תאונה בדרך אל העבודה או בדרך מהעבודה

מאת עו"ד ענת צפדיה

כתב לוקאל 05/08/2019
עו
צילום: פרטי

מדי שנה, נפגעים בישראל עובדים רבים במהלך ובעקבות עבודתם. עובד אשר נפגע תוך כדי עבודתו, ועקב עבודתו, זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

לעיתים אדם נפגע בתאונת דרכים, בדרכו מביתו לעבודה, או בדרכו מהעבודה הביתה, התאונה תחשב בנוסף להיותה תאונת דרכים, גם כתאונת עבודה. משמעות הדבר הינה שהנפגע בתאונה שכזו, יוכל להגיש תביעה כנפגע בעבודה במסגרת ביטוח לאומי ולקבל, במידה ותביעתו לא תידחה, את הפיצוי המתאים לנזק שנגרם לו.

תאונת דרכים תוכר כתאונת עבודה אם יצליח הנפגע להוכיח שהפגיעה נגרמה עקב סיכוני הדרך,  וכי אכן היה בדרכו מהעבודה בדרך יומיומית ומקובלת שבה הוא נוסע באופן קבוע. סטייה מן הדרך מנתקת את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת הנפגע ולא תוכר כתאונת עבודה.

ישנן סטיות מקובלות שלא ינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת העבודה לדוגמא:

עובד שליווה את ילדו לגן / לבית הספר או בחזרה, או עובד שעצר על מנת להתפלל בבית תפילה, או עובד עצר בדרך לצורכי עבודה, וסטייה שמטרתה עקיפת פקק תנועה- במקרים מעין אלו תוכר התאונה כתאונת בעבודה.

 

סטיות מהדרך שלא יוכרו וינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים לעבודת הנפגע לדוגמא:

אדם חוזר ממקום עבודתו עוצר בקניון, חוזר לרכבו בדרכו לביתו ואז מתרחשת התאונה – לא תוכר כתאונת בעבודה. 

אדם אשר חוזר ממקום עבודתו לקחת את בנו מחבר או מחוג, או אדם אשר בדרך חזרה מעבודתו עצר בדואר או בבנק או לכל עניין אישי אחר ואז ארעה התאונה – לא תוכר כתאונת עבודה. 

 

נפגע בתאונה שאכן עונה על הקריטריונים של פגיעה בעבודה, יוכל לתבוע  בגין פגיעה בעבודה מול המוסד לביטוח לאומי, ואף יוכל לתבוע על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים – תביעה אזרחית ובמסגרתה לתבוע את נזקיו מחברת הביטוח שמבטחת את הרכב בביטוח חובה, הבחירה בין המסלולים או הבחירה בסדר התביעה הינה חשובה ומכרעת לצורך מימוש זכויות מקסימליות וקביעת אחוזי הנכות בגין הפגיעה.

באם נבחר המסלול הראשוני מול הבטוח הלאומי חשוב לזכור:

על הנפגע לפנות לטיפול רפואי בזמן הסמוך ביותר לאירוע, לדווח כי מדובר בתאונת עבודה בדרך לעבודה, ולהקפיד לתאר לרופא באופן מפורט את הכאבים וההגבלות מהן אתה סובל.  

לאחר מכן על הנפגע לדווח לבטוח לאומי על התאונה, למלא את טפסי התביעה כנדרש ובסיוע מקצועי, להתייחס לכל הפגיעות והמגבלות בעקבות התאונה, ראשית בהתאם לדווח הזה יזומן הנפגע לוועדה רפואית על מנת שתקבע את אחוזי הנכות ושיעור הפיצוי שישולם לו ע"י ביטוח לאומי, שנית הנכות שתקבע הועדה, תחייב אח"כ את חברת הביטוח של הרכב, במסגרת תביעת הפיצויים שיוכל הנפגע להגיש נגדה. ולכן יש להתייעץ עם עו"ד המומחה בתחום ולפעול ע"פ המלצותיו.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
שנה"ל תשע"ט במספרים
שפת רחוב בסימן עצי הפיקוס
שפת רחוב בסימן עצי הפיקוס
האנסמבל הקולי הישראלי
מדבוז'אק ועד פרדי מרקורי "רפסודיה בוהמית"
ישיבת המועצה השבוע , רגועה ושלווה
ישיבת מועצה קצרה מהרגיל ברמת השרון
שוחה להצלחות
טכנולוגית חדשנית ברשת חוויות
טכנולוגית חדשנית ברשת חוויות
יוצאת לדרך
נהג פגע בהולכי רגל: ארבעה נפצעו קשות