מדריך פיננסי למסחר בבורסה

10 דברים שחשוב לדעת על תחום המסחר במניות

כתב לוקאל 06/08/2019
מדריך פיננסי למסחר בבורסה
צילום אילוסטרציה iclip art

כאשר אנו שומעים את המילה "בורסה", האסוציאציה הראשונה שקופצת לנו לראש היא מכירה וקנייה של מניות. ובכן, התחום המרתק הזה שנקרא מסחר בבורסה כולל בתוכו גם את מכירתם וקנייתם של אג"חים (איגרות חוב), ניירות ערך, אופציות, חוזים ועוד. אך למרות זאת, עיקר פעילות המסחר בבורסה מתמקד בסחר במניות.

והנה 10 דברים שחשוב לדעת על תחום המסחר במניות:

1)      מניות הן ניירות ערך אשר מקנים חלק בבעלות על חברה מסוימת. ברגע שהחברה מבצעת "הנפקה" בבורסה, היא מבצעת למעשה גיוס הון בתמורה להנפקתן של מניות חדשות. מרגע ההנפקה, החברה היא אינה פרטית יותר, אלא הופכת להיות ציבורית, כיוון שגם הציבור יכול להחזיק במניותיה ולקבל דיבידנדים כשהיא מרוויחה ומחלקת אותם.

2)      מחירי ההנפקה של המניות בבורסה נקבע עפ"י הערכת שווי החברה המנפיקה ועפ"י נתונים פיננסיים נוספים כגון כמה החברה הזו מרוויחה כיום וכמה היא צפויה להרוויח בעתיד.

3)      מסחר בבורסה הוא אינו מדע מדויק. אי לכך, אין דרך לדעת בוודאות האם מחירה של מניה מסוימת יעלה או ירד. עם זאת, אפשר לבצע הערכות מושכלות תוך שקלול נתונים רבים ומגוונים: נזילות משקיעים, ביצועי המניה, נתוני המקרו, תחרותיות ועוד.

4)      ישנן מניות אשר גופים פיננסיים רבים סוחרים בהן; גובה המחזור שלהן הוא גבוה יותר ומחירן משתנה לעיתים תכופות. לעומת זאת, ישנן מניות לא סחירות אשר בהן מתבצעות עסקאות בודדות בלבד.

5)      בכדי לרכוש מניה אתם צריכים לפנות אל אחד מ- "חברי הבורסה". חברי הבורסה הם בנקים ובתי השקעות אשר מורשים לפתוח חשבונות השקעה בבורסה. בישראל ישנם למעלה מ- 20 חברים כאלה.

6)      קניית מניות כרוכה בתשלום עמלות. העמלות הללו מורכבות מכמה גורמים:

-         דמי ניהול חשבון

-         עמלות עבור קניית מניות

-         עמלות עבור מכירת מניות

7)      "מדדי מניות" הוא מונח אשר מתייחס אל רמת המחירים של קבוצות מניה נבחרות. להלן שניים ממדדי המניות המובילים של הבורסה הישראלית:

-         ת"א 35: מדד מחירי המניות של 35 המניות בעלות השווי הגבוה ביותר בבורסה לני"ע בתל-אביב          

-         ת"א 125: מדד מחירי המניות של 125 המניות בעלות השווי הגבוה ביותר בבורסה לני"ע בתל-אביב. מדד זה, כולל בתוכו גם את מדד ת"א 35.

8)      עבור רווחים ריאליים במסחר במניות (או מסחר במכשירים פיננסיים אחרים בבורסה) ישנה נגזרת של תשלום בגין מס רווח-הון העומד על שיעור של 25%.

9)      ככל שזה נוגע לתחום המניות, המסחר בבורסה אינו מתבסס רק על מכירתן וקנייתן אלא גם על עסקאות מסוג "חילופי מניות". משמעותן של עסקאות אלו היא החלפת מניותיה של חברה אחת עם אלה של חברה אחרת.

10)  כל מי שעוסק במסחר במניות יכול לסחור באופן מקוון.

 *** הכתוב הינו טור דעה.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
"אין סיבה שתושבי העיר יסבלו בגלל שיפוץ של בית"
באו חושך לגרש
קפיצה של 36% במיחזור אריזות במגדל העמק
מתנה לשנה החדשה
מתנה לשנה החדשה
נטע אלחימסטר חגגה אמש 25
נטע אלחימסטר חגגה יום הולדת 25
ממגדל העמק לקירות אמסטרדם
"הרגשתי שכבשתי יעד"
תמיר גילת ואתי קוברובסקי. תערוכה חדשה
תערוכת יצירות של האמנית אתי קוברובסקי ברמת השרון