 3 קופות שרושמות במקביל ובכל זאת, בכל אחת מהם נמצאו עודפים בסך כולל של 3,000 ₪. בעל הפאב התקשה להסביר את העודף ואמר: "לא יודע". 

בפאב ירושלמי, בעת ספירות הקופה ריססו עובדי הפאב גז מדמיע, על מנת להפריע למבקרים לבצע את הביקורת. אולם, גם הגז לא הרתיע את המבקרים ובוצע עיקול מזומנים בסך של כ-1,500 ש"ח ובעל העסק זומן להמשך חקירה. לקראת ביקורת בעסק בעכו נערכו קניות מקדימות. בביקורת נמצא כי הקנייה המקדימה בסך של 260 ש"ח הופחתה ל- 60 ש"ח ונרשמה כ"הנחה". בבדיקה מקיפה נמצאו "הנחות" נוספות דומות בסכומים גבוהים. בעקבות כך נחקר בעל העסק במקום וזומן להמשך חקירה.

לאור המחדלים הרבים, תגביר רשות המסים את האכיפה בענף הפאבים והמועדונים ואת הביקורות בשעות לא שגרתיות, זאת במטרה לאתר את המשתמטים מרישום דיווח ותשלום מס אמת, ולהמשיך את המלחמה בהון השחור ובמעלימי המס.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
בריונות בכביש
עוגת ספוג עם תפוחים ושקדים
פחות עבירות רכוש- יותר עבירות חניה
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
כתב אישום בגין דקירה ברעננה
חשד: ניסה לגנוב כספומטים
גינת הבנים בכפר סבא
מחזקים את השכונות המזרחיות
התאושש משבץ מוחי והגיע לחתונת בתו
התאושש משבץ מוחי והגיע לחתונת בתו