מגבירים אכיפה נגד משליכי פסולת בחופים

המשרד להגנת הסביבה הקצה תקציב ייעודי לתגבור משטרתי עבור אכיפה ממוקדת לשמירת ניקיון החופים; עד עתה ניתנו יותר מ-90 קנסות על השלכת פסולת במסגרת זו

כתב לוקאל 03/09/2019
חגיגות שהסתיימו בחוף מעיין צבי. הבלונים נשארו. צילום: דן בירון, המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לא להשאיר אשפה בחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק, המשרד הקצה 250 אלף שקל לפעילות תגבור האכיפה הממוקדת ברשויות החופיות, בדגש על השלכת פסולת בחופים, הרשויות המשתתפות בפעילות האכיפה: אשדוד, אשקלון, חדרה, חוף הכרמל, חוף השרון, מטה אשר, עכו, עמק חפר, תל אביב, חיפה, באר טוביה, נהריה, נתניה וטירת הכרמל, וכן בחופי רשות הטבע והגנים.

במסגרת תוכנית "חוף נקי", היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, יזמה סיוע משטרתי לרשויות החופיות לצורך אכיפת חוק שמירת הניקיון בחופי הים בחודשי הקיץ.

הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר פועל בשיתוף פעולה עם הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה - במטרה להגביר את ההרתעה מול משליכי פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

במסגרת פעילות האכיפה, שתימשך עד לסוף ספטמבר, הנופשים המלכלכים בחוף עלולים להיקנס ב-750 שקל על השלכת פסולת. הרשויות המשתתפות בפעולות האכיפה הממוקדות הן: אשדוד, אשקלון, חדרה, חוף הכרמל, חוף השרון, מטה אשר, עכו, עמק חפר, תל אביב, חיפה, באר טוביה, נהריה, נתניה וטירת כרמל וכן חופי רשות הטבע והגנים. היקף המימון של קרן הניקיון מסעיף חוק השקיות הוא 250 אלף שקל – כמעט 1,500 שעות פיקוח משטרתי. עד כה ניתנו במסגרת אכיפה זו 90 קנסות על השלכות פסולת, ובסך הכול כ-750 קנסות בנושאים שונים במסגרת 92 סיורי פיקוח בחופים.

תוכנית "חוף נקי" היא יוזמה של המשרד להגנת הסביבה. מטרת התוכנית, המופעלת החל משנת 2005, למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. כדי להגשים מטרה זו, העיקרון המוביל הוא שינוי תודעתי לחשיבות הים והחופים ולחיזוק לקיחת האחריות האישית.

זכרו! שליש מהפסולת בחופים מורכב מהכלים החד-פעמיים והאריזות המושארים בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. על-פי מחקרים בארץ ובעולם, חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי.

בבדיקה של קרקעית הים החולית שקיים המכון לחקר ימים ואגמים, המבצע עבור המשרד את הניטור הלאומי של הסביבה הימית, נמצא כי בעומקים שבין 20 ל-80 מטר וגם בעומקים של בין 200 ל-1,400 מטר, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון בפסולת שנאספה.

הממצאים האלו מדאיגים במיוחד, מפני שהפלסטיק מתפורר לחתיכות קטנות הקרויות מיקרו-פלסטיק - אשר כבר נמצאות בגופם בעלי חיים ימיים, ציפורים ובני אדם. מהבדיקה עולה עוד, כי כמות השקיות והאריזות השלמות שנמצאו גדלה ככל שדגמו בעומק רב יותר.

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לא להשאיר אשפה בחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
היסטוריה בתחום ההתחדשות העירונית בירושלים
דפנה כהן, הפיזיוטרפיסטית היחידה בליגת העל
האישה על הדשא
 FOOD UP מתחם שרונים
"FoodUP" חגיגי לקראת שבועות
ראש העיר משה פדלון ואלי לנדאו זל בחנוכת בניין העירייה
העיר הרצליה אבלה על פטירתו של אלי לנדאו ז"ל, ראש העירייה לשעבר
תלמידי חטיבת הביניים רשיש בפתח תקווה
מקום ראשון לחטיבת רשיש בחידון גדולי האומה
קבוצות וואטסאפ וטלגרם במטרה לעדכן את התושבים על האירועים העירוניים  ועל שירותי העירייה
עיריית רעננה בחידוש לתושבי העיר
אושר מתחם מחיר למשתכן בר"ג
מסע זיכרון אחר