טיפים ועצות לקראת וועדה רפואית בביטוח לאומי

מאת עו"ד ענת צפדיה

כתב לוקאל 06/08/2019
עו
צילום: פרטי

החלטת וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, במסגרת: פגיעה בעבודה, נכות כללית או פטור ממס הכנסה,  תקבע אם הנפגע/החולה יקבל פיצוי בגין הפציעה/מחלה ואת גובהו של הפיצוי, ועל כן חשוב להגיע מוכן לוועדה הרפואית, להציג נכונה את טענותיך ותלונותיך, להגיש את המסמכים החשובים ולהתנהג בצורה נכונה על מנת למקסם את סיכוייך להצליח בוועדה הרפואית.

הוועדה הרפואית מורכבת מרופא מומחה שתפקידו לקבוע את דרגת הנכות שלך, ומזכיר שתפקידו לרשום את דבריך ואת פרוטוקול הוועדה ולדאוג לשמירה על זכויותיך.

לפני שתוזמן להיכנס לחדר, רופא הוועדה יעיין במסמכים הרפואיים הנמצאים בתיק שלך. לאחר מכן, המזכיר יזמין אותך להיכנס לחדר, ותתבקש להציג תעודה מזהה עם תמונה. תחילה תתבקש לפרט את המחלות או הליקויים הרפואיים שאתה סובל מהם, וכיצד הם משפעים על אורך חייך והתפקוד היום יומי.


זמן קצוב - חשוב להבין כי בהגיעך  לוועדה עומד בפניך זמן קצוב וקצר מאוד להציג את הטענות והתלונות בפני הועדה הרפואית. לכן, חשוב שהנפגע יתמצת את דבריו וטענותיו החשובים ביותר ולהימנע מחזרה על תלונות וטענות   . רצוי אף להכין מראש דף ובו מפורטים המחלות או הליקויים הרפואיים שלך וכן הקשיים שלך לתפקד.

תלונות ומסמכים רפואים שיש להגיש לוועדה- חשוב לזכור כי תלונות על כאבים לא ניתן למדוד בבדיקה אובייקטיבית ולכן לתלונות אלו אין כמעט השפעה על קביעת הנכות. התלונות שלך צריכות להתמקד בבעיות ומגבלות כגון: הגבלות תנועה, הגבלה בפעולה, ירידה בתחושה, ירידה בשמיעה וכדומהיש לוודא כי בפני הועדה הרפואית מופיעים המסמכים החשובים והמכריעים ורצוי להפנות את תשומת לב הועדה לבדיקות חשובות כגון CT, MRI, EMG :בדיקת אולטרסאונד, בדיקת שמיעה, וכדומה.


התנהלות בוועדה הרפואית:  מצד אחד חשוב מאוד שלא להגזים ולהפריז יתר על המידה בתיאור התלונות והמגבלות, שכן רופא הוועדה יודע בדרך כלל מתי התלונות אוביקטיביות ומתי הן הגזמה. 
מצד שני, חשוב לדעת כי רופא הוועדה מתבונן בנפגע מהרגע שבו הוא נכנס לחדר הבדיקה, לרבות בזמן ההליכה לכיסא הישיבה, כאשר הוא חולץ נעליים, פושט בגדים, ומתלבש בסיום הבדיקה, לכן חשוב להתנהג בצורה אחידה לאורך כל הוועדה הרפואית .

סיכום הוועדה-לאחר בחינת המסמכים והבדיקה הרפואית ,רופא הוועדה יקבע את אחוזי הנכות על פי ספר מבחנים של הביטוח הלאומי, קביעת הרופא יכולה להיות זמנית או לצמיתות, באם נקבעה נכות זמנית ישלח זימון נוסף לוועדה רפואית לקראת תום הזמניות.

חשוב לדעת-על החלטות רופא הוועדה הרפואית ניתן להגיש ערר לוועדת ערערים , אך יש פרק זמן קצוב לכך ואיחור במועד עלול לשלול את זכות הערער.

ייעוץ משפטי: מומלץ מאוד להתייעץ טרם הליכה לוועדה הרפואית עם עו"ד הבקיא בוועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי, על מנת שזה יוכל לתת לנפגע עצות וטיפים  חשובים, איזה מסמכים להמציא לוועדה הרפואית ואיזה מסמכים לא להגיש, איזה תלונות להדגיש יותר מאחרות וכיצד להתנהג בוועדה הרפואית...בהצלחה.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישה מחוסרת הכרה נמצאה ברעננה
בית ספר בבית החולים
ראש העין: העיר המתרחבת במדינה
הרב דר מיכאל לייטמן
אמריקה בשלה לשמוע על חכמת החיבור
מתי נדרש איטום בסנפלינג?
מתי נדרש איטום בסנפלינג?
שלב השאלה הזהה
צעד היסטורי בקידום המאבק בעישון
צעד היסטורי בקידום המאבק בעישון
צילום לומדים במוזיאון הפתוח בתפן