ציפרלקס: היתרונות ותופעות הלוואי

יעילות גבוהה בהתמודדות עם דיכאון וחרדה הופכת את הציפרלקס לתרופה נפוצה בארץ ובעולם. אבל מה היתרונות שלה, מה המינון המומלץ והאם יש תופעות לוואי? הנה כל מה שכדאי לדעת על הנושא

כתב לוקאל 03/09/2019
צילום: pexels

תרופה אנטי-דכאונית ואנטי-חרדתית מסוג ציפרלקס מבוססת על חומר פעיל בשם אסציטלופרם. כתוצאה מכך, מדובר על תרופה שהתפקיד שלה הוא להפעיל מנגנון מעכב קליטה חוזרת של סרוטונין. כאשר התרופה עובדת כמו שצריך, היא משמשת לטיפול בדיכאון, הפרעות חרדה, חרדה חברתית והתקפי חרדה.

ציפרלקס אפשר לקבל במרשם פסיכיאטר או רופא משפחה. מבחינת יעילות, טיפול SSRI שבו נכללת גם ציפרלקס כתרופה נחשב אפקטיבי מאוד עבור דיכאון וחרדה והוא מקובל בישראל ובעוד שורה ארוכה של מדינות מפותחות ברחבי העולם. למעשה, לחומר הפעיל בתוך ציפרלקס יש את הרגישות הגבוהה ביותר לסרוטונין שנמצא במוח האדם ולכן הוא גם נחשב לאחת התרופות הכי יעילות שיש למדע להציע.

מה היתרונות של ציפרלקס?

ציפרלקס היא תרופה שמיועדת כאמור לטיפול בדיכאון, חרדות והפרעות מצבי רוח כגון פניקה או OCD. היות ופעילות ירודה של סרוטונין במוח היא הסיבה המרכזית להתפתחות של דיכאון וחרדה, ציפרלקס מציעה טיפול יעיל שמתאים לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים.

את ההשפעה של ציפרלקס אפשר להרגיש לאט יחסית, כי הזמן הממוצע עד לשינוי הוא כארבעה שבועות – כמו תרופות אחרות נגד דיכאון. מנגד, היתרון הוא שיפור מהיר אחרי שהתרופה נכנסת לפעולה ויעילות גבוהה ספציפית נגד דיכאון וחרדה.

חוץ מזה, כדאי להזכיר שמשרד הבריאות וגם ארגון ה-FDA האמריקאי מאשרים ציפרלקס ושההמלצה היא להמשיך וליטול אותה בעקביות ולא לשנות את המינונים ללא התייעצות עם הרופא או הפסיכיאטר. על אף שלתרופה פחות תופעות לוואי בהשוואה לתרופות אחרות נגד דיכאון וחרדה, גם בעת נטילת ציפרלקס עלולים להופיע מספר תסמינים לא רצויים.

מהן תופעות הלוואי השכיחות של ציפרלקס?

כמו תרופות אחרות ממשפחת SSRI, גם ציפרלקס אינה מסכנת חיים אפילו במינונים גבוהים ותופעות הלוואי שקיימות אצלה מופיעות רק בשבועיים הראשונים אחרי שמתחילים לקחת אותה. מצד שני, יש לה בהחלט מספר תופעות לוואי שעלולות לפגוע באיכות החיים.

תופעות הלוואי שהכי מזוהות עם ציפרלקס הן עייפות, כאבי ראש והזעת יתר. כמו כן, התרופה עלולה לגרום להופעת יובש בפה, לרגישות בבטן וליציאות רכות. מעבר לכך, גברים שמשתמשים בתרופה מדווחים לעיתים על פגיעה בתפקוד המיני ויש כאלה שקושרים ציפרלקס עם איבוד משקל בטווח הקצר ועלייה במשקל בטווח הארוך.

מבחינת מינון, ההמלצה הסטנדרטית היא ליטול 10 מ"ג ליום ומקסימום 20 מ"ג ליום. אם רוצים להשתמש בתרופה כמו ציפרלקס לצורך טיפול בחרדה כללית וקלה יחסית, אפשר להתחיל עם מינון נמוך של 5 מ"ג ליום ולעלות בהדרגה עד למקסימום המומלץ כדי למנוע לפחות חלק מתופעות הלוואי.

עוד ב
חשבנו שיעניין אותך גם...
עילאי הרסגור הנדין. מאחדים כוחות
הסוף לרעש המטוסים?
חברי המשלחת המשותפת לאליפות העולם
גאווה מקומית באליפות העולם לבתי הספר בשחייה
ילדי גני היולא יזכו בפעילויות העשרה וחוגים
ילדי גני היול"א יזכו בפעילויות העשרה וחוגים
חברי הנבחרת עם המאמן יוסי כהן
הגביע לתלמידי אמי"ת באר שבע
חשד: בני זוג גנבו כסף מנהגי מוניות
רפורמה במתווה ההעסקה של הסייעות בגני הילדים
רפורמה במתווה ההעסקה של הסייעות בגני הילדים
מירב סקר, נסרין קדרי, מוטי אזולאי
הזמרת נסרין קדרי משלבת ביזנס עם פלז'ר
קידום מעמד הילד
קידום מעמד הילד